Respawn.pl

Strona główna » Chiński gigant inwestuje ogromne sumy w e-sport

Chiński gigant inwestuje ogromne sumy w e-sport

Autor: Sergiusz Lelakowski

150 000 000 $. Słownie: Sto pięćdziesiąt milionów. Taka góra pieniędzy zostanie zainwestowana przez chiński odpowiednik Amazona, Alibaba.com w e-sport. 

Alibaba Sports Group rozpoczyna współpracę z International eSports Federation. Jej celem będzie – a jakże – rozwój sportu elektronicznego na trzech płaszczyznach. Po pierwsze, celem jest zbudowanie specjalnych stadionów w Chinach. Po drugie, zwiększenie rozpoznawalności e-sportu i w końcu, po trzecie – organizację turniejów dla profesjonalistów i amatorów. Co więcej, IeSF informuje, że inwestycja ma też wspomóc proces wprowadzenia sportu elektronicznego do Igrzysk Olimpijskich. Brzmi dość egzotycznie, ale chociażby w Korei Południowej Starcraft od dawien dawna jest sportem narodowym, w którym finały rozgrywek są transmitowane tak, jak u nas piłka nożna.

Przy okazji obie organizacje zapowiedziały World Electronic Sports Games – turniej z gigantyczną pulą sięgającą 5.5 mln $. Oczywiście nie będzie to pula tylko na Counter-Strike, a najpewniej przeznaczona dla czterech najpopularniejszych gier – CS:GO, LoL, Hearthstone i Starcraft 2.

Bardzo mocno popieramy takie zjawisko. Nie da się ukryć, że tam gdzie są pieniądze, tam też są emocje. Od kiedy majory zwiększyły swoją pulę czterokrotnie, to emocje z nimi związane wzrosły proporcjonalnie. Czekamy na pierwsze efekty i gorąco liczymy na to, że kiedyś i w Polsce e-sport będzie traktowany na równi z innymi, fizycznymi dziedzinami sportu.