Respawn.pl

IP-COM Pro-6-LR – test i recenzja Acces Pointu dalekiego zasięgu!

Autor: Marcin Skrętkowicz

IP-COM Pro 6 LR to dwuzakresowy punkt dostępowy dalekiego zasięgu, pracujący w standardzie 802.11ax WiFi 6 AX3000. To bardzo ciekawe urządzenie na dużych terenach m.in. w halach produkcyjnych, centrach handlowych lub sporych rozmiarów domostw. 

IP-COM Pro-6-LR – test i recenzja Acces Pointu dalekiego zasięgu!

IP-COM Networks Co., Ltd. to założona w 2007 roku firma specjalizuje się w komercyjnych urządzeniach sieciowych dostarczając szybkich, bezpiecznych, łatwych w utrzymaniu urządzeń sieciowych i rozwiązań dla przedsiębiorstw. Dzięki nieustannym wysiłkom w zakresie innowacji technologicznych i marketingu, IP-COM stał się wiodącym na świecie producentem i dostawcą produktów sieciowych dla przedsiębiorstw oraz komercyjnych rozwiązań sieciowych. Warto też wspomnieć, że IP-COM należy do koncernu Tenda.

Jednym ze sztandarowych produktów marki jest punkt dostępowy Wi-Fi 6 IP-COM Pro-6-LR. Został on zaprojektowany w oparciu o technologię Wi-Fi 6.Wszystkie produkty z grupy PROFI działają w ramach jednego spójnego systemu umożliwiającego zdalne zarządzanie całym systemem, zarówno zdalnym – cloud, jaki i lokalnym. Pro-6-LR obsługuje kanał 160 MHz i częstotliwość 5 GHz, w której osiąga prędkość 2,4 Gb/s, trzykrotnie wyższą niż w przypadku zwykłych punktów dostępowych Wi-Fi 5 i dwa razy większą niż w przypadku zwykłych punktów dostępowych Wi-Fi 6. Zastosowanie nowych technologii, takich jak OFDMA, multipleksowanie przestrzenne i MU-MIMO, zwiększa przepustowość sieci pojedynczego Pro-6-LR do 4 razy. Konstrukcja RF o dużej mocy pomaga utrzymać jakość sygnału Wi-Fi nawet z dużej odległości, dzięki czemu klienci bezprzewodowi i punkt dostępowy mogą pracować w trybie wysokiej wydajności Wi-Fi 6.

Specyfikacja techniczna IP-COM Pro-6-LR:

 • Wymiary: Φ250.6*55 mm,
 • Frequency band: 2.4 GHz & 5 GHz,
 • Wireless standard: IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax,
 • 2.4 GHz data rate: 1 – 574 Mbps,
 • 5 GHz data rate: 6 – 2402 Mbps,
 • Channel width: 20 MHz / 40 MHz / 80 MHz / 160 MHz,
 • MU-MIMO: 2×2 MU-MIMMO,
 • Ethernet port:
  • 10/100/1000 Mbps – normalny;
  • 10/100/1000 Mbps – PoE.
 • Max konsumpcja energii: 15.74 W,
 • Power supply standard: IEEE 802.3at PoE,
 • Concurrent clients: 254,
 • Antena gain: 4*4 dBi,
 • Standardy: Hide SSID, OFDMA, BEAMFORMING, TWT, 802.11 k/v, WEP, AES/TKIP, WPA, WPA2.

Access Point IP-COM Pro-6-LR przychodzi do nas w dość sporych rozmiarów standardowym pudełku. Pudełko nie ma nadruków ale na pudełku nałożono ochronny szyld, który przedstawia z czym mamy do czynienia wraz z kluczowymi informacjami.

Tenda ip com PRO 6 LR 1 scaled

Tenda ip com PRO 6 LR 2 scaled

Po wyjęciu naszego głównego talerza, a w zasadzie Access Pointa odnajdziemy również zasilacz, kołki montażowe oraz rozdzielacz do podłączenia zasilacza i połączenia go z PoE.

Tenda ip com PRO 6 LR 4 scaled

Tenda ip com PRO 6 LR 5 scaled

Tenda ip com PRO 6 LR 6 scaled

Tenda ip com PRO 6 LR 7 scaled

Tenda ip com PRO 6 LR 8 scaled

Oczywiście po wyjęciu wszystkiego z pudełka trzeba to zamontować. Z tym nie ma żadnego problemu – potrwa to z 10-15 minut ale wiadomo, że wiele zależy od warunków architektonicznych. Bardzo spodobał mi się sposób mocowania do elementu przykręconego do ściany. Działa na zasadzie “przyłóż i obróć”. Usprawnia to montaż i demontaż urządzenia.

W informacji od producenta widnieje symbol smartfona oraz nazwa aplikacji – w tym wypadku “IP-COM ProFi”. Pobrałem ją, zainstalowałem, założyłem konto. Po chwili buszowałem już w menu aplikacji. Trzeba było połączyć się z urządzeniem, nazwać i skonfigurować sieć. Takich sieci mogę stworzyć kilka, np. dla pracowników, dla gości, dla ochrony, itd.. Przez cały ten proces przeprowadził mnie instalator, wskazując krok po kroku, co należy robić i w jakiej kolejności.

Obsługa OFDMA, SR i MU-MIMO, 802.11ax znacznie poprawia wydajność systemu w porównaniu z ostatnią generacją 802.11ac. Dzięki technologii TWT punkt dostępowy może jednolicie planować budzenie i uśpienie klientów, znacznie zmniejszając konflikty klientów i niepotrzebne wybudzanie, dzięki czemu nadaje się do scenariuszy o dużym zagęszczeniu, w których wdrażana jest duża liczba klientów.

Dzięki mechanizmowi transmisji długich symboli OFDM i transmisji wąskopasmowej 2 MHz protokół 802.11ax znacznie zmniejsza utratę pakietów i zakłócenia szumowe oraz poprawia czułość odbioru klientów. Ponadto Pro-6-LR wykorzystuje obwód wzmacniający RF o wysokiej specyfikacji, znacznie zwiększając zasięg Wi-Fi. Obsługując kolorowanie BSS, dynamiczny próg CCA i kontrolę mocy, protokół 802.11ax znacznie zmniejsza zakłócenia kanałów w scenariuszach o dużej gęstości i poprawia stopień wykorzystania zasobów widma, poprawiając zdolność przeciwdziałania zakłóceniom w porównaniu z 802.11ac.

Tenda ip com PRO 6 LR 9 scaled

Punkt dostępowy IP-COM Pro 6 Long-Range obsługuje protokół szyfrowania Wi-Fi nowej generacji WPA3. W protokole szyfrowania WPA3 nawet proste hasło nie może zostać złamane, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo sieci Wi-Fi.

Obsługując technologię inteligentnego roamingu opartą na protokole 802.11kv, Pro-6-LR umożliwia klientom bezprzewodowym automatyczne łączenie się z punktem dostępowym z lepszym sygnałem, skutecznie poprawiając wrażenia użytkownika. Wydajne komponenty i doskonała konstrukcja sprzętu gwarantują standardowe zasilanie 802.3at dla dwupasmowego gigabitowego punktu dostępowego 802.11ax, co upraszcza instalację i wdrażanie.

Tenda ip com PRO 6 LR 10 scaled

Ocena IP-COM Pro-6-Lr

Access Point IP-COM Pro-6-Lr spełnia swoją rolę znakomicie. Bardzo dobrze sobie radzi w budynku z bardzo grubymi ścianami, więc na ogromnych odległościach nie powinno być żadnych problemów. Sygnał Wi-Fi docierał bez problemu na kilkadziesiąt metrów, zapewniając skuteczne połączenie z pasmem 5 GHz.

Problem jaki napotkałem ale to z uwagi na bycie geekiem to sama aplikacja. Ma bardzo ograniczone możliwości konfiguracji i jest problematyczna w momencie tworzenia kolejnych identyfikatorów SSID. Poza tym używałem tego Access Pointu przez ponad 2 tygodnie i nie było żadnych przerw w działaniu Wi-Fi, awarii czy innych dziwnych anomalii.

Mówiąc poważnie urządzenie IP-COM Pro-6-Lr to bardzo dobra alternatywa dla systemu mesh bo działa podobnie a moc takiego urządzenia jest zdecydowanie lepsza. Problemem stanowi fakt, że musimy połączyć urządzenie kablem oraz to, że nie można go zastosować na zewnątrz ale za to cena wynosząca około 350 PLN wydaje się, że to nadrabia.

ZOBACZ NASZE INNE RECENZJE!