Respawn.pl

Strona główna » Oszuści atakują, czyli kilka słów o scammingu

Oszuści atakują, czyli kilka słów o scammingu

Autor: Sergiusz Lelakowski

Wzrost popularności Counter-Strike’a sprawił, że na forach i fanpage’ach związanych z grą nie brakuje oszustów. Jednym z głównych rodzajów oszustw jest wszechobecny scamming. Dobry przykład, jak radzić sobie ze scammerami pokazał duński sąd, ale czy w innych państwach też jest szansa na większe zainteresowanie scammingiem?

Nie oszukujmy się – polskim organom ścigania ciężko jest zrozumieć konceptu scammingu oraz innych tego typu oszustw w grach komputerowych. Duńskie instancje arbitrażowe szybciej były w stanie pojąć, że to jest przestępstwo i to nie byle jakie. Niespełna dwa tygodnie temu w Danii sprawiedliwość stało się zadość i sąd skazał scammera. W tym przypadku ucierpiały dwie osoby i w sumie o dwie za dużo, ale na szczęście oby dwie ofiary od razu zgłosiły scammera na policje i ta bardzo szybko rozprawiła się ze złodziejem.

Okoliczności

Oscammowana ofiara, Nicolai „Nille” Pedersen podzielił się z mediami swoim przykrym doświadczeniem. Otóż chciał on sprzedać nóż i znalazł kupca, który zaoferował mu ok. 230$. Nabywca twierdził, że zapłacił przelewem bankowym, który dojdzie w poniedziałek, ponieważ był to koniec tygodnia. Przyszedł poniedziałek, a na koncie ofiary brak obiecanych pieniędzy. Kontrahent szybko zablokował swoją ofiarę i wtedy wiedziała ona, że została oszukana. O wszystkim poszkodowany poinformował policję, która szybko i sprawnie zajęła się jego przypadkiem. O przypadku drugiej osoby wiadomo tylko tyle, że skradzione jej skiny były więcej warte, aniżeli wcześniej wspomniany nóż i że szybko zgłosiła to na policje.

Wina i kara

Scammer został ukarany adekwatnie do popełnionych czynów. Sąd po tym, jak w końcu doszedł do tego, co to jest właściwie scamming ukarał złodzieja karą wynoszącą 750$, która miał zapłacić poszkodowanym, 30-dniową karą pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz pracami społecznymi w wymiarze 40-godzin. To wydarzenie daje nam nadzieję na to, że oscamowane osoby w innych państwach też będą w stanie udowodnić winę swoim oprawcom i złodziejstwo w grach typu multiplayer zostanie chociaż częściowo zwalczone. Stacja TVN24 zechciała zainteresować się bardziej “kradzieżą pikseli” i objaśniła kilka kwestii.

Polskie prawo

Spójrzmy, gdzie w polskim prawie określa się scamming, jako przestępstwo. Co prawda podany fargament nie odnosi się bezpośrednio do scammingu, ale zdecydowanie widać analogię.
“Art. 286 Kodeksu karnego: § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym, lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.” – Jeśli skradzione mienie przekracza wartość 437 zł, to kradzież staje się automatycznie przestępstwem. Zamiast grzywny grozi wówczas więzienie oraz obligatoryjny wpis do Krajowego Rejestru Karnego (osobie skazanej trudniej znaleźć pracę). Większość kradzieży skinów oczywiście nie przekracza tej kwoty, ale scamming rozwija się wraz ze wzrostem popularności gier typu multiplayer, więc warto zwrócić na to uwagę. Fragment kodeksu karnego pokazuje nam, że chociażby „głupia” kradzież skinów poprzez oscammowanie może nieść ze sobą nie lada konsekwencje, a potencjalni złodzieje powinni się liczyć z tym, że mogą iść do więzienia. W Polsce pierwsze tego typu incydenty były odnotowane już w 2010 r., kiedy to bez skrupułów został okradziony gracz Metnia. Sprawę wygrał, ale jak to jest tłumaczyć sędziemu, że ktoś ukradł nam parę pikseli? Ja tego nie wiem, ale najwidoczniej można!

Do morału z mojego artykułu wszyscy powinni dojść, a jeśli nie to lepiej go przedstawię. Żeby uniknąć oscammowania wystarczy najzwyczajniej w świecie nie wysyłać nikomu skinów, zanim pieniądze nie zostaną zaksięgowane na koncie, a wymiany załatwiać przez strony typu CSGOLounge.com lub na rynku społeczności. A najlepszym sposobem jest zmienić hasło do Steam’a młodszemu bratu.