Respawn.pl

Strona główna » Jak zadbać o komputer w upały?

Jak zadbać o komputer w upały?

Autor: Sergiusz Lelakowski

Pierwsze upały za nami, a kolejne jeszcze nadejdą. Amatorzy spędzania wolnego, wakacyjnego czasu przed komputerem muszą pamiętać, że tak wysoka temperatura  na zewnątrz może negatywnie wpłynąć na nasz sprzęt.

Komputer sam z siebie generuje dużo ciepła, jeśli jednak utrzymuje pewną stałą temperaturę, to nic mu nie będzie. Musimy pamiętać, by w upalne dni odpowiednio zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się naszego peceta.

Wyjmij komputer z szafki

Oczywiście nikt nie trzyma komputera w szafie, są jednak biurka ze specjalnym wbudowanym miejscem do postawienia całej klatki z naszym sprzętem. Wydalając ciepło, nie ma wtedy odpowiednio dużo miejsca by pozbyć się go na dobre. Pecet wykonuje wtedy syzyfową pracę, bo nawet najlepsze chłodzenie nie będzie działać w takich warunkach efektywnie.

Wymień pastę termoprzewodzącą

Mówi się, że raz na pół roku powinno zmieniać się pastę termoprzewodzącą na procesorze. Oczywiście jest to tylko umowny okres, jednak profesjonaliści się pod tym względem nie mylą. Zadbaj, by na lato komputer miał założoną świeżą pastę na procesorze. Nie tylko będzie działał ciszej, ale też wpłynie to na jego wydajność.

Pamiętaj o czyszczeniu

Kurz gromadzący się w wentylatorze utrudnia mu pracę, znacznie zmniejszając jego skuteczność. Warto pomyśleć o sprężonym powietrzu w spreju. To wydatek rzędu 20 złotych, a szybko i w prosty sposób pomoże nam wyeliminować zbędny brud ze środka naszego komputera.

Nie podkręcaj podzespołów

Oczywiście kręcenie podzespołów jest czymś normalnym, szczególnie jeśli mamy sprzęt specjalnie pod to przygotowany. Jednak myśląc o dużo większej wydajności można się szybko zachłysnąć – w parze z nią idzie znacznie wyższa temperatura podzespołu, co negatywnie wpływa na wydajność całego komputera. Gdy byłem młody i głupi w ten sposób pozbyłem się niezłej karty graficznej, nie popełniajcie więc tego samego błędu.

Jeśli macie jakieś swoje propozycje, co można jeszcze zrobić w trosce o dobro naszego peceta, dajcie znać.