Respawn.pl

A po co Ci te wąsy? – Movember Polska

Autor: Grzegorz Tesarek

Wąs na męskiej twarzy, niegdyś modny i widywany u większości panów, dziś może nieco szokować odmiennym wizerunkiem… Ale o to chodzi!

 

Pewnie niejeden z was pamięta zeszłoroczną zbiórkę pieniędzy przeprowadzoną w ramach ESL Pro League, w której doszło do takich numerów jak pocałunek HENRYG i SADOKIST. Zbiórka przeprowadzona została w ramach akcji Movember i zyskała niemały rozgłos w grupach e-sportowych.

Po co to wszystko?

Travis Garone i Luke Slattery wraz z kolegami postanowili przez miesiąc zapuszczać mięsisty wąs. Jak się okazało, stał się on doskonałym elementem zwrócenia na siebie uwagi, co przyczyniło się do otwarcia drogi na poruszanie tematu tabu dla wielu mężczyzn. A jest nim profilaktyka męskich nowotworów – Movember. 

 

wasplashajs04

 

Miesiąc z wąsem

Zmień swój styl, zaskocz znajomych i listopadzie zapuść wąsy. Da ci to przede wszystkim możliwość rozpoczęcia rozmowy z osobami, których zainteresujesz swoim wyglądem, a zarazem tematem profilaktyki męskich nowotworów. Badania takie są proste i może je wykonać każdy, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego tak ważne jest rozmawianie i poruszanie tematu jaki prezentuje akcja Movember. Twoje wąsy mogą stać się żywą reklamą przeciwdziałającą męskim nowotworom. Jak mówią autorzy akcji: Twój Wąs to Twój sztandar, podkreśl swoją determinację, odpowiedzialność za swoje zdrowie i odwagę. 

Temat tabu

Rak jądra dotyka mężczyzn już od 14. do 34. roku życia. Rak prostaty, po 45. roku życia. Nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w naszym kraju. Mimo to, temat ten nadal pozostaje tabu, a mówienie o nowotworach atakujących okolice intymne wzbudza u wielu jedynie rumień na polikach. A szkoda… Wcześnie wykryty nowotwór jąder jest niemal w 100% uleczalny. Kluczem jest jednak samobadanie. Współczesna medycyna, mimo że stoi na niespotykanym poziomie rozwoju, nie zdziała nic bez naszej pomocy.

Samobadanie i regularne kontrole lekarza są najważniejsze. Mimo tego, że większość mężczyzn uważa profilaktykę zdrowotną za skuteczną, mało kto stosuje ją w praktyce.

Movember ma za zadanie zwiększenie świadomości o męskim zdrowiu. Od roku 2014, poprzez działania fundacji “Kapitan Światełko”, w Polsce z tematem zapoznało się blisko milion osób. Akcja prowadzona była przez internet, Facebook oraz broszury.

 

2J4A0355

 

Historia Movember

Początek Movember w Polsce dali między innymi komentatorzy sportowi, którzy zaczerpnęli Wąsy ze stadionów zagranicznych. Latem 2014 roku, założyciele wspomnianej już Fundacji “Kapitan Światełko” postanowili wziąć na swój temat przewodni męskie zdrowie i tak, tematem Movember zainteresowali się i oni.

Poprzez ich działalność, na terenie całej Polski pojawiły się zbiórki środków na rozwój akcji, a wąsaci wolontariusze ruszyli do centrów handlowych by rozmawiać na temat dbania o męskie zdrowie.

Pierwszy duży boom na Movember zaczął się jednak podczas Poznańskich Targów Piwnych. Podczas tego wydarzenia powstał pierwszy Movembeer, piwo którego dochód wspiera organizację Movember. Po raz pierwszy odbyło się również masowe golenie, które zrodziło hordę Wąsatych panów głoszących idee Movember. 

W roku 2015 z kolei, duży rozwój dla akcji miał Katowicki “Bieg dla jaj”, który dzięki masowej akcji w znaczny sposób zwrócił uwagę mediów na Movember i wydarzenia podobnego typu.

Rok 2016 przyczynił się z kolei do szerzenia akcji w towarzystwach e-sportowych, mając zainteresować tematem wielu młodych mężczyzn. Wąsy zapuścili między innymi DropTheBomb.tv i RoomOnFire. Prawdziwy finał Movember mieliśmy jednak okazję oglądać podczas finałów ESL Pro League, kiedy to odbyła się… dość charakterystyczna zbiórka pieniędzy w celu szerzenia akcji. Wąsaci wówczas komentatorzy turnieju, poprzez progi dotacji mieli wykonywać różnego rodzaju zadania, takie jak: golenie nóg, pocałunek dwóch komentatorów, czy… tatuaż na pośladku (do czego nie doszło!). Poprzez kontrowersję i niecodzienne podejście do przedstawienia turnieju, w mocny sposób zwrócono uwagę na poruszane przez Movember tematy.

Z roku na rok, akcja przybiera na sile. Ambasadorem może zostać każdy, do czego serdecznie zachęcamy. Śledźcie akcję i działania osób związanych z Movember na ich fanpage-u TUTAJ.

Badania tylko dla mężczyzn 

Jak już zostało wspomniane, kluczem do uratowania się przed nowotworem jest jego wczesne wykrycie. Nic nie wskazuje na to, że na rozwój nowotworu u mężczyzn ma znaczący wpływ środowisko czy inny czynniki. Tak się jednak składa, że to Panie mają częstszy kontakt z miejscami narażonymi na wspomniane nowotwory, niż mężczyźni i to Panie mogą pierwsze zauważyć niepokojące objawy. Akcje i szkolenia wolontariuszy Movember pomogą Ci zadbać o zdrowie Twojego partnera. Pamiętajcie również, że kobiety mają swego rodzaju przyzwyczajenie do samobadania piersi i badań USG działających prewencyjnie w przypadku nowotworów. Panowie nie mają takich nawyków. Zabierz swojego partnera, tatę, brata na badanie USG lub zainteresuj go akcją Movember, to może uratować mu życie.

 

Gdzie się badać? 

Najlepiej codziennie pod prysznicem! Szczegóły na pewno zostaną Ci przybliżone podczas badań przeprowadzanych przez osoby odpowiedzialne za Movember. Ich harmonogram znajdziecie na stronie internetowej: http://www.movember.org.pl. Podczas zaplanowanych spotkań, będziecie mieli okazję porozmawiać ze specjalistami zajmującymi się zdrowiem intymnym. Dowiecie się również o znaczeniu i diagnostyki raka jąder i prostaty. Możliwe będzie również skorzystanie z bezpłatnego badania USG (spokojnie, to nie boli!), warto to wykorzystać!

Najbliższe spotkanie odbędzie się 19. listopada tego roku w Poznańskiej Galerii Malta, przy ul. Maltańskiej 1., zajrzyjcie tam koniecznie!