Respawn.pl

Biurko elektryczne vs regulowane ręcznie – jakie wybrać?

Autor: Partner serwisu

W czasach home office coraz częściej zwracamy uwagę na ergonomię naszych domowych stanowisk pracy – pomimo tego, że pozostają one poza zasięgiem wzroku pracodawców i behapowców. Praca w miejscu dostosowanym do naszych indywidualnych potrzeb jest przyjemniejsza, bardziej produktywna i zwyczajnie zdrowsza. Podstawę ergonomicznej i komfortowej strefy roboczej stanowi biurko. Na tle licznych, dostępnych na rynku opcji, wybijają się biurka z regulowaną wysokością blatu. Możemy zdecydować się na biurko elektryczne lub na regulowane ręcznie. Który wariant wybrać? Sprawdźmy!

Po co biurko z regulacją wysokości?

Na początek trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – czy funkcja regulacji wysokości blatu jest nam rzeczywiście potrzebna? W sklepach meblowych znaleźć można wiele biurek gotowych o standardowych wymiarach. Jednak nie dla wszystkich użytkowników standardowa wysokość będzie dobrym rozwiązaniem. Warto zdecydować się na model z regulacją, jeżeli:

  • z jednego biurka mają korzystać osoby różnego wzrostu, np. rodzic i dziecko;
  • wykonywane przez nas obowiązki wiążą się z przyjmowaniem różnych pozycji;
  • zależy nam na precyzyjnym dopasowaniu stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb, w szczególności do wzrostu użytkownika i konstrukcji fotela;
  • zamierzamy pracować w trybie sit-stand, czyli na siedząco i stojąco na przemian, co pozwala uniknąć długotrwałego pozostawania w niekorzystnym dla zdrowia bezruchu.

Mechanizm działania biurka elektrycznego i regulowanego ręcznie

W biurkach regulowanych ręcznie, regulacja wysokości blatu odbywa się np. poprzez blokadę śrub, które użytkownik musi samodzielnie (manualnie) dokręcić do wybranej pozycji. Im wyższa jakość mechanizmu, tym prostsze i bardziej precyzyjnie zarządzanie wysokością blatu. Stelaż takiego biurka może dodatkowo posiadać regulowaną szerokość, co pozwala w przyszłości wymienić blat, np. na większy.

Natomiast stelaż biurka elektrycznego wyposażony jest w silniki elektryczne, które pozwalają na płynną, cichą i szybką regulację wysokości blatu – bez żadnego wysiłku fizycznego. Sterowanie odbywa się poprzez wbudowany panel sterowania. Oznacza to, że kilkoma kliknięciami jesteśmy w stanie podnieść lub opuścić blat do wybranej pozycji.

Komfort sterowania wysokością biurka elektrycznego i regulowanego ręcznie

Biurko elektryczne, w porównaniu do wariantu regulowanego ręcznie, zapewnia szybszą, wygodniejszą i łatwiejszą zmianę pozycji blatu. Modyfikacji wysokości może bez problemu dokonać senior, osoba z niepełnosprawnością czy dziecko (oczywiście pod nadzorem dorosłego opiekuna). Nie potrzeba żadnych narzędzi. Zwykle wystarczy jedno kliknięcie na panelu, ponieważ wiele modeli oferuje funkcję zapamiętywania ulubionych pozycji.

Zakres i precyzja ustawień wysokości blatu biurka elektrycznego i regulowanego ręcznie

Zakres regulacji zależy od właściwości zastosowanego stelaża i zwykle jest mniejszy w przypadku biurek z ręczną regulacją wysokości. Jeśli planujemy często zmieniać pozycję blatu i nie chcemy tracić czasu na codzienne dostosowywanie wysokości do indywidualnych wymagań, warto zainwestować w biurko elektryczne z wbudowaną funkcją pamięci. Umożliwimy sobie szybkie i precyzyjne ustawianie wysokości blatu. Jedno kliknięcie i po chwili blat znajdzie się na idealnej dla nas pozycji. Nowoczesne biurka regulowane ręcznie, zwłaszcza te z górnej półki cenowej, również oferują dokładność i intuicyjność regulacji, jednak przy częstych zmianach pozycji, mechanizm manualny może być nieco uciążliwy.

Ceny biurek elektrycznych i regulowanych ręcznie

Biurka z elektryczną i ręczną regulacją wysokości blatu na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Pierwszą, zasadniczą różnicę zauważymy w cenie. Za biurko z ręczną regulacją zapłacimy ok. 1500-2000 zł. Natomiast biurko elektryczne to inwestycja rzędu średnio 2000-6000 zł. Przy czym trzeba zaznaczyć, że na cenę biurka z regulacją wpływa nie tylko rodzaj mechanizmu, ale także wiele innych czynników, jak konstrukcja stelaża, rozmiar i materiał blatu czy zastosowane moduły. Koszt mebla podwyższa usługa personalizacji. Zarówno biurko z elektryczną, jak i z ręczną regulacją wysokości blatu, może zostać stworzone na wymiar od podstaw. Nie tylko stelaż i blat, ale każda szuflada do biurka będzie wówczas zgodna z naszymi indywidualnymi wymaganiami.