Respawn.pl

broky nominowany do tytułu sportowca roku na Łotwie!

Autor: Marcin Kapusta

Reprezentant FaZe Clanu, Helvijs “broky” Saukants został nominowany do tytułu najlepszego sportowca technicznego roku na Łotwie! 

Czy esport to sport?

Od lat toczy się debata, czy esport powinien zaliczać się do kategorii tradycyjnych sportów. Działania na rzecz uznania cyfrowej rywalizacji za sport zintensyfikowały się na przełomie ostatnich czterech lat. W kwietniu 2019 roku prezydent RP Andrzej Duda powołał do życia Polską Narodową Drużynę Esportu w grze FIFA. “Czy możemy mówić, że esport jest sportem? Jeżeli możemy mówić, że szachy czy brydż są sportem, to esport, który niezwykle rozwija zdolności manualne i refleks gracza, bez wątpienia także można zaliczyć do dziedzin sportowych” – powiedziała wówczas głowa państwa.

W 2021 Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił serię rozgrywek Olympic Esports Series, gdzie zagościły takie tytuły jak Just Dance czy Gran Turismo. W czerwcu bieżącego roku również odbyły się wirtualne zmagania pod szyldem MKOI, a ich zwycięzcy w poszczególnych dyscyplinach zostali uhonorowani podczas finałów na żywo w Singapurze. W tym samym okresie prezydent Andrzej Duda był obecny na oficjalnym otwarciu European Games Esports Championships w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Jak więc widzimy, trend uznania esportu za sport jest coraz popularniejszym wątkiem wśród najbardziej prestiżowych organizacji sportowych, ale również polityków. Dzisiejszy artykuł po raz kolejny to obrazuje.

Gwiazdor FaZe w plebiscycie na najlepszego sportowca Łotwy

Helvijs “broky” Saukants to najbardziej utytułowany gracz Counter-Strike’a w historii Łotwy. Od 2019 roku reprezentuje barwy amerykańskiej organizacji FaZe Clan, pod której banderą sięgnął po mnóstwo spektakularnych sukces, w tym po tytuł mistrzowski Majora PGL Antwerp 2022. Jego drużyna fenomenalnie weszła w nową erę CS2, zwyciężając trzy prestiżowe turnieje z rzędu – IEM Sydney 2023, CS Asia Championships oraz Thunderpick World Championship. W miniony weekend wywalczyła także wicemistrzostwo jesiennych finałów BLAST Premier 2023.

W związku z osiągnięciami broky’iego na arenie międzynarodowej, 22-latek otrzymał nominację do tytułu Łotewskiego Sportowca Roku w kategorii sporty techniczne. Jego konkurentami są zawodnicy wyścigów samochodowych – Janis Baumanis, Daniels Un Bruno Lielbārži, Janis Reisulis oraz Mārtiṇš Seks.

Pan broky ma szansę zostać wybrany najlepszym sportowcem na Łotwie. Nieczęsto gracze esportowi są umieszczani w tej samej kategorii, co tradycyjni sportowcy.” – napisał Russel “Twistzz” Van Dulken, kolega broky’iego z FaZe Clanu.