Respawn.pl

Były pracodawca NiKo i huNtera wycofuje się ze sceny CS:G

Autor: Marcin Kapusta

Organizacja, w której epizody zaliczyli najlepsi bałkańscy gracze w historii CS:GO, zwinęła przysłowiowe stragany!

Serbska organizacja iNation za pośrednictwem mediów społecznościowych ogłosiła wycofanie się z profesjonalnej sceny CS:GO. Powodem okazały się problemy finansowe, a także znikoma popularność sportu elektronicznego w regionie Półwyspu Bałkańskiego. Tym samym wolnymi agentami zostali Nikola “Dragon” Bosković oraz Vladan “Kind0” Mandić.

“Przez te wszystkie lata, podróż iNation była bogata i wypełniona pasją. #wearefamily odzwierciedla nie tylko naszą historię, ale także więź, którą stworzyliśmy. Uderzały w nas kryzysy finansowe, ale przetrwaliśmy z miłości do esportu i wiary w talent, który pielęgnowaliśmy. Dziś ogłaszamy trudną zmianę. Stoczyliśmy bitwy na serwerze i poza nim – w obliczu przeciwności zawsze wybieraliśmy jedność i poświęcenie. Trudno pogodzić się z faktem, że pomimo wszystkich naszych wysiłków, aby przywrócić na scenę organizację z trak wielką tradycyjną, ostatecznie plany spaliły na panewce z powodu rynku biznesowego naszego regionu. Ponownie zabrakło rozmachu, a Serbia nie jest jeszcze gotowa na branżę esportową. Jesteśmy dumni, że udało nam się wyhodować takich adeptów, jak Dragon i Kind0 – dwóch niezłomnych, którzy są przykładem ciężkiej pracy i talentu. Są teraz wolnymi agentami. Życzymy im wszystkiego najlepszego na dalszej drodze. W przeciwnościach odnajdujemy nasze prawdziwe siły. To nie jest pożegnanie, ale przerwa.” – oświadczył zarząd iNation.

iNation CS-ową kuźnią Bałkanów

Organizacja iNation została założona w 2008 roku, zaś w Counter-Strike’u zaczęła funkcjonować na początku 2013 roku. Przez jej szeregi przewinęły się takie osobistości, jak Nikola “NiKo” Kovać, Nemanja “huNter” Kovać, Nemanja “nexa” Isaković, Aleksandr “kassad” Trifunović czy Janko “YNk” Paunović. Wszyscy otrzymali od iNation odpowiednie zaplecze, by móc rozwijać swoje kariery. Z czasem stali się najlepszymi reprezentantami Bałkanów na międzynarodowej arenie CS:GO. NiKo i huNter obecnie reprezentują barwy G2 Esports, nexa prowadzi OG Esports, zaś kassad i YNk to utalentowani trenerzy, mający w swoich CV epizody w sztabach szkoleniowych m.in. mousesports, FaZe Clanu oraz Renegades.

W marcu 2017 roku Binary Dragons przejęło skład iNation, a sama organizacja zakończyła CS-ową działalność. Wznowiła ją ponad trzy lata później, tj.  we wrześniu 2021. Wówczas zakontraktowała mało znanych serbskich graczy, którzy jednak zdołali zwyciężyć kilka regionalnych turniejów. W szczytowym momencie plasowali się nawet w okolicach czołowej 30. światowego zestawienia HLTV.