Respawn.pl

Cloud Backup od nazwa.pl – testujemy rozwiązanie, które pozwoli nam spać spokojnie

Autor: Sergiusz Lelakowski

W czasach powszechnego dostępu do szybkich łącz internetowych, korzystanie z sieciowych usług tworzenia kopii zapasowych plików jest wręcz wskazane. Dobrze by było również, by taka usługa była lekka, prosta w obsłudze, a do tego nie obciążała naszego komputera. Jak więc sprawdza się Cloud Backup od nazwa.pl? 

Przed laty inwestowaliśmy w coraz to większe dyski twarde. Później pojawił się trend kupowania mniej pojemnego dysku SSD, na którym instalujemy system oraz większego dysku twardego z naszymi danymi. Takie rozwiązanie ma jednak swoje problemy i ograniczenia, a największym jest bezpieczeństwo plików. Możemy je przecież utracić na różne sposoby – przez awarię dysku, ale też przez „złapanie” jakiegoś wirusa, w tym coraz częściej spotykanego w ostatnim czasie Ransomware, który blokuje dostęp do naszych plików, a później żąda za nie wysokiego okupu.

Nic dziwnego zatem, że pojawiło się zapotrzebowanie na usługę taką jak Cloud Backup. To produkt polskiej firmy nazwa.pl, a jego głównym założeniem jest pilnowanie, by nasze najważniejsze pliki były bezpiecznie przechowywane na dysku internetowym. Wszystko zgodnie z naszym harmonogramem, a do tego bezpiecznie, bo z zaawansowanym szyfrowaniem AES-256.

1 1

Bezpieczeństwo plików to jednak nie wszystko. Nie wszystkich to przecież interesuje, bo nie wszyscy trzymają na swoim komputerze istotne dla nich pliki. To także wygoda. Usługa całą robotę robi za nas, a jedyne co musimy zrobić, to zainstalować mały plugin na naszym komputerze i zalogować się do systemu.

Mówią, że jeśli ktoś jeszcze nie zrobił swojej kopii zapasowej, to prędzej czy później ją zrobi. Jeśli nie zamierza – jest to skrajnie nieodpowiedzialne. Ilość spływających na nasze dane zagrożeń może przecież przytłaczać. I nie chodzi już tylko o zagrożenia cybernetyczne, ale te zwyczajne, związane z awarią dysku czy całego komputera, kiedy na naszym sprzęcie znajdują się wrażliwe pliki. I w tym właśnie miejscu pojawia się Cloud Backup. Sprawdźmy zatem, jak wypada ta usługa.

Prostota przede wszystkim

Jeśli spodziewacie się fajerwerków, musimy Was rozczarować, ale prawdę powiedziawszy, byłoby to co najmniej dziwne. To bardzo prosta usługa w swoich założeniach, bo taka ma być. Na początku instalujemy małą „wtyczkę” do Windowsa, która utworzy ikonę na pulpicie. Jej kliknięcie przeniesie nas jednak do naszej domyślnej przeglądarki. Po zalogowaniu zgodnie z wytycznymi, przechodzimy do interfejsu Cloud Backup. Naszym oczom ukazuje się bardzo prosty interfejs, składający się z raptem 5-ciu sekcji, z czego na co dzień korzystać będziemy tak naprawdę tylko z dwóch.

2 1

Mowa o tworzeniu kopii zapasowych oraz oczywiście o sprawdzaniu ich wykazu na naszym komputerze. W praktyce wygląda to następująco. Uruchamiamy funkcję tworzenia kopii zapasowych plików z naszego dysku, a następnie wybieramy foldery, które wejdą w jej skład. Następnie ustalamy harmonogram – w które dni ma być tworzona kopia i o której godzinie. I voila, zgodnie z naszym wyborem pliki będą przesyłane na bezpieczny dysk internetowy.

3

Najciekawsze jest jednak to, że takich kopii możemy zrobić bardzo wiele. Jeden folder możemy backupować w poniedziałki w ramach jednej kopii, drugi we wtorki i środy, a jeszcze inny tylko w weekendy. No i chyba najważniejsze, Cloud Backup orientuje się, które pliki zostały zmienione, a więc nie wgrywa na dysk codziennie tego samego folderu, a jedynie pliki zedytowane lub te wcześniej nieprzekopiowane.

Warto również wspomnieć, że każdą kopię zapasową możemy wstrzymać, bez konieczności usuwania wcześniejszych ustawień. Do tego jest opcja ograniczenia limitu prędkości, co pozwoli tworzyć kopie w tle, bez obciążania naszej sieci.

Jeszcze jedna ważna funkcja, to tzw. wersjonowanie. Kopia zapasowa nigdy się nie nadpisuje, a zatem możemy pobierać ten sam plik z różnych dni. Powodów, dla których mielibyśmy to robić, jest przecież bez liku. Namieszaliśmy w pracy dyplomowej, nadpisaliśmy plik i lepiej byłoby wrócić do wersji sprzed kilku dni? Wystarczy wejść w interfejs Cloud Backup i po sprawie.

Dla każdego coś dobrego

Dla kogo jest więc Cloud Backup? Na pewno dla osób, które chcą „oddychać pełną piersią” w trakcie korzystania z peceta, bez strachu surfując po sieci, w końcu usługa oferuje aż 1 TB miejsca na dane, a kopie są przechowywane przez 90 dni. Na pewno również dla wszystkich testujących różne programy i inne funkcje komputera, bo teraz mogą robić to bez strachu. Przede wszystkim jednak dla wszystkich zachęconych prostotą usługi. Wystarczy ją mieć, a zapomnimy o problemie i potencjalnych awariach. Tutaj wszystko działa w tle i działa na tyle szybko i bezpiecznie, że nawet się nad tym nie zastanawiamy.

Dość przekonująca jest również cena, za roczny dostęp do Cloud Backup płacimy raptem 120 zł, czyli 10 złotych miesięcznie. A mówimy w końcu o usłudze zapewniającej nam 1 TB miejsca i mocno nas „odciążającej”. W skrócie, jeśli ktoś szuka bardzo prostego w obsłudze rozwiązania, to warto się Cloud Backup zainteresować.

Czytelnicy respawn.pl mogą teraz aktywować za darmo usługę Cloud Backup na okres 30 dni bez konieczności rejestracji w nazwa.pl. Aby pobrać aplikację bezpiecznie na swój komputer, wystarczy kliknąć poniżej:

4