Respawn.pl

Co dalej z składem FaZe? Są dwie możliwości!

Autor: Maks Bartosik

Szykują się ciekawe czasy dla fanów składu FaZe w CS2! Według niepotwierdzonych jeszcze doniesień, może dojść nawet do disbandu składu.

Niedziela 22 października dla fanów FaZe rozpoczęła się wybornie. Europejska formacja dokonała reverse sweepu w wielkim finale IEM Sydney 2023 i sięgnęła po triumf na pierwszym turnieju LANowym w CS2. Jednak po kilku godzinach radości nadeszły złe informacje dla fanów Karrigana i spółki.

Pierwsza zmiana od dwóch lat

Według portalu Dust2.us, z FaZe pożegnać ma się Twistzz, który ma przejść do Team Liquid i być twarzą nowego projektu amerykańskiej organizacji. Wydawać by się mogło, że to tylko zwykły transfer i nic specjalnego nie ma miejsca, ale jednak kilka dni wcześniej pojawiły się informacje, które teraz rzucają inne światło na sprawę.

Nowy ekosystem wpłynie na FaZe?

Trzy dni temu portal HLTV poinformował, że Gamesquare może przejąć kontrolę nad FaZe. Amerykańska spółka oficjalnie potwierdziła te doniesienia i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jeden szczegół. Gamesquare jest również właścicielem innej organizacji CS2 – Complexity Gaming. Jaki ma to wpływ na przyszłość FaZe?

A no całkiem spory. Według nowych zasad Valve, w turniejach nie mogą brać drużyny mające tego samego właściciela. Mówi o tym drugi paragraf spisu zasad dotyczących m.in. turniejów rangi Major:

2.1 Zespoły i gracze nie powinni mieć żadnego interesu finansowego w sukcesie jakiejkolwiek drużyny, z którą rywalizują. Aby wziąć udział w Turnieju, gracze i zespoły muszą potwierdzić, że nie mają konfliktu interesów (w tym żadnego powiązania biznesowego, takiego jak wspólne zarządzanie, współwłasność podmiotów, licencje i pożyczki) z jakąkolwiek inną uczestniczącą drużyną lub jej graczami.

Tak więc jeśli właściciele Gamesquare chcą, by obie ich organizacje mogły rywalizować na najwyższym poziomie Counter-Strike’a, będą zmuszeni pożegnać się z jedną z drużyn w CS2. Według przewijających się plotek, ma być to obecny skład FaZe i istnieje szansa, że staniemy się świadkami disbandu Karrigana i spółki.

Kto za Twistzza?

Jednak na ten moment jest to tylko czarny scenariusz. Zdecydowanie bardziej kolorowy jest ten, w którym w miejsce Twistzza europejski skład sprowadzi absolutną gwiazdę MOUZFrozena. Takie informacje podają choćby Harumi i Overdr1ve, którzy już nieraz popisali się trafnymi leakami. Więcej o tym przeczytacie w tym artykule.

Jak zakończy się ta sytuacja? Na ten moment ciężko przewidzieć. Nowe zasady Valve wejdą w życie dopiero w 2025 roku, tak więc Gamesquare ma jeszcze nieco ponad rok, by wybrnąć z tej sytuacji. Na ten moment jednak wszystko wskazuje na to, że disband FaZe nie jest zbyt realną opcją, w przeciwieństwie do transferu Frozena z MOUZ.

Aktualizacja

Kwestią FaZe i Complexity zajmie się ESL. Niemiecka marka poinformowała, że będzie badać potencjalne problemy wynikające z przejęcia FaZe przez Gamesquare i gdy będą mieli gotowe stanowisko, poinformują o tym fanów.