Respawn.pl

Cooler Master H500M, czyli solidna, cicha i ciekawa obudowa!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Poszukujesz obudowy z gigantycznymi, podobnymi do turbiny wentylatorami RGB?, które mają szalony przepływ powietrza? Cóż.. obudowa od Cooler Master, a dokładnie model H500M najprawdopodobniej spełni Twoje wszelkie oczekiwania.

Jakiś czas temu firma Cooler Master ponownie na rynek wprowadziła koncepcję “HAF” (tj. High Air Flow). Wówczas CM wprowadził model H500P, niestety model ten okazał się ogromnym rozczarowaniem w dziedzinie chłodzenia. Sprawa troszkę się poprawiła jak na rynek wypuszczone liftingową, białą wersję ale w długodystansowej perspektywie taki zabieg nie był tym co firma chciała osiągnąć. W związku z tym bardzo mocno przeprojektowali projekt i na rynek wypuszczono model H500M, który okazał się hitem i dobrą ceną do jakości. Jeżeli ktoś by pytał dlaczego wcześniejszy model H500P nie był niczym ciekawym to już odpowiadam. Pomimo tego, że zastosowano tam ogromne 200mm wentylatory wlotowe to niestety przez mocno “zamkniętą” przednią część obudowy ledwo dawały radę. Przez to też produkt był rozczarowaniem, zwłaszcza że Cooler Master prezentował go jako High Air Flow. To tak słowem wstępu.

Wraz z nowym modelem Cooler Master rozwija koncepcję i zalety modelu H500P, ale mocno poprawił błędy. Skutkuje to o wiele lepszym przepływem powietrza ale niestety inne “ulepszenia” spowodowały wzrost ceny. Podczas premiery obudowa H500P kosztowała około 799 PLN, natomiast H500M około 999 PLN. W chwili pisania tej recenzji cena za model H500M wynosi około 899 PLN.

Pora na techniczne sprawy:

  • Typ obudowy: Mid Tower,
  • Długość: 544 mm,
  • Szerokość: 248 mm,
  • Wysokość: 546 mm,
  • Wspierane płyty główne: Mini ITX, Micro ATX, ATX, E-ATX,
  • Standard zasilacza: ATX,
  • Przedni panel: 1x USB 3.1 Type C, 4x USB 3.0 Type A, Audio In & Out, guzik power i reset,
  • Zainstalowany wentylator z przodu: 2x 200mm ARGB FAN 800 RPM,
  • Zainstalowany wentylator z tyłu: 1x 140mm 1200 RPM,
  • Maksymalna wysokość chłodzenia CPU: 190 mm,
  • Maksymalna długość karty graficznej: 412 mm,
  • Miejsce na wewnętrzne dyski/napędy: 6×2,5″ oraz 2×3,5″/2,5″

Platforma testowa:

Pora na przedstawienie obudowy:

Cooler Master H500M 4 scaled

Obudowa H500M standardowo wyposażona jest w panel siatkowy, czyli mesh. Boki przedniego panelu również zostały bardziej otwarte niż w modelu H500P. Dodatkowo CM dostarcza szklany panel, który można zamontować z przodu obudowy zamiast siatki. Co prawda zastosowanie szklanego panelu zmniejszy przepływ powietrza ale przez bardziej otwarte boki tak będzie znośnie.. w każdym razie i tak lepiej jak w H500P.

Cooler Master H500M 8 scaled

Cooler Master H500M 11 scaled

Górna część obudowy nadal jest wyposażona w niewymienialny panel ze szkła hartowanego ale również tutaj zapewniono więcej miejsca po bokach, dzięki czemu obudowa może w łatwiejszy sposób odprowadzać powietrze. Oczywiście na górze obudowy ponownie odnajdziemy skośną powierzchnię z przodu, na której znajdują się przycisk zasilający, resetujący oraz dodatkowe złącza. Cztery porty USB 3.0 typu A, jeden port USB 3.1 typu C oraz złącze mikrofonu i słuchawek w formacie jack 3,5mm.

Cooler Master H500M 14 scaled

Cooler Master H500M 9 scaled

Warto wspomnieć, że po obydwu stronach znajduje się przyciemniony panel boczny z hartowanego szkła.

Cooler Master H500M 12 scaled

Cooler Master H500M 8 scaled

W środku również odnajdziemy wszystko co jest nam potrzebne. Aby uzyskać dostęp do wnętrza wystarczy przekręcić srebrne śruby i zdjąć tafle szkła.

Cooler Master H500M 15 scaled

Cooler Master H500M 26 scaled

Pierwsze co nam się rzuca w oczy to oczywiście metalowa osłona na zasilacz tj. piwnica na całej długości obudowy. Oczywiście możemy zdjąć prawą część osłony i nawet to jakoś wygląda. Nad obszarem zasilacza znajdują się dwa 2,5 calowe punkty montażowe, a na przedniej części znajduje się płytka do montażu pompy wodnej.

 Cooler Master H500M 24 scaled

Cooler Master H500M 23 scaled

Cooler Master H500M 25 scaled

W środku odnajdziemy również ciekawy bajer. Jest to podstawka do podtrzymania karty graficznej.

Cooler Master H500M 20 scaled

Podsumowanie:

H500M nie opiera się na zupełnie nowej koncepcji, ale trzyma się istniejącej wersji H500P. Oznacza to, że wszelkie błędy starszego brata zostały poprawione. Zewnętrznie obudowa zmienia się tylko trochę i przeszła tylko kilka zmian i została dostosowana do dzisiejszych standardów. Mogę stwierdzić, że H500M jest bardziej elastyczna dla użytkownika. Oznacza to, że posiada wiele pokryw, schowków i innych rzeczy , które można zdemontować lub podmienić na inne. Obudowa niestety w dniu premiery była droższa niż H500P. W każdym razie jeżeli ktoś chciałby się wyróżnić i mieć bardzo przewiewną obudowę to H500M jest idealnym tego przykładem.