Respawn.pl

Corsair K70 RGB MK.2 Low Profile – Czy warto dać za klawiaturę 700 zł?

Autor: Michał Maćkowski

Kilka dni temu na moje biurko wylądowała nowa świeżutka klawiatura prosto od Corsair. Tym razem postanowiłem zakupić klawiaturę, która głównie skierowana jest do graczy. Mowa tutaj o modelu K70 RGB MK.2 Low Profile, której cena wynosi około 700 zł.

Corsair K70 RGB MK.2 Low Profile to droga, ale zarazem dobrze skonstruowana klawiatura z wieloma dodatkowymi funkcjami, które opiszę w dalszej części recenzji. Klawiaturę możemy otrzymać w dwóch wersjach, jednak różnią się one tylko przełącznikami i są w tej samej cenie. W klawiaturze z tej półki nie mogło zabraknąć podświetlenia RGB, które dobrze wygląda na tle czarnego aluminium. Warto zaznaczyć, że do klawiatury dodano podkładkę pod nadgarstki oraz wymienne klawisze przystosowane głównie dla graczy.

Dane fizyczne:

  • Waga: 1,08 kg
  • Długość: 450 mm
  • Szerokość: 160 mm
  • Wysokość: 29 mm

Przełączniki (Cherry MX Speed Low Profile):

  • Wytrzymałość: ponad 50 milionów kliknięć
  • Odległość aktywacji: 1 mm
  • Siła Aktywacji: 45 g

Dane techniczne:

  • Pełny Anty-Ghosting
  • Podświetlenie RGB
  • Liczba klawiszy: 104
  • 9 klawiszy multimedialnych
  • Wbudowane jedno USB 2.0
  • Regulowana wysokość

UNBOXING

Klawiatura Corsair została dostarczona w standardowym ładnym papierowym pudełku, które bez problemów ochroniło klawiaturę. Po pierwszym wyciągnięciu moją uwagę przykuł plastik z tyłu klawiatury. Jednak już pod klawiszami znajduję się wytrzymałe aluminium, dzięki któremu klawiatura się nie wygina i jest odporna na różne siły człowieka. Oprócz tego nie wydaję tak głośnego pogłosu, jaki miałem w swojej poprzedniej klawiaturze od Logitech. Warto zaznaczyć, że klawiatura waży ponad 1 kg, więc nie powinna przesuwać się po biurku podczas ostrej rywalizacji. Jednak mimo to producent postanowił dorzucić jeszcze cztery duże gumowe antypoślizgowe podkładki z tyłu klawiatury.

IMG 20181117 164552 e1542470039294

Przód

Mówiąc wprost, zauroczył mnie wygląd tej klawiatury. Przód to solidna aluminiowa konstrukcja z plastikowymi klawiszami, które w miejscu dotyku są pokryte jakby gumą, a na dodatek dzięki temu czuć lekkość klikania. W górnej części klawiatury znalazło się miejsce na klawisze multimedialne. Po lewej stronie znajdziemy klawisze od podświetlania klawiatury oraz do wyłączenia klawisza Windows, co uważam za bardzo dobrym wynalazkiem, ponieważ komu się nie przydarzyło podczas ważnej sytuacji kliknąć ten klawisz i wyjść do pulpitu. Po prawej stronie mamy guzik oraz pokrętło do sterowania dźwiękiem. Klawisz pozwoli nam na wyciszenie, a pokrętło na regulację.

IMG 20181117 140936

Tył i kabel

Niestety tutaj lekko się zawiodłem. Tył klawiatury jest zrobiony z gorszego plastiku, jaki miałem w swojej poprzedniej klawiaturze. Jednak dużym plusem tej klawiatury jest wielkość czterech podkładek antypoślizgowych, które jeszcze bardziej stabilizują klawiaturę. Minusem tej klawiatury według mnie są nóżki, które podczas używania mocno psują stabilność klawiatury. Jednak to jest klawiatura nisko profilowa, więc mało prawdopodobne, że ktoś będzie używał nóżek.

Warto teraz przejść do kabla, który ma około dwóch metrów i w całości został owinięty grubym oplotem. Na dodatek dodano plastikową końcówkę przymocowaną do klawiatury, która odpowiada za utrzymywanie kabla. Sprzęt połączony jest z komputerem dwoma USB 2.0. Warto również zaznaczyć, że producent postanowił umieścić z tyłu klawiatury jedno dodatkowe USB również w wersji 2.0.

IMG 20181117 164743

Cherry MX Speed Low Profile

Niebo a ziemia. Cherry MX Speed Low Profile to przełączniki mniejsze o ponad 11 milimetrów od pierwszej wersji.  Ich niski profil pozwala jeszcze szybciej reagować na akcję, ponieważ aktywacja następuje już po jednym milimetrze. Oprócz tego, aby aktywować klawisz, wystarczy włożyć siłę 45 g. Warto również zaznaczyć ich wysoką częstotliwość, a producent gwarantuję wytrzymałość do ponad 50 milionów kliknięć.

IMG 20181117 162855

Podświetlenie RGB

Warto podświetleniu poświęcić osobny akapit. Corsair postanowiło dać do tej klawiatury podświetlenie RGB, które moim zdaniem dobrze kontrastuję z resztą klawiatury. Podświetlenie możemy zmieniać z poziomu klawiatury, która ma tylko parę opcji mało różniących się od siebie. Lepszą opcją będzie pobranie specjalnego oprogramowania (opisane niżej), które pozwoli na podświetlenie według własnego pomysłu.

IMG 20181117 140958

Dodatki

Corsair do swojej wysoko budżetowej klawiatury dodało kilka dodatków, które uprzyjemnią korzystanie z tego sprzętu. Na pierwszy ogień idzie plastikowo-gumowa podpórka, która w większości jest chropowata. Oprócz tego jest bardzo łatwa w zakładaniu i zdejmowaniu. Osobiście ten gadżet mnie nie przekonuję, jednak nigdy nie miałem okazji dłużej pracować z podpórką na nadgarstki.

Klawiatura, która głównie skierowana jest dla graczy ma w swoim zestawie wymienne chropowate klawisze. Służą one podniesienia komfortu oraz lepszego wyczucia danego klawisza. Takie kapsle dostajemy dla klawiszy: WSADQER, F, O.Na dodatek otrzymujemy wyciągarkę, która w znaczącym stopniu ułatwia wymianę klawiszy, a co za tym idzie szybsze czyszczenie całej klawiatury.

IMG 20181117 162524

Oprogramowanie 

Nie mogło zabraknąć specjalnego oprogramowania do sprzętu od firmy Corsair, które możemy pobrać ze strony producenta. Program jest w prosty w użyciu, lecz w języku angielski, jednak według mnie nie powinno to spowodować większych problemów. Pozwala nam na wprowadzeniu wielu dodatkowych ustawień takich jak: zmiana podświetlenia czy ustawienie klawiszy makro.

1 1

Podsumowanie

Osobiście klawiatura zrobiła na mnie wrażenie. Sprzęt został dobrze wykonany i nie jest przesadzony (jak jego cena). Prosta w użyciu i zawiera przydatne funkcje, dzięki którym korzystanie z komputera staję się jeszcze łatwiejsze. Nie można zapomnieć o nowych szybkich przełącznikach. Klawiatura ma sporo plusów, jednak dopatrzyłem się kilku minusów, które dla mnie nie są większym problemem. Jeżeli ktoś z was, szuka drogiej klawiatury to Corsair K70 RGB MK.2 Low Profile z przełącznikami Cherry MX Low Profile Speed, jest godny polecania, jednak jego cena wynosi około 700 zł na stronie producenta.