Respawn.pl

CS:GO ESPORT – EKOSYSTEM ESPORTOWY GRY

Autor: Michał Maćkowski
IEM Katowice, CS:GO, Esport

ESPORT to nieodłączna część CS:GO. Produkcja Valve to jedna z najbardziej popularnych gier esportowych na świecie, w którą codziennie gra setki tysięcy ludzi.

CS:GO swoją premierę miało w sierpniu 2012 roku i od tamtej pory jest jedną z najpopularniejszych gier FPS jak i esportowych tytułów. Produkcja od Valve mimo braku wielkich zmian cały czas cieszy się wielką popularnością i bije rekordy graczy. To jednak duża w tym zasługa rozgrywek esportowych, które posiadają inny ekosystem niż przykładowo produkcje od Riot Games. Tytuł od Valve dostępny jest za darmo dla wszystkich na platformie Steam.

CS:GO ESPORT – CO TO JEST?

Esport to nic innego jak forma rywalizacji za pośrednictwem gier komputerowych, w tym właśnie między innymi w CS:GO, która określana jest za jedną z najlepszych gier esportowych naszych czasów. Produkcja od Valve wyróżnia się dużą ilością turniejów, które codziennie śledzi kilkadziesiąt tysięcy ludzi na całym świecie. Ilość drużyn CS:GO, które złożone są z profesjonalistów, ciężko policzyć, nawet w samej Europie.

Otwarty ekosystem rozgrywkowy

Esportową rywalizację w CS:GO z pewnością wyróżnia otwarty ekosystem, bowiem turniej w tej grze może zorganizować praktycznie każdy. Dlatego codziennie na świecie rozgrywanych jest kilkadziesiąt turniejów internetowych, a do nich może zapisać się każdy gracz. To powoduje, że zawodnicy, którzy marzą o karierze profesjonalnego esportowca, mają nieco łatwiejszą drogę w produkcji od Valve. W CS:GO bowiem dosyć często możemy spotkać zespoły, które swoją ciężko pracą grają wielu turniejach i pną się w rankingach, nie posiadając za sobą dużych pieniędzy czy zapewnionego udziału w rozgrywkach partnerskich.

Największymi organizatorami turniejów i lig w CS:GO są między innymi: BLAST, ESL czy PGL. Są to najczęściej duże turnieje, w których udział biorą najlepsze zespoły na świecie, które otrzymały bezpośrednie zaproszenie do rozgrywek lub są partnerami organizatorów. Natomiast, aby drużyna nieposiadająca odpowiedniego rankingu zagrała na takim turnieju, musi najczęściej przejść kwalifikacje. Dla wielu zespołów, które walczą o zostanie najlepszą, przygoda rozpoczyna się już na pierwszym etapie, czyli w eliminacjach otwartych, gdzie zagrać może praktycznie każdy.

Ważnym aspektem w ekosystemie CS:GO jest owartość na różne organizacje esportowe. Tak naprawdę swoją drużynę, która będzie mogła grać w różnych turniejach może mieć każda organizacja, bowiem turnieje dostępne są dla wszystkich. W przypadku ekosystemu Riot Games, bardzo często w ligach występują tylko organizacje, który wykupiły odpowiednie miejsce w rozgrywkach. Tak o to zawodnik, aby wejść na wyższy poziom bardzo często musi zmieniać zespół i barwy, które dotychczas reprezentował.

Małe turnieje budują także Esport w CS:GO

Dzięki otwartemu ekosystemowi gry, turniej w CS:GO może zorganizować praktycznie każdy. Dlatego codziennie rozgrywane są setki turniejów, w których udział biorą drużyny amatorskie, półprofesjonalne czy profesjonalne,  jednak nie są to rozgrywki z wysoką pulą nagród. Najczęściej takie turnieje internetowe posiadają pule od kilkudziesięciu dolarów do około 50 000$. Mniejsze turnieje, które cieszą się także dużą popularnością wśród drużyn, które chcą zdobyć cenne punkty w światowych rankingach, ale także wygrywać pieniądze, organizują między innymi takie podmioty jak: CCT czy Elisa.

Esport CS:GO w Polsce

CS:GO w Polsce jest jedną z najpopularniejszych gier esportowych. Również w naszym kraju rozgrywane są turnieje i ligi przeznaczone tylko rodzimy zespołów. Do największych polskich rozgrywek możemy zaliczyć: ESL Mistrzostwa Polski oraz Polską Ligę Esportową, jednak na naszym podwórku zdecydowanie nie brakuje mniejszych turniejów, dla amatorskich czy półprofesjonalnych drużyn.

211271772 249997896933147 5086258925711869646 n

Fot. Michał Mazurek x Polska Liga Esportowa

Major najważniejszym turniejem esportowym w CS:GO

Dla każdego profesjonalnego gracza CS:GO oraz całej społeczności najważniejszym turniejem, a wręcz świętem jest turniej rangi Major, który rozgrywany jest raz w roku. Wtedy najlepsze drużyny z całego świata walczą o tytuł najlepszej drużyny na świecie, a turniej wspierany jest przez producenta gry, czyli Valve. Podczas turnieju społeczność otrzymuje możliwość zakupu między innymi specjalnych naklejek drużyn i graczy, którzy biorą udział w turnieju i które mogą nakleić na swoje bronie w grze. Pula nagród na turniejach rangi Major wynosi od miliona do dwóch milionów dolarów.