Respawn.pl

Czy iiyama GB2470HSU to najlepszy monitor do 1 tys. PLN?

Autor: Marcin Skrętkowicz

Monitor G-Master GB2470HSU został wyprodukowany przez japońską firmę iiyama. Jest to 24 calowy monitor z matrycą IPS o rozdzielczości Full HD i odświeżaniu 165 Hz… a cena jego nie przekracza 1000 PLN!

Firma iiyama jest czołowym producentem monitorów działającym na skalę międzynarodową. Główna siedziba firmy znajduje się w Tokio w Japonii. Firma istnieje od roku 1973 i produkuje monitory przeznaczone do zastosowań domowych, biurowych i profesjonalnych. Od marca 2000r. Istnieje iiyama Polska Sp. z o.o. 1 lutego 2006 roku weszli w skład grupy firm będących własnością MCJ – japońskiego specjalisty branży IT. Dzięki temu uzyskali potężne zaplecze naukowe i technologiczne, które pozwoliło im doskonalić ofertę, by zagwarantować klientom najlepszą jakość.

Wspomniany powyżej monitor pochodzi z serii G-Master, a więc jest to seria strikcie z przeznaczeniem dla graczy. Co więcej, seria G-Master została podzielona na cztery różne kanały dystrybucji: Red Eagle, Black Hawk, Gold Phoenix oraz Silver Crow. GB2470HSU pochodzi z kanału Red Eagle co oznacza, że mamy do czynienia z monitorem o przeznaczeniu esportowym (w teorii). Produkt ten jest ze średniej półki cenowej, ale spełniający wymagania casulowych graczy.

iiyama G-Master GB2470HSU to kolejny krok iiyama w stronę FULL HD z przeznaczeniem dla graczy. W tym przypadku otrzymujemy 24-calowy monitor z wyświetlaczem o rozdzielczości 1920 x 1080 i odświeżaniu 165 Hz. Czas reakcji matrycy wynosi 0,8 ms MPRT, a więc mamy do czynienia z Fast IPS. Dzięki możliwości dostosowania ustawień ekranu za pomocą predefiniowanych i niestandardowych trybów gry i funkcji Black Tuner dostrzeżesz najmniejsze szczegóły i przejmiesz kontrolę nawet w przypadku ciemnych scen.

Specyfikacja techniczna: 

 • Panel: Fast IPS, matowe wykończenie,
 • Rozdzielczość: 1920 x 1080 @165Hz (2.1 megapixel Full HD, DisplayPort),
 • Jasność: 250 cd/m2,
 • Kontrast statyczny: 1100:1,
 • Kontrast ACR: 80M:1,
 • Czas reakcji: 0.8ms MPRT,
 • Kolory: 16,7mln 8bit,
 • Synchronizacja pozioma: 15 – 225kHz,
 • Plamka: 0.275mm,
 • Wejście sygnału HDMI x1 (max. 1920 x 1080 @144Hz)
  DisplayPort x1 (max. 1920 x 1080 @165Hz),
 • USB: x2 2.0,
 • HDCP: tak,
 • Wyjście słuchawkowe: tak,
 • Obsługa technologii FreeSync HDMI: 1920 x 1080 @48-144Hz, DP: 1920 x 1080 @48-165Hz,
 • Wbudowane głośniki 2 x 2W,
 • Udogodnienia kompatybilny z Kensington-lock™, DDC2B, Mac OSX,
 • Zużycie energii 20W typowo, 0.5W stand by, 0.3W off mode,
 • Waga (bez pudła) 4.4kg.

Platforma testowa:

Unboxing i budowa

Monitor standardowo dla iiyama przyszedł w kolorowym opakowaniu. Karton to bardzo mocna konstrukcja wykonana z tektury falistej o wysokim współczynniku grubości. Na samym pudełku odnajdziemy najważniejsze informacje o cechach urządzenia oraz specyfikacji technicznej. Ekran oraz jego elementy dodatkowo zabezpieczono bardzo grubym styropianem i piankową folią. Z pewnością nie musimy się martwić o ewentualne uszkodzenia czy też zarysowania w transporcie.

W pudle odnajdziemy pełny zestaw akcesoriów tj. kabel HDMI, kabel DisplayPort, kabel USB oraz kabel sieciowy do zasilenia zasilacza wbudowanego w monitor. Oczywiście nie zabrakło instrukcji obsługi oraz innych materiałów dokumentacyjnych.

Od tyłu odnajdziemy panel, który został wykonany w całości z tworzywa sztucznego w standardowym, czarnym kolorze. Z tyłu po prawej stronie odnajdziemy włącznik oraz przyciski do poruszania się po menu monitora. Swoją drogą menu jest w pełni przetłumaczone na język polski.

iiyama GB2470HSU 5 scaled

iiyama GB2470HSU 4 scaled

iiyama GB2470HSU 2 scaled

Front prezentuje się ciekawiej. Ramka jest bardzo mała (2 mm), ale po odpaleniu monitora zobaczymy, że matryca ma dodatkowe 5 mm tzw. martwego pola (czyli czarną przestrzeń). A więc na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że monitor jest pozbawiony ramki. W rzeczywistości tak nie jest przez wspomniane martwe pole. Wspomnę tutaj również, że dolna ramka jest grubsza i ma około 2 cm. Na wspomnianej ramce umieszczono informacje o modelu oraz o najważniejszych jego atutach.

iiyama GB2470HSU 6 scaled

iiyama GB2470HSU 1 scaled

Wszystkie porty umieszczono sztampowo od spodu. Zastosowano tam jeden port HDMI 2.0 (@144Hz), jeden port DisplayPort (@165Hz), dwa porty USB 2.0, gniazdo słuchawkowe i gniazdo zasilania. Nie mogło też zabraknąć toslinka. To takie złącze do przesyłania sygnału dźwiękowego w formie cyfrowej. Polecam użycie jak ktoś by chciał korzystać z wbudowanych głośników. Wówczas dźwięk nie musi być konwertowany na analogowy, a potem znów na cyfrowy. Zapewni to wam wysoką jakość sygnału. Dźwięk będzie bardzo przejrzysty.

Ramie monitora to typowa dwuramienna konstrukcja. Jak już przystało na 2021 rok montaż ów ramienia nie wymaga wykorzystania żadnych narzędzi.

Menu ekranowe OSD

Pomimo tego, że “guziki” do poruszania się po menu OSD umieszczono z tyłu komputera to i tak mamy łatwy, bardzo intuicyjny dostęp. Po wejściu w menu ujrzymy język polski. Znajdziemy tam nie tylko standardowe ustawienia jak gamma, jasność i tym podobne. Producent umieścił tam również predefiniowane konfiguracje do grania w gry, czytania tekstu czy też oglądania filmu. Ponadto przygotowano również możliwość stworzenia trzech własnych profili.

iiyama GB2470HSU 3 scaled

Nie zabrakło też dodatkowych opcji, które pomału stają się standardem. W recenzowanym monitorze dodano opcję regulacji ostrości. Opcja ta ma wpływ na lepsze odczucia podczas czytania, gdyż litery stają się wyraźniejsze. Kupując monitor do gier bardziej interesują nas funkcje skierowane dla graczy. Takie się tu znalazły. Jest to tryb Overdrive, w skrócie redukuje on przejścia pomiędzy odcieniami (w tym przypadku) szarości co redukuje inputlag. Im mniejszy ten lag, tym lepsze doświadczenie w grze co potwierdzi każdy profesjonalny gracz w CS:GO.

Kolejną ważną funkcją dodaną przez producenta to AMD FreeSync Premium (co jest ważną informacją, bo technologa FreeSync od jakiegoś czasu dzielona jest na trzy kategorie jakościowe: FreeSync, FreeSync Premium oraz FreeSync Premium Pro -> podobnie dzieli się certyfikacja od Nvidii G-Sync). W skrócie o certyfikacji jakościowej FreeSync. Urządzenia, które otrzymają podstawowy certyfikat, muszą eliminować efekt rwania obrazu (tearing) oraz muszą zapewnić niskie opóźnienie w wyświetlaniu obrazu. FreeSyn Premium otrzymują modele pracujące co najmniej przy rozdzielczości 1080p i częstotliwości 120 Hz. Dodatkowo muszą obsługiwać technologię LFC. O FreeSync Premium Pro musicie przeczytać już w internecie.

Co prawda to tyle z dodatkowych funkcji monitora GB2470HSU. Chyba że jeszcze wspomnę o trybie redukcji niebieskiego koloru. Tryb ten wspomoże nasze oczy i nie będą się tak męczyć w nocy, ale czy ktoś będzie specjalnie wchodził w menu OSD i tam to zmieniał? Wątpię. Łatwiej i szybciej użyć wbudowanej funkcji w Windows (wyświetlanie nocne).

Podsumowanie

iiyama G-Master G2470HSU to monitor skierowany dla graczy i w tym sprawdza się wręcz idealnie. Za niewielką cenę otrzymujemy naprawdę wiele. W dniu pisania niniejszej recenzji monitor kosztował około 800 PLN. W cenie otrzymujemy matrycę IPS charakteryzującą się 165 Hz odświeżaniem przy czasie reakcji 0.8ms MPRT. Jeżeli wasz budżet jest ograniczony to w tej cenie nie znajdziecie nic lepszego. Polecam każdemu.

Partnerem recenzji jest marka118692292 2941867785950948 8506866423984173755 o