Respawn.pl

Czy Vitality wróci na zwycięskie tory po zmianach? [BLAST Fall Final]

Autor: Marcin Kapusta

Vitality jeszcze do niedawna wiodło prym na międzynarodowej arenie. Niemniej ostatnio wdrożone zmiany rzucają cień wątpliwości na przyszłe występy ekipy ZywOo, szczególnie w kontekście Counter-Strike’a 2. BLAST Premier Fall Final będzie dla nich debiutem, a zarazem pierwszym sprawdzianem! 

Zwycięstwo na Majorze i niespodziewanie zmiany

Pod koniec maja bieżącego roku Vitality triumfowało na ostatnim Majorze w CS:GO, rozgrywanym w rodzimym Paryżu. Wydawało się, że tak spektakularny sukces ugruntuje zespół i zapewni mu kolejny czas świetności. Niemniej sytuacja zmieniła się, jak w kalejdoskopie. 22 czerwca, zaledwie miesiąc po zwycięstwie nad Sekwaną, dochodzi do niespodziewanych zmian kadrowych. Na ławie posadzony został pięciokrotny triumfator Mistrzostw Świata, Peter “dupreeh” Rasmussen. W buty duńskiego weterana sprowadzono Shahara “flameZ’a” Shushana z OG Esports. 

Chociaż odczuwamy ciężar odejścia dupreeha, zdajemy sobie również sprawę, że zmiany są integralną częścią życia klubu. Odejście Petera daje nam możliwość wprowadzenia nowych talentów i zbudowania nowej generacji mistrzów. Główny trener Danny “zonic” Sorensen mocno wierzy, że ta zmiana pozwoli nam wdrożyć nowe strategie, które utrzymają zespół na samym szczycie. Mając to na uwadzę, z przyjemnością ogłaszamy, że flameZ dołącza do Teamu Vitality. Młody adept ma przed sobą świetlaną przyszłość i jesteśmy przekonani, że pod okiem zonica rozkwitnie i będzie kontynuował dziedzictwo Vitality” – oświadczył wówczas francuska organizacja.

Zdobywać trofea i grać, jak najlepiej potrafię – to były cechy, o których zawsze marzyłem w CS-ie. Myślę, że rozwinięcie skrzydeł i zdobycie trofeów w OG przez wiele lat nie byłoby możliwe, inaczej jest z Vitality. Spinx, Nertz i xertioN są moimi dobrymi przyjaciółmi, ale są też bardzo dobrymi graczami. Motywacją było odniesienie sukcesu z innym Izraelczykiem, zjednoczenie się i mówienie w moim języku, trochę po hebrajsku w wolnym czasie. Myślę, że obecność w drużynie kilku osób, z którymi jestem bardzo związany, jest dla mnie bardzo ważnym aspektem. 

–  powiedział na łamach bo3 flameZ, który podkreślił chęć współpracy z Lotanem “Spinxem” Giladim

Jak angaż flameZ’a wpłynął na zespół? Pierwsze występy naprawdę dawały nadzieję na ponowne objęcie fotelu światowego lidera. Pszczoły bowiem zdołały dotrzeć do półfinałów IEM Cologne, a zaledwie kilkanaście dni później zwyciężyły Gamers8, inkasując 400 tysięcy dolarów. W pokonanym polu  pozostawili m.in. Natus Vincere, G2 Esports czy ENCE Pawła “Dychy” Dychy. 

Team Vitality

Vitality wznosi puchar w Rijadzie, fot. Gamers8

zonic za burtą statku

11 października Vitality przeżywa ogromną stratę – Danny “zonic” Sorensen rezygnuje z funkcji głównego szkoleniowca dywizji CS:GO. Najlepszy trener w historii wraz z psychologiem Larsem Roblem postanowili obrać nietypowy kierunek, dołączając do arabskiego Falcons, które powierzyło Duńczykom misję stworzenia nowego superteamu. 

Po prawie dwóch latach spędzonych pod szyldem Vitality żegnamy zonica. Danny zawsze będzie częścią naszego dziedzictwa i nie możemy mu wystarczająco podziękować za wszystko, co wyniósł podczas swojego pobytu tutaj. Powodzenia w kolejnym projekcie. Wraz z Dannym żegnamy również Larsa Robla. Wniósł znaczący wkład w osiągnięcie zamierzonych celów i rozwój naszych zawodników” – ogłosiła francuska organizacja za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Kiedy jesienią 2021 roku zacząłem prowadzić rozmowy z Vitality, dostałem jedno zadanie: “masz dwa lata na wygranie turnieju rangi Major”. To była niesamowita przygoda z wyjątkową grupą chłopaków. Zespół i fani zawsze będą mieli specjalne miejsce w moim sercu. Rok 2022 nie był łatwy, ale kibice wciąż w nas wierzyli i dlatego udało nam się triumfować w Paryżu

– stwierdził zonic po rozstaniu z Vitality

Wakat na stanowisku trenera wypełnił Remy “XTQZZZ” Quoniam, który odpowiadał za wyniki Vitality w latach 2018 – 2021. Organizacja postawiła więc na sprawdzonego człowieka –  to przecież Francuz stworzył podwaliny pod CS-owe struktury i stworzył pierwszy skład Vitality, w którym angaż otrzymał Mathieu “ZywOo” Herbaut. Jednocześnie organizacja przedłużyła obowiązujący kontrakt z prowadzącym Danym “apEX-em” Madesclairem do 2026 roku. 

Cieszę się ponownym powrotem do swoich paryskich korzeni w Teamie Vitality. Jestem dumny, że mogę pracować z najlepszym zespołem na świecie i z niecierpliwością czekam na rozpoczęcie nowego, ekscytującego rozdziału w Counter-Strike’u 2. Chociaż ten rok był już niezwykły dla zespołu, jestem w pełni przekonani, że możemy przesunąć granice jeszcze dalej” – oświadczył XTQZZZ. “Podpisuję umowę na kolejne trzy lata z Vitality, do końca 2026 roku. Jestem dumny, że mogę reprezentować ten klub przez kolejne – mam nadzieję – trzy wspaniałe lata. Naprawdę nie mogę się doczekać, aby zniszczyć konkurencję, podbić CS-owy świat i zdobyć jak najwięcej trofeów” – wtórował mu apEX.

apEX ZywOo zonic

fot. ESL

Vitality tragicznie rozpoczęło przygodę z Counter-Strike’iem 2, szybko odpadając z Intel Extreme Masters Sydney 2023. Z rozgrywkami ZywOo i spółka pożegnali się po zaledwie dwóch meczach, uznając wyższość rosyjskiego BetBoom i podopiecznych Filipa “NEO” Kubskiego z FaZe Clanu. 

Magisk śladami zonica, gwiazdor Fnatic w roju Pszczół

Na początku listopada na ławce rezerwowej wylądował Emil “Magisk” Reif. Oficjalnie ogłoszenie zostało poprzedzone przez serię raportów, które ujawniły, że Duńczyk prowadzi zaawansowane negocjacje z arabskim Falcons, gdzie zjednoczyłby drogi z zoniciem i stałby się ważnym elementem nowego superteamu na międzynarodowej arenie. 

Kilka dni później trykot klubu znad Sekwany przywdział William “mezii” Merriman, który został sprowadzony na zasadzie transferu z Fnatic. Brytyjczyk zadebiutuje w nowych barwach właśnie podczas zbliżających się jesiennych finałów BLAST Premier 2023, które jednocześnie będą pierwszym poważnym sprawdzianem dla zrestrukturyzowanej piątki. 

mezii Vitality

fot. Team Vitality

Statystyki indywidualne

France Mathieu “ZywOo” Herbaut
ZywOo

fot. PGL

 • Rating: 1.25
 • Impact rating: 1.27
 • K-D Ratio: 1.34
 • % strzałów w głowę: 45.6
Israel Lotan “Spinx” Giladi
Spinx 2

fot. PGL

 • Rating: 1.21
 • Impact rating: 1.30
 • K-D Ratio: 1.27
 • % strzałów w głowę: 55.6

United Kingdom William “mezii” Merriman

mezi

fot. PGL

 • Rating: 1.12
 • Impact rating: 1.16
 • K-D Ratio: 1.06
 • % strzałów w głowę: 59.1

Israel Shahar “flameZ” Shushan

FlameZ

Fot. OG

 • Rating: 1.25
 • Impact rating: 1.27
 • K-D Ratio: 1.34
 • % strzałów w głowę: 45.6

France Dan “apEX” Madesclaire

apEXx

fot. PGL

 • Rating: 0.91
 • Impact rating: 0.85
 • K-D Ratio: 0.82
 • % strzałów w głowę: 50.5

Statystyki indywidualne na podstawie ostatnich trzech miesięcy

Vitality vs dupreeh na inauguracje

Vitality znalazło  się w grupie B, gdzie zmagania toczyć będą również compLexity, Heroic oraz Astralis. Na inauguracje międzynarodowy kolektyw podejmie Heroic, którego barwy reprezentuje Peter “dupreeh” Rasmussen. 

 • Europe Vitality 12 Heroic Denmark (12 czerwca w ramach BLAST Premier Spring Finals 2023)
 • Europe Vitality 20 Heroic Denmark (23 kwietnia w ramach IEM Rio 2023)
 • Europe Vitality 02 Heroic Denmark (7 lutego w ramach IEM Katowice 2023)
 • Europe Vitality 21 Heroic Denmark (25 stycznia w ramach BLAST Premier Spring Groups 2023)

Powyższy bilans pokazuje, w jak zacięty sposób przebiegały starcia między obiema stronami. Niemniej murowanym faworytem do zgarnięcia wygranej jest Vitality, wszak Heroic znajduje się obecnie w kryzysie. Ostatnio wybuchł ogromny skandal, w wyniku którego Martin “stavn” Lund i Jakob “jabbi” Nygaard zostali natychmiast odsunięci od wyjściowego składu. Ci bowiem prowadzi za plecami Heroic negocjacje z inną duńską formacją – Astralis. Powstałe luki awaryjnie wypełnili Rasmus “Zyphon” Nordfoss oraz Casper “cadiaN” Moller, dla którego kopenhaska Royal Arena będzie ostatnim występem (tzw. last dance) w barwach Heroic. 

Mecze inauguracyjneFinał górnej drabinki
Europe Vitality
Denmark Heroic
 
TBD
TBD
United States compLexity
Denmark Astralis
 
Finał dolnej drabinki 
TBD
TBD
 
 

RELACJA TEKSTOWA - BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Partnerami polskiej transmisji z BLAST Premier Fall Final ponownie zostaną marki logitech G, LV Bet, WK Dzik, Hellcase oraz Grześki. Zapewnią oni dodatkowe atrakcje i nagrody dla widzów, które umilą czas w oczekiwaniu na kolejne spotkania Counter-Strike 2 najlepszych drużyn świata. Transmisję w języku polskim będzie można oglądać w serwisie Twitch na kanale Piotra “izaka” Skowyrskiego, a przygotuje ją niezawodny zespół GX_Studio.

Materiał powstał przy współpracy z WE’RE Fantasy!