Respawn.pl

Deepcool Gammaxx L240 V2 – sprawdzamy budżetowe chłodzenie AiO!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Deepcool po raz kolejny dał nam możliwość przetestowania jednego z nowych, budżetowych rozwiązań chłodzenia procesora cieczą. Gammaxx L240 V2 to nowa edycja dość znanej pierwszej edycji. Względem pierwszej edycji producent dodał nowe funkcje i ulepszył chłodzenie. W poniższym teście sprawdzimy jak radzi sobie mały 240mm system AiO.

Deepcool zakładając firmę miał misję dostarczania najlepszych i spersonalizowanych rozwiązań chłodzących klientom na całym świecie. Firma Deepcool została założona w roku 1996 z siedzibą w Pekinie i z fabryką w Shenzhen, która wytwarzała chłodnice i akcesoria do chłodzenia dla komputerów osobistych i serwerów. W odpowiedzi na szybki postęp w sektorze PC, firma Deepcool rozwinęła zakres swojej produkcji o produkty do chłodzenia płynem AIO, obudowy oraz urządzenia zasilające. Zbudowali globalną sieć dystrybucji w około siedemdziesięciu krajach, umożliwiając użytkownikom końcowym zakup produktów firmy Deepcool online lub w sklepach w ich pobliżu. Są całkowicie nastawieni na utrzymanie zadowolenia użytkowników zaspokajając ciągle zmieniające się potrzeby z zakresu techniki cieplnej jednocześnie świadcząc najbardziej interaktywne i wszechstronne usługi w branży. Motto to „Ciesz się spokojnym życiem!” [„Enjoy your cool life!”] Przyjęli nazwę Deepcool, ponieważ Deep Blue, program używany na super komputerze IBM uzyskał oszałamiające zwycięstwo nad Garym Kasparovem, który był wówczas mistrzem świata w szachach, w roku 1997. Ten krok wyraźnie pokazuje, że komputery stały się najpotężniejszym narzędziem dostępnym ludzkości i w tym czasie rozpoczynaliśmy działalność w zakresie rozwiązań chłodzących dla komputerów.

Firma w skrócie przedstawiona to czas na przedstawienie samego recenzowanego produktu, czyli Deepcool Gammaxx L240 V2. Produkty z rodziny Gammaxx (nie tylko wersja L240 V2) to budżetowe rozwiązania chłodzenia wodnego. Dlaczego? W dniu pisania niniejszej recenzji cena produktu wynosi około 300 PLN, więc nie jest to w cale wygórowana kwota. Nie powinno więc dziwić, że to wszystko łączy się w jedno – konsensus między jakością wykonania a wydajnością. Co daje V2? po pierwsze jest to odświeżona seria pod względem technicznym i… dodano ledy rgb. Deepcool w rodzinie Gammaxx oferuje trzy modele chłodzenia AiO – 360mm, 240mm oraz 120mm.

Pora na dokładną specyfikację techniczną:

  • Waga netto: 1320 g,
  • Wymiary radiatora: 282 x 120 x 27 mm,
  • Materiał radiatora: aluminium,
  • Długość rurek: 380 mm,
  • Prędkość pompy: 2400 RPM,
  • Hałas pompy: 17.8 dB(A),
  • Prędkość wentylatora: 500-1800 RPM,
  • Typ łożysko: hydrołożysko.

Platforma testowa:

Unboxing:

Po przedstawieniu specyfikacji technicznej testowanego produktu pora przejść do unboxingu. Deepcool Gammax L240 V2 dostarczany jest w wytrzymałym pudełku. Pudełko jest zachowane w kolorystyce czarno niebieskiej. Na pudełku mamy od razu przedstawiony wygląd chłodzenia oraz informację o technologii przeciw wyciekom. Również nie zapomniano o informacji, że chłodzenie posiada LEDy RGB. Wewnątrz standardowo wykorzystano kartonowe pudełko z przegrodami na odpowiednie części. Odnajdziemy tam nie tylko sam radiator z pompką ale również instrukcję, dwa wentylatory 120 mm oraz dwa kable do podłączenia podświetlenia led.

Deepcool Gammaxx L240 v2 3

Deepcool Gammaxx L240 v2 4

Deepcool Gammaxx L240 v2 8

Podobnie jak inne znane marki Deepcool Gammaxx L240 oferuje nam miedzianą chłodnicę skręconą dość pokaźną liczbą śrub. Miedziana blacha jest starannie obrobiona i zabezpieczona nie tylko folią ale także woreczkiem za co leci malutki plusik. Przewody cieplne od pompy są zakute w metalowej obudowie oraz posiadają nylonowy oplot. Ich długość wynosi tylko 310 mm.

Deepcool Gammaxx L240 v2 16

Deepcool Gammaxx L240 v2 15

Deepcool Gammaxx L240 v2 13

Chłodnica wykonana jest w pełni z aluminium i ma grubość 27 mm. Same kanały w chłodnicy są czyste i bez skazy. Znajdziemy tutaj również zawór bezpieczeństwa oraz drugi do uzupełniania chłodnicy cieczą. Wentylatory dostarczone przez Deepcool noszą nazwę DF1202512CM i działają na zasilaniu prądem stałym 12V i 0,17A. Ich maksymalna prędkość to 1800 obrotów na minutę.

Deepcool Gammaxx L240 v2 9

Deepcool Gammaxx L240 v2 12

Deepcool Gammaxx L240 v2 14

Testy:

Testy wykonywane na podkręconym procesorze do 4,2 GHz. Zastosowana pasta termoprzewodząca to Thermal Grizzly Kryonaut.

Gammax L240

Podsumowanie:

Jestem naprawdę pod wrażeniem chłodzenia Gammax L240 V2. Patrząc na cenę, która jest stosunkowo niska można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z budżetowym zestawem. W dniu pisania recenzji chłodzenie można kupić za około 300 złotych. Gammax L240 V2 stanowi bardzo dobrą alternatywę dla chłodzeń powietrzem oraz idealny pod tańsze zestawy. Dodatkowo otrzymujemy specjalną technologię zapobiegającą wyciekom, która według mnie nie jest niczym spektakularnym, gdyż zestawy AiO i tak są bardzo mocno zabezpieczone.

Chłodnica nie jest niczym szczególnym, ale jest wystarczająco estetyczna, blok pompy wygląda bardzo elegancko z lustrzanym wykończeniem. Przewody cieplne są splątane i dobrze się wyginają, więc można je regulować na wiele sposobów. Instalacja chłodzenia jest banalnie prosta i nikt nie powinien mieć żadnych problemów z tym procesem po przeczytaniu instrukcji.
[review]