Respawn.pl

Strona główna » Do zakochania jeden krok – recenzja Genesis RX85 RGB

Do zakochania jeden krok – recenzja Genesis RX85 RGB

Autor: Michał Maćkowski
RX85

Klawiatur na rynku gamingowym jest ogromnie wiele, a każdy z producentów chce się czymś wyróżnić. Dzisiaj zapraszamy Was na recenzję klawiatury od Genesis, a dokładnie modelu RX85 z podświetleniem RGB i podkładką pod nadgarstki. 

Klawiatura membranowa czy mechaniczna? Z podkładką pod nadgarstki czy bez? Pytań jest wiele, także jak odpowiedzi! Każdy ma swoje preferencje i co ważne każdy sam musi sobie odpowiedzieć na postawione przed sobą pytania. Tym razem przetestujemy klawiaturę od Genesis, a dokładnie model RX85 z podświetleniem RGB oraz podkładką pod nadgarstki.

Specyfikacja techniczna Genesis RX85

Dane fizyczne:

 • Szerokość: 449 mm
 • Wysokość: 36 mm
 • Długość: 210 mm
 • Waga: 1009 g

Przełączniki (Kailh Brown)

 • Wytrzymałość: do 70 milionów kliknięć
 • Siła aktywacji: 55 g
 • Punkt aktywacji: 1,9 mm

Dodatkowe informacje

 • Podświetlenie RGB (10 trybów)
 • N-Key Rollover
 • Pełny Anti-Ghosting
 • Możliwość wyłączenia guzików Windows
 • 12 klawiszy multimedialnych

Budowa

Genesis RX85 to pełnowymiarowa klawiatura, która zapakowana została w duży twardy karton i sama w sobie waży naprawdę dosyć sporo, bo ponad kilogram.  Głównie wagę robi tutaj aluminium, które zostało umieszczone pod klawiszami i co ważne, nie tworzy echa, jak to miałem w przypadku dawno już recenzowanej klawiatury od Logitech, a dokładnie modelu G413.

RX85 oprócz 104 klawiszy ma wbudowane specjalne pokrętło do regulacji głośności i przyciski do zmieniania podświetlenia oraz wyłączania guzika Windows. Nie zabrakło także możliwości zaprogramowania klawiszy (makr), co możemy zrobić poprzez pobranie specjalnego oprogramowania. Natomiast uwagę już w samej budowie przykuwają boki sprzętu, które zostały wyokrąglone. Jak do tej pory z takim zabiegiem jeszcze się nie spotkałem.

Zerknijmy jeszcze na spód sprzętu, który zrobiony został z twardego plastiku. Całość w kolorze czerwonym fajnie komponuje się z górną częścią. To jednak cztery małe ślizgacze utrzymują klawiaturę w bezruchu podczas twardych godzin rywalizacji. Co ważne nóżki także zostały wyposażone w dodatkowe ślizgacze, dzięki czemu podczas ich użycia klawiatura również jest stabilna.

W kwestii budowy trzeba wspomnieć, że do klawiatury dodana została podpórka pod nadgarstki, której montaż jest banalnie prosty. To wszystko dzięki dodanemu magnesowi w klawiaturze i podpórce. Prosty i bardzo fajny patent. Jedynie czego naprawdę bym chciał, to aby podpórka miała w sobie gąbkę, a nie była plastikowa.

RX85 to przewodowa klawiatura, a kabel zamontowany w sprzęcie w całości został pokryty elastycznym oplotem. Co ważne przy mocowaniu do sprzętu, przewód został jeszcze ściśnięty twardą gumową okładką.

Podświetlenie

Genesis RX85 ma oczywiście podświetlenie RGB, a dokładnie aż 10 trybów, które możemy ustawić z poziomu sprzętu, ale także w dedykowanym oprogramowaniu. Oczywiście samym podświetleniem możemy sterować, między innymi zmniejszając jego siłę lub częstotliwość. Wszystkie dostępne tryby  podświetlenia możecie zobaczyć w poniższym materiale.

Przełączniki

Każdy użytkownik ma swoje preferencje, a przy wyborze klawiatury mechanicznej najważniejszym elementem są oczywiście przełączniki. RX85 działa na brązowych kailh, które dobrze sprawują się do gier, jak i do pracy – przynajmniej dla mnie. Czerwone przełączniki zawsze są polecane graczom, jednak jeżeli nie tylko gracie, ale również tak jak ja, używacie klawiatury do pracy, to osobiście polecam po prostu wersję brązowych przełączników.

Kailh Brown to typ dotykowego przełącznika, który charakteryzuje się siłą potrzebną do aktywacji w okolicach 55 gram, oraz aktywacją klawisza na poziomie 1,9 mm.  Co ważne klawiatura z brązowymi przełącznikami jest cichsza od wersji niebieskiej i porównywalna do czerwonych przełączników.  Wytrzymałość brązowych kailhów oceniona została na 70 00 0000 kliknięć.

Oprogramowanie

Genesis wypuściło do RX85 także specjalne oprogramowanie, w którym oprócz zmiany podświetlenia, możemy także ustawić klawisze programowalne lub częstotliwość próbkowania. Cały program jest bardzo prosty w obsłudze i nie ma  sporych możliwości. Sam jego wygląd nie powala, ale to i może dobrze, bo wszystko znajduje się na głównym pulpicie i ciężko się w nim pogubić.

Podsumowanie klawiatury Genesis RX85

RX85 to naprawdę dobra klawiatura dla graczy, ale nie tylko. Użycie brązowych przełączników przynajmniej dla mnie jest o wiele lepszą opcją, ze względu na fajne dopasowanie do gier, ale także do pracy. Sporo trybów podświetlenia (10) z pewnością zadowoli niejednego fana kolorowych światełek. Solidna budowa i sporo ułatwień, jak pokrętło do zmiany głośności działa tutaj oczywiście na korzyść. Dałbym tej klawiaturze 10, gdyby nie podpórka pod nadgarstki. Jej instalacja jest naprawdę ekspresowa, ale dla mnie ta część klawiatury musi być miękka i mieć w sobie gąbkę. Tak naprawdę tylko tego mi zabrakło w tym modelu!

Klawiaturę RX85 RGB możecie zakupić w cenie 379 złotych na stronie Genesis.

Partnerem recenzji jest marka