Respawn.pl

Elgato Wave:3 czy to mikrofon idealny w osiągnięciu wysokiej jakości audio?

Autor: Marcin Skrętkowicz

Elgato Wave:3 według producenta to wręcz idealny mikrofon dla streamerów i twórców internetowych. Jego największą zaletą jest bardzo dobra jakość głosu i wysoka czułość. Wyróżnia się też solidnym wykonaniem, łatwym dostępem do regulacji głośności mikrofonu i słuchawek oraz szybkim wyciszaniem. Zapraszam do zapoznania się z niniejszą recenzją!

Elgato specjalizuje się w produkcji sprzętu i oprogramowania do tworzenia i przesyłania treści cyfrowych. Firma ta oferuje wiele różnych produktów, takich jak karty do przechwytywania wideo, mikser audio-wideo, oświetlenie LED, mikrofony, kontrolery do gier, oprogramowanie do nagrywania i transmisji na żywo oraz wiele innych. Elgato jest znana ze swojej wysokiej jakości produktów, które są popularne wśród twórców treści i graczy na całym świecie.

Wave:3 to mikrofon według firmy dedykowany dla twórców treści i streamerów. Mikrofon ten zapewnia wysoką jakość dźwięku oraz łatwość obsługi. Mikrofon Wave:3 jest również wyposażony w regulator głośności i funkcję monitorowania dźwięku, co pozwala na kontrolowanie dźwięku w czasie rzeczywistym. Wave:3 jest kompatybilny z wieloma programami do nagrywania i streamowania, takimi jak OBS, Streamlabs, XSplit, czy Elgato Game Capture.

Specyfikacja techniczna:

  • Kapsuła: elektretowa 17 mm,
  • Wzór biegunowy: kardioidalny;
  • Rozdzielczość: 24-bity;
  • Częstotliwość próbkowania: 48 / 96 kHz;
  • Charakterystyka częstotliwościowa: 70 – 20000 Hz;
  • Czułość: 25dBFD (min. wzmocnienie) / 15dBFS (maks. wzmocnienie);
  • SPL: max 120 dB (140 dB z technologią clipguard);
  • Zakres dynamiczny: 95 dB (115 dB z technologią clipguard);
  • Interfejs: USB-C;
  • Wymiary: 153 x 66 x 40 mm;
  • Waga: 305 g (całość wraz z podstawą).

Mikrofon przychodzi w bardzo eleganckim niebieskim kolorze. Na pudełku odnajdziemy wygląd mikrofonu, informacje o wymiarach i wadze, informacje o oprogramowaniu Wave Link i najważniejsze techniczne sprawy związane z Wave:3. W pudełku odnajdziemy takie rzeczy jak: wspomniany mikrofon wave:3, podstawę mikrofonową, kabel USB-C do podłączenia zestawu oraz typowe papierkowe dokumenty typu instrukcja, której i tak nikt nie czyta.

Elgato Wave3 12

Elgato Wave3 9

Mikrofon jest bardzo dobrze wykonany. Maskownica została wykonana z stali oraz idealnie dopasowana do samego korpusu przez co nie uświadczymy niepożądanych dźwięków. Tak samo nie uświadczymy dziwnych dźwięków w momencie regulacji kąta pochylenia czy wciskania guzików. Cała reszta wykonana została z matowego i bardzo wytrzymałego plastiku.

Elgato Wave3 8

Mikrofon Wave:3 jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga skomplikowanej konfiguracji. Po podłączeniu do komputera za pomocą kabla USB typu C, wystarczy wybrać mikrofon Wave:3 jako urządzenie wejściowe w programie do nagrywania lub streamowania, aby rozpocząć korzystanie z mikrofonu lub też ustawić ten mikrofon na discordzie/TS3. Nie potrzebujemy specjalnego oprogramowania do zwykłego korzystania ale wiadomo, że szczegółowe ustawienia znajdziemy właśnie w Wave Link.

Elgato Wave3 6

Elgato Wave3 7

Na mikrofonie nie zabrakło guzika od szybkiego wyciszenia. Jest to element konieczny raczej dla każdego. W przypadku Wave:3 guziczek ten znajduje się od góry.

Jak zakupimy sam mikrofon to oczywiście nie znajdziemy w opakowaniu stelaża do zamontowania, pop filtru oraz uchwytu antywibracyjnego. Natomiast w przypadku pop filtru trzeba się zastanowić czy jest sens dokupywać, gdyż pod maskownicą umieszczono filtr, który redukuje negatywne odgłosy związane z dmuchnięciami. Musimy się mocno wsłuchać w swoje nagrania czy rzeczywiście zewnętrzny pop filtr jest nam potrzebny. W mojej ocenie dla osób, które tylko używają mikrofonu do komunikatorów jest to zbędne. Przy profesjonalnych nagrywkach wiadomo – rzecz niezbędna dla większego profesjonalizmu.

Elgato Wave3 4

Elgato Wave3 3

Firma Elgato nie zapomniała o oprogramowaniu i nazywa się ono Wave Link. Pozwala na kontrolowanie dźwięku w czasie rzeczywistym podczas nagrywania lub streamowania. Program ten jest przeznaczony dla osób, które chcą uzyskać profesjonalny dźwięk. Wave Link umożliwia tworzenie różnych wirtualnych kanałów dźwiękowych, co pozwala na kontrolowanie głośności różnych elementów dźwiękowych, takich jak gry, czat głosowy, muzyka czy dźwięki systemowe. Program ten jest kompatybilny z mikrofonami Elgato, w tym z mikrofonem Wave:3, oraz z wieloma innymi źródłami dźwięku. Dzięki Wave Link można w łatwy sposób kontrolować poziom głośności poszczególnych elementów dźwiękowych, co pozwala na uzyskanie profesjonalnego dźwięku. Program ten jest również łatwy w obsłudze i oferuje intuicyjny interfejs użytkownika.

Elgato Wave3 2

Podsumowanie

Mikrofon Wave:3 może być używany zarówno przez początkujących, jak i przez bardziej zaawansowanych twórców treści i streamerów. Tak naprawdę to również mikrofon dla zwykłych śmiertelników, którzy cenią sobie dobrą jakość dźwięku. Dzięki wysokiej jakości dźwięku oraz funkcjom, które oferuje, jest to dobry wybór dla osób, które chcą uzyskać profesjonalny dźwięk w swoich transmisjach.

Do najważniejszych zalet należy automatyczna regulacja głośności, która pozwala na utrzymanie stałego poziomu dźwięku, nawet jeśli mówimy z różną siłą. Istnieje również możliwość monitorowania dźwięku, co pozwala na bieżąco kontrolować jakość nagrywanego dźwięku.

Choć cena wynosząca około 600-700 PLN może być swego rodzaju blokadą przed zakupem ale warto zainwestować w ten mikrofon, aby uzyskać najlepsze efekty dźwiękowe. Fajnie też, że firma nie wymusza kupowania ich akcesoriów m.in. pop filtr, stelaża czy też uchwytu antywibracyjnego – mikrofon można dopasować do praktycznie każdego, który zakupimy na znanym portalu aukcyjnym.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Elgato lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął tylko gratyfikację w formie recenzowanego mikrofonu. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl