Respawn.pl

Jakie będzie ENCE pod sterami kubena? [BLAST World Final 2023]

Autor: Marcin Kapusta
dycha maden
ENCE zagra drugi turniej pod wodzą Lukasa “gla1ve’a” Rossandera i Jakuba “kubena” Gurczyńskiego. Jak nowi podopieczni Polaka poradzą sobie podczas zmagań w Abu Zabi?

Słodko-gorzkie wejście ENCE w erę CS2

Pod koniec dynastii Global Offensive ENCE doskonale radziło sobie na arenie międzynarodowej, czego dowodem był triumf na IEM Dallas 2023 oraz wicemistrzostwa w trzech prestiżowych turniejach – Gamers8, IEM Cologne 2023 oraz ESL Challenger Katowice 2023. Pod koniec października międzynarodowy kolektyw plasował się na drugim miejscu w światowym rankingu HLTV, ustępując pod tym względem jedynie G2 Esports.

Wejście w erę Counter-Strike’a 2 okazało się słodko-gorzkie. W stosunku do CS:GO reprezentanci fińskiej organizacji dosyć widocznie obniżyli swoje loty, co było widać na inauguracyjnym turnieju – IEM Sydney. Paweł “Dycha” Dycha i spółka byli drugą najwyżej notowaną drużyną w całej stawce i wraz z Vitality uchodzili za faworytów. Początek wyglądał optymistycznie, ponieważ bez większego problemu awansowali do play-offów, pozostawiając w pokonanym polu Fnatic oraz Lynn Vision. W ćwierćfinale zostali jednak rozbici przez późniejszych triumfatorów z FaZe Clanu, zajmując ostatecznie 5/6. lokatę. Warto zaznaczyć, że w całej dwumapowej serii zdołali zgarnąć zaledwie pięć rund. IEM Sydney należy do tych gorzkich aspektów, natomiast do słodkich można uznać występ w CS2 Asia Championships 2023. Na deskach Stadionu Yuanshen ekipa prowadzona przez Marco “Snappiego” Pfeiffera dotarła do półfinału, w którym lepsi ponownie okazali się podopieczni Filipa “NEO” Kubskiego z FaZe Clanu. Niemniej po drodze wygrali starcia z TYLOO i Ninjas in Pyjamas, a za uplasowanie się na 3/4. pozycji zgarnęli 50 tysięcy dolarów.

kuben i gla1ve obejmują stery

26  listopada dywizja CS’a w ENCE została pozbawiona struktury taktycznej, wszak za burtą znaleźli się Marco “Snappi” Pfeiffer oraz Eetu “sAw” Saha, odpowiednio prowadzący oraz główny trener zespołu. W kuluarach mówi się, że ta dwójka niebawem dołączy do kształtującego się superteamu Falcons Esports.

Zaledwie dzień później zaprezentowano ich następców. W rolę IGL-a wcielił się członek legendarnego składu Astralis i zwycięzca czterech turniejów rangi Major, Lukas “gla1ve” Rossander. Z kolei angaż na stanowisku głównego szkoleniowca  otrzymał Jakub “kuben” Gurczyński, którego nowym podopiecznym został Dycha.

Wielkie zmiany potrzebują wielkich nazwisk. Chciałbym gorąco powitać Jakuba i Lukasa. Mieliśmy na oku Jakuba już trzy lata temu, ale nasza współpraca wtedy nie wypaliła. Teraz nadszedł idealny czas, aby zobaczyć, co możemy razem zdziałać. Potrzebowaliśmy kogoś, kto wypełni buty Eetu, a Jakub był wolny, więc było to dla nas oczywiste. Zarówno Jakub, jak i Lukas są po tej samej stronie w kwestii gry i chcą razem pracować. Bardzo ważne jest dla nas, aby trener i IGL mieli dobre relacje. Jakub pokazał, że ma umiejętności, aby zbudować dobrą strukturę dla zespołu.” – powiedział wówczas menadżer generalny ENCE, Niklas “Willkey” Ojalainen.

kuben

Fot. BLAST Premier / Michał Konkol

Nie czułem nic poza czystą radością, kiedy usłyszałem, że ENCE jest zainteresowane podpisaniem ze mną kontraktu. Rozmawiałem z ENCE trzy lata temu i byłem bliski zostania ich trenerem podczas pandemii COVID-19. Ostateczne wrażenie, jakie wtedy wywarłem, mogło być kluczem do zasilenia szeregów ENCE. Ciężko pracowałem w międzynarodowych drużynach przez ostatnie kilka lat, aby w końcu wrócić na najwyższy poziom. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby pomóc tym chłopakom odnieść sukces.

– oświadczył kuben

Debiut nowych nabytków

Formacja zadebiutowała w nowym zestawieniu podczas Elisa Masters Espoo 2023. Nowi podopieczni kubena zaczęli fazę grupową fińskiego LAN-a od sensacyjnej porażki na najniżej notowaną drużynę w całych rozgrywkach, HAVU Gaming. Niemniej najwidoczniej był to wypadek przy pracy, ponieważ później pozostawili w pokonanym polu Fnatic oraz GamerLegion Janusza “Snaxa” Pogorzelskiego, a zwycięstwo nad zespołem Polaka dało im awans do play-offów. Z turniejem pożegnali się w meczu półfinałowym po uznaniu wyższości Apeks.

ENCE

Dycha i spółka podczas Elisa Masters Espoo 2023, fot. ENCE

Zawodnicy ENCE zameldują się na linii startu BLAST Premier World Final 2023 już 13 grudnia o godzinie 07:00. Wówczas podejmą Cloud9 w ramach meczu otwierającego grupę A. Warto nadmienić, że w tym samym koszyku rywalizować będą również Natus Vincere oraz Vitality, które uznawane jest za faworyta do zdobycia trofeum w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

RELACJA TEKSTOWA Z WYDARZENIA

Polską transmisję światowych finałów BLAST Premier realizuje zespół GX Studio (Fantasyexpo) i wraz partnerami – logitech G, LV Bet, WK Dzik, Hellcase oraz Grześki zapraszają na dużą dawkę emocji związanych z najlepszym Counter-Strike 2 na świecie. Transmisję w języku polskim można oglądać na kanale Twitch – Piotra “Izaka” Skowyrskiego. Natomiast relacje i najnowsze wyniki z BLAST Premier World Final można znaleźć w naszej specjalnej zakładce.

Materiał powstał przy współpracy z WE’RE Fantasy!