Respawn.pl

Esportowe podsumowanie miesiąca: maj 2021

Autor: Marcin Kapusta

Maj był przewrotny pod wieloma względami. Ciekawe roszady kadrowe, dobre wyniki Polaków oraz liczne kontrowersje – czas na podsumowanie piątego miesiąca 2021 roku!

 

1 maja – Illuminar po raz kolejny bez wyjściowej piątki

Już pierwszego dnia miesiąca Illuminar Gaming zapowiedziało zmianę w strukturach sekcji CS:GO. Organizacja osierociła dotychczasowy skład, w którym znajdowali się Piotr “morelz” Taterka, Dominik “GruBy” Świderski, Kuba “Markoś” Markowski, Patryk “Sidney” Korab oraz Mikołaj “mouz” Karolwski. “Dziś dokonujemy zmiany w strategii i kierunku dywizji CS:GO i w związku z tym rozstajemy się z graczami po wspólnych rozmowach. Nie wątpię, że każdy z nich znajdzie miejsce w topowej drużynie szczególnie, że rozwiązaliśmy kontrakt za porozumieniem stron i nie oczekujemy żadnych kwot wykupu” – oświadczył wówczas Fryderyk “Veggie” Kozioł, Head of Esports w iHG.

 

2 maja – oskarish mistrzem UK

Oskar “oskarish” Stenborowski nie próżnował w okresie wolnej agentury, ponieważ wspomógł Team Endpoint w fazie pucharowej wiosennej edycji ESL Premiership 2021. W zespole zastąpił Williama “meziiego” Merrimana, który nie mógł wziąć udziału w rozgrywkach. Nieplanowana zmiana zawodnika okazała się trafiona dla Surreala i spółki, wszak zwyciężyli brytyjskie mistrzostwa, pokonując w finale Chetz Esports.

Warto wspomnieć, że były reprezentant x-komu AGO już kilkukrotnie zdobywał krajowe czempionaty. Była Polska, była Niemcy, przyszła więc pora na Wielką Brytanię.

 

4 maja – Zmiana w map poolu

4 maja doszło do zmiany w aktywnej puli map turniejowych. Nowa mapa Ancient zastąpiła Traina, który w grupie czynnej służby był nieprzerwanie od marca 2015. To pierwsza zmiana w aktywnej puli od czasu, gdy Vertigo zajęło miejsce Cache’a w marcu 2019 roku.

 

4 maja – Wielki powrót adreNa

Po ośmiu miesiącach Eric “adreN” Hoag powrócił do Teamu Liquid. 31-letni weteran zastąpił w obowiązkach dotychczasowego trenera, Jasona “mosesa” O’Toole’a. “Moje aktualne oczekiwania są inne od tych, które miałem, dołączając w 2019 roku. Wówczas zawodnicy odnosili już wiele sukcesów i zdawałem sobie sprawy z tego, że będziemy najlepsi. Teraz krajobraz w CS-ie wygląda nieco inaczej. Cel jest zawsze taki sam, ale wydaje mi się, że tym razem będzie nam znacznie trudniej stać się numerem jeden” – przyznał adreN w oficjalnym oświadczeniu.

 

7 maja – PACT ponownie w komplecie

W połowie kwietnia z obozem MAD DOG’S PACT rozstał się Arkadiusz “Vegi” Nawojski. Jego następcą okazał się młody i niedoświadczony Bartosz “bnox” Niebisz, który na zasadzie transferu przeniósł się z Pompa Teamu.

 

8 maja – Polacy mistrzami Beneluksu

Drużyna Club Brugge eSports, której częścią są Mateusz “n0tice” Wolniak oraz Mateusz “matty” Kołodziejczyk, wygrała ESL Mistrzostwa Beneluksu. W finale zdominowali LowLandLions wynikiem 2:0 (16:8, 16:6). Za triumf belgijsko-polska paczka zainkasowała 4 tysiące dolarów.

 

9 maja – Passa Gambit przerwana

W finale wiosennej edycji DH Masters 2021 doszło do starcia wschodnioeuropejskich potęg – Natus Vincere oraz Gambit Esports. Lepsza okazała się ekipa prowadzona przez Kirilla “Boombl4” Mikhailova, która dość gładko pokonała swoich rodaków 3:0. Za zwycięstwo zgarnęła okrągłe 100 tysięcy dolarów.

To wspaniałe uczucie wygrać DH Masters Spring. Świetnie się patrzy, gdy cała drużyna gra tak niesamowicie. Mam nadzieję, że utrzymamy tę formę w następnych imprezach ” – powiedział Aleksandr “s1mple” Kostyliev w pomeczowym wywiadzie.

 

10 maja – Entropiq wkracza na światowe salony

Czeska organizacja Entropiq zakontraktowała rosyjski skład, dotychczas widniejący pod nazwą EPG Family. Zawodnicy pozostawali bez pracodawcy od kwietnia, bowiem to wtedy rozwiązali swoje umowy z Teamem Winstrike. “W Entropiq stawiamy na najwyższe cele, a jednym z nich jest świętowanie dużego sukcesu na poziomie międzynarodowym. Ciągle się rozwijamy i jestem ogromnie zadowolony, że będąc wciąż młodą organizacją, udało nam się już pozyskać tak prestiżowych zawodników” – zawarł w oficjalnym oświadczeniu dyrektor zarządzający Entropiq, Ondřej Drebota.

 

12 maja – Były duet Invizy znowu razem

W ENCE eSports doszło do niespodziewanej zmiany snajpera. Aleksi “allu” Jalli przyznał, że potrzebuje odciąć się od profesjonalnej rywalizacji z powodów osobistych. “Kontynuacja gry bez odpowiedniego czasu na uzdrowienie doprowadziła mnie do bycia ekstremalnie wyczerpanym i zmęczonym wewnątrz i na zewnątrz serwera. Uświadomiłem sobie, że przerwa jest potrzebna, aby móc kontynuować rywalizację w grze, którą kocham. Jestem niezmiernie wdzięczny ludziom, którzy wspierali mnie na dobre i na złe” – zakomunikował 28-letni Fin.

Wakat po weteranie uzupełnił były reprezentant Wisły All In! Games Kraków, Olek “hades” Miśkiewicz. 21-latek połączył tym samym drogi z Pawłem “Dychą” Dychą, z którym występował pod banderą Invizy Esport.

 

14 maja – hadEZ

Pierwsze osiągnięcie hadesa w barwach ENCE przyszło ekspresowo, bo po zaledwie dwóch dniach. Ekipa Polaków zwyciężyła dziewiąty sezon LOOT.BET/CS, pokonując w finale bułgarskie Team Fiend. Za triumf reprezentanci fińskiej organizacji zainkasowali 25 tysięcy dolarów. Na pochwałę zasługuje rodzimy snajper, który był głównym kołem napędowym swojej drużyny i zaliczył jeden z najlepszych turniejów w karierze.

 

14 maja – oskarish ponownie wstępuje w szeregi Illuminar

Na początku miesiąca włodarze Illuminar Gaming zapowiedzieli zmiany w strukturach sekcji CS:GO. Po trzynastu dniach odsłonili pierwszą kartę, bowiem do zespołu spod znaku Oka powrócił Oskar “oskarish” Stenborowski. 23-latek reprezentował tę organizację w latach 2019-2020 i pod jej banderą wygrał m.in. Games Clash Masters oraz ESL Mistrzostwa Polski.

Świetnie zgrana ekipa, dobre zaplecze w postaci zarządu, sporo wspólnych wyjazdów na turnieje i bootcamp oraz parę dobrych wyników. To tworzy w mojej głowie obraz, który napawa mnie spokojem i zaufaniem, które w tym wyzwaniu będą najważniejsze” – przyznał oskarish za pośrednictwem mediów społecznościowych.

14-26 maja – Anonymo pokazało kawał dobrego CS-a

Zawodnicy Anonymo Esports rozpalili serca nadwiślańskich kibiców do czerwoności poprzez swoje występy w trzecim sezonie FLASHPOINTA. Oto kalendarium wyników spotkań i kontrowersji, które wyniknęły przez powtórzenie meczu z Ninjas in Pyjamas:

 

16 maja – Jastrzębie mistrzami Polski

x-kom AGO okazało się najlepsze podczas wiosennej edycji ESL Mistrzostw Polski. Jastrzębie w wielkim finale nie dali szans reprezentantom HONORIS, pokonując ich wynikiem 2:0 (19:16, 16:6).

 

16 maja – MIBR najlepsze w regionie

Faworyzowane MIBR nie zawiodło i zwyciężyło pierwszy turniej RMR dla Ameryki Południowej, CBCS Elite League. Latynosi w finale zatrzymali rozpędzone SHARKS eSports, które postanowiło jednak ogromny opór. Formacja Ricardo “boltza” Prassa zgarnęła 1600 punktów RMR oraz 7 tysięcy dolarów.

 

19 maja – Były duet MAD Lions znalazł nowego pracodawcę

W maju Copenhagen Flames gruntownie przebudowało swoją dywizję CS:GO. Zespół uzupełnili Rasmus “HooXi” Nielsen, Fredrik “roeJ” Jørgensen oraz Rasmus “Zyphon” Nordfoss. Pierwsi dwaj mieli okazję współpracować pod banderą MAD Lions, natomiast ostatni grywał dotychczas w akademii Astralis. “Po rozmową między mną a HooXim, doszliśmy do wnioski, że sprowadzimy weterana – roeJ’a, który nam pomoże. Zdecydowaliśmy się wybrać również Zyphona, ponieważ jest on jednym z najbardziej utalentowanych graczy, jakich widzieliśmy od dłuższego czasu” – oświadczył Head of Esports w CPH Flames, Daniel Vorborg w oficjalnym komunikacie.

 

19 maja – EspiranTo znów na bezrobociu

Drogi Rokasa “EspiranTo” Milasauskasa ze składem Robina “flushy” Ronnquista dobiegły końca. Miejsce Litwina zajął Yasin “fl0ud” Koc, młody gracz znany z występów w FACEIT Pro League. “Zostałem usunięty z drużyny, nie potrafiłem dostosować się do ról, które mi powierzono i stylu gry, jaki mieliśmy. Starałem się jak mogłem, ale chyba niektóre rzeczy nie są mi pisane. Ale z pozytywnej strony jest to dobry kopniak w tyłek, aby zacząć szlifować jeszcze bardziej swoje umiejętności. A ja na razie będę grał dalej, poprawiał błędy i szukał innych możliwości” – napisał EspiranTo na TwitLongerze.

 

20 maja – Fantasyexpo x PGL

Polska agencja gamingowa Fantasyexpo zawarła współpracę z PGL, organizatorem tegorocznego Majora w CS:GO. Rodzima firma będzie odpowiadać za pełny proces obsługi i pozyskania klientów reklamowych dla wydarzenia PGL Sztokholm 2021. “Współprace takiego kalibru są najlepszym wyróżnieniem dla naszego wieloletniego wkładu w scenę esportową. Z firmą PGL znamy się nie od dziś, dlatego niezmiernie nam miło, że możemy przenieść naszą kooperację na kolejny poziom. Jako ich partner biznesowy postaramy się aby współpraca zaowocowała pozyskaniem jak najatrakcyjniejszych partnerów” – powiedział Krzysztof Stypułkowski, współzałożyciel Fantasyexpo.

 

25 maja – AGO traci tytuł krajowego mistrza

x-kom AGO wygrało ESL MP, jednak nie obyło się bez kontrowersji. Polski oddział ESL, współpracując z ESIC, rozpoczął śledztwo w sprawie ekipy Furlana, która rzekomo dopuściła się stream snipingu podczas finałowego starcia. Organizatorzy odebrali Jastrzębiom mistrzowski tytuł i przekazali go HONORIS. Drużyna dwóch weteranów otrzymała także 25 tysięcy złotych oraz slota w ESL National Championships Global Playoff.

Dokładnie sprawdziliśmy i przedyskutowaliśmy sprawę naruszenia regulaminu przez x-kom AGO zarówno wewnętrznie, jak i z ESIC. Dowody jasno wskazują na to, że stream z finałowego meczu był uruchomiony oraz w zasięgu wzroku co najmniej dwóch przedstawicieli x-kom AGO, z których jeden był w bezpośrednim kontakcie z zespołem” – oświadczyło ESL Polska.

 

29 maja – Renegaci nie do zatrzymania

Renegades nie ma sobie równych w regionie Australii i Oceanii. Ekipa Jordana “Hatza” Bajica zwyciężyła turniej RMR EPIC League 2021, dzięki czemu zgarnęła 5 tysięcy dolarów oraz 1600 punktów, które potrzebne są w walce o sztokholmskiego Majora.

 

30 maja – Nie ma trzeciego triumfu z rzędu

Byli gracze Illuminar Gaming zwyciężyli PGE Dywizję Mistrzowską Polskiej Ligi Esportowej. W wielkim finale pokonali MAD DOG’S PACT, które nie zdołało zdobyć trzeciego z rzędu pucharu PLE. Za zwycięstwo Piotr “morelz” Taterka i spółka zainkasowali 50 tysięcy złotych, natomiast wicemistrzowie niespełna połowę tej kwoty.

 

31 maja – Kolejny Polak w cowanie

Pod sam koniec miesiąca polska kolonia w niemieckim cowana Gaming powiększyła się. Do Michała “OKOLICIOUZA” Głowatego i spółki dołączył Dominik “GruBy” Świderski, który odziedziczył miejsce po Lukasie “ecfN-ie” Kauerze. Warto zaznaczyć, że to pierwszy międzynarodowy epizod w karierze 26-letniego strzelca.

 

31 maja – mousesports niespodziewanym triumfatorem

Mousesports okazało się najlepsze podczas trzeciego sezonu Flashpointa. Europejski kolektyw w zmaganiach pokonał Fnatic, BIG, Astralis oraz G2 Esports, nie tracąc ani jednej mapy. W finale po trzymapowej serii powstrzymał Ninjas in Pyjamas. Zespół spod znaku Myszy za triumf zainkasował 17 tysięcy dolarów oraz otrzymał 1600 punktów RMR.

Wyróżnienie MVP  trafiło do Davida “frozena” Čerňanský’iego, który w trakcie rozgrywek uzyskał pokaźny rating na poziomie 1.35. W tym miejscu warto również pochwalić Robina “ropza” Koola.

 

31 maja – Gambit i Liquid najlepsi w swoich regionach

Ostatniego dnia maja zakończyły się również zmagania w turniejach RMR w Ameryce Północnej i regionie CIS. Za oceanem triumf zwieńczyło Team Liquid, które w ostatecznym pojedynku poskromiło FURIĘ eSports. Z kolei w Europie Wschodniej faworyzowane Gambit nie zawiodło i finalnie okazało się górą w starciu z Virtus.pro. Obie ekipy za zwycięstwo w swoich regionach przywłaszczyły po 1600 punktów RMR.

 

Pozostałe artykuły z cyklu “Esportowe podsumowanie miesiąca” znajdują się pod tym adresem!