Respawn.pl

Finalista katowickiego Majora kończy karierę CS:GO

Autor: Marcin Kapusta

Finalista katowickiego Majora z 2019 roku zawiesił myszkę na kołek. Nie będzie kontynuował kariery w Counter-Strike’u 2!

Sami “xseveN” Laasanen rywalizował na scenie CS:GO od jedenastu lat, jednak dziś jego kariera oficjalnie dobiegła końca. Informację o decyzji ogłosił dotychczasowy pracodawca fińskiego weterana – HAVU Gaming.

Sami uzasadnił swoja decyzję brakiem motywacji potrzebnej do profesjonalnej gry. Dodał również, że drużyna nie wpłynęła na jego decyzję o odejściu. Chcielibyśmy podziękować Samiemu za trzyletni pobyt w HAVU, a także za bycie jednym z najlepszych fińskich graczy CS:GO. xseveN zakończy karierę na LAN-ie, wszak Mistrzostwa Finlandii eSM 2023 będą ostatnim turniejem, na którym zagra.” – zawarło HAVU w komunikacie prasowym.  “xseveN odegrał ważną rolę w HAVU, wprowadzając w nasze szeregi duże doświadczenie. Chcielibyśmy życzyć mu powodzenia w przyszłości i podziękować za te trzy lata. Będzie mi go brakować, ale przyjaźń pozostanie. Dziękuje Sami!” – stwierdził z kolei dyrektor generalny fińskiej organizacji, Lasse Salminen.

Spektakularny sukces w Spodku i równie spektakularny upadek

xseveN swoje pierwsze kroki stawiał na rodzimym podwórku, reprezentując półprofesjonalne zespoły pokroju SAILORS,  LGR czy RCTIC eSports. Przełomowa data w jego karierze to 4 kwietnia 2018 roku, bowiem wówczas stał się częścią składu ENCE. Oprócz niego, angaż otrzymali Aleksi “allu” Jalli, Aleksi “Aleksib” Virolainen, Jere “sergej” Jalo oraz Jani “Aerial” Jussila. Z czasem zawodnicy z impetem wkroczyli do ścisłej czołówki, stając się fińskim superteamem. Zdobyli tytuły mistrzowskie szóstego sezonu StarLadder StarSeries i-League oraz  DreamHack Open Winter 2018, a także zdołali zakwalifikować się na katowickiego Majora. Rywalizując na deskach Spodka, sensacyjnie dotarli do wielkiego finału, uznając w nim wyższość dominującego Astralis. Niemniej pozostawili w pokonanym polu faworyzowane marki pokroju G2 Esports, Liquid czy Natus Vincere.

Na przełomie maja i czerwca 2019 triumfowali w BLAST Pro Series Madrid oraz wywalczyli wicemistrzostwo DreamHack Masters Dallas. Niemniej 23 sierpnia Aleksi “Aleksib” Virolainen niespodziewanie wylądował na rezerwie, a obowiązki prowadzącego przejął Miikka “suNny” Kemppi. Jak się później okazało, ta zmiana spowodowała upadek fińskiego superteamu.

Pobyt w HAVU

W obliczu bolesnych porażek na arenie międzynarodowej oraz licznych przetasowań kadrowych, xseveN w sierpniu 2020 roku zamienił ENCE na HAVU Gaming, stając się centralną postacią w nowym zespole. Pod banderą tego klubu zwyciężył kilka turniejów, w tym FunSpark ULTI 2020 Europe, Elisa Finnish Championship 2020, drugą odsłonę Snow Sweet Snow oraz eSM 2021. W szczytowym momencie HAVU okupowało nawet 14. pozycję w światowym zestawieniu HLTV.

Aktualny skład HAVU Gaming wygląda następująco:

  • Finland Olli “sLowi” Pitkänen
  • Finland Otto “ottoNd” Sihvo
  • Finland Jussi “Airax” Airaksinen
  • Finland Matias “Banjo” Kivisto
  • Finland Mikko “xartE” Välimaa (trener)