Respawn.pl

gade kończy karierę profesjonalnego gracza CS:GO

Autor: Marcin Kapusta

Jeden z weteranów duńskiej sceny CS:GO, Nicklas “gade” Gade definitywnie odwiesił myszkę na kołek! 

Po niezbyt udanym epizodzie w barwach BIG i czterech miesiącach spędzonych na ‘bezrobociu’, Nicklas “gade” Gade poinformował o zakończeniu kariery profesjonalnego gracza CS:GO.

Rok 2022 dobiega końca i myślę, że to najlepszy czas, aby ogłosić moje odejście ze świata Counter-Strike’a. Cóż to była za niesamowita podróż, obfita w wspomnienia, które zawsze będę pielęgnować. To przez esport poznałem moją miłość życia i wielu przyjaciół. Dziękuję wszystkim, którzy wierzyli we mnie i wspierali przez lata – byłym kolegom z drużyny, współpracownikom i przeciwnikom. W 2023 roku rozpocznie się nowy rozdział mojej kariery w zupełnie innym środowisku. Jestem podekscytowany tym, co przyniesie przyszłość.” – oświadczył gade za pośrednictwem Twittera.

Bogata spuścizna 28-latka

Duńczyk swoje pierwsze kroki na scenie stawiał w 2016 roku w rodzimym klubie Singularity. Niemniej jego nazwisko stało się rozpoznawalne niespełna 10 miesięcy później, gdy zasilił szeregi akademii North. Miał okazję rywalizować w niej u boku m.in. Daniela “mertza” Mertza, Johannesa “b0RUP-a” Borupa czy Frederika “acoRa” Gyldstranda. W międzyczasie gade zyskał miano jednego z najlepszych młodych talentów skandynawskiego podwórka. Ponadto zdobył pierwsze większe osiągnięcie, jakim był triumf w pierwszym sezonie Esports European League.

Rozkwit jego nazwiska nastąpił w lutym 2018 roku, gdy został wypożyczony do OpTic Gaming. Pod banderą amerykańskiej organizacji zaczął figurować w ścisłej czołówce, rywalizując na najbardziej prestiżowych turniejach, a także poszerzył swoje CV o znaczące sukcesy. Należą do nich: wicemistrzostwo DH Open Summer 2018, zajęcie trzeciego miejsca w siódmym sezonie ESL Pro League NA oraz awans na londyńskiego Majora, na którym duński kolektyw zajął ostatecznie 17/19. lokatę.

We wrześniu 2018 Nicklas powrócił do organizacji North, która zaproponowała mu angaż w głównym składzie. Jej trykot przywdziewał przez następne trzy lata i trzeba przyznać, że był to owocny okres w jego CS-owej przygodzie. W tym czasie drużyna m.in. podniosła w górę trofeum za ICE.GG BET Challenge 2019, dotarła do półfinałów siódmej odsłony Esports Championship Series oraz zdobyła tytuł mistrzowski DH Open Sevilla 2019. W szczytowym momencie stanowiła siódmą siłę świata. Niestety, ale z czasem pojawiła się stagnacja, która w połączeniu z licznymi przetasowaniami kadrowymi doprowadziła do upadku zespołu. W lutym 2021 roku organizacja North zakończyła działania na scenie esportowej. Zwinięcie przysłowiowych straganów nastąpiło przez pandemię koronawirusa oraz związane z nią problemy finansowe, które uderzyły w partnerów strategicznych North i spółkę macierzystą. Wówczas wszyscy zawodnicy wylądowali na ławce rezerwowych. Miesiąc później gade związał się z projektem HYENAS. Ten jednak okazał się odgrzewanym kotletem i po zaledwie kilku tygodniach został rozwiązany.

Jego ostatnim pracodawcą okazało się niemieckie BIG, do którego dołączył pod koniec lipca 2021 jako następca Ismailcana “XANTARESA” Dörtkardeşa. Utożsamiając się z klubem znad Renu, zdobył srebro podczas DH Open November oraz dotarł do półfinałów V4 Future Sports Festival Budapest 2021. Niemniej pobyt gade’a nie był kwestią długoterminową, bowiem obie strony rozstały się po półrocznym okresie współpracy. Decyzja została podyktowana przez barierę językową, która uniemożliwiała płynną komunikację i miała przełożenie na osiągane przez BIG wyniki na arenie międzynarodowej. Od tego czasu Duńczyk nie zagrzał miejsca w żadnej profesjonalnej formacji i ostatecznie postanowił odwiesić myszkę na kołek.