Respawn.pl

GAM3RS_X przygotuje polską transmisję BLAST.tv Major Paris CS:GO

Autor: Michał Maćkowski
BLAST Major

Kwiecień i maj będą intensywnym okresem dla esportowej sceny CS:GO. Rozpoczyna się walka o prawdziwe Mistrzostwa Świata Counter-Strike’a – BLAST.tv Major w Paryżu. Transmisję w polskim języku zarówno z RMR jaki i BLAST. tv Major Paris zrealizuje GAM3RS_X Studio we współpracy z WE!RE Fantasy.

To pierwszy turniej rangi Major organizowany przez BLAST w historii. Organizacja jest już jednak dobrze znana w esportowym ekosystemie z dorocznego cyklu BLAST Premier. BLAST.tv Major Paris będzie ostatnim turniejem tej rangi zorganizowanym w CS:GO. Kolejny Major zostanie rozegrany już na silniku Source 2 w Counter-Strike 2. Twórcy gry, Valve, przyznali, że odbędzie się on w Kopenhadze w marcu 2024 roku, a za jego organizację będzie odpowiadać PGL.

Studio GAM3RS_X po raz trzeci będzie odpowiedzialne za przygotowanie polskiej transmisji turnieju takiej rangi. Wcześniej realizowało ono PGL Major Sztokholm 2021 i PGL Major Antwerpia 2022. Ekipa wywodząca się z Fantasyexpo może jednak pochwalić się znacznie większym dorobkiem, ponieważ na swoim koncie ma realizację m.in transmisji PGL Major Kraków 2017, FACEIT Major 2018 czy Starladder Major Berlin 2019.

Dla polskich fanów CS:GO niemal tradycją stało się zbieranie przy okazji Majorów na transmisjach z komentarzem Piotra “Izaka” Skowyrskiego, który współpracuje na wyłączność z agencją WE!RE Fantasy. To on w tysiącach z nich zaszczepił ogromną sympatię do CS’a i wielu graczy wraca do gry choćby ze względu na sentymentalne wspomnienia powracające wraz z jego głosem. I tym razem transmisja europejskich turniejów RMR i BLAST.tv Major Paris będzie dostępna na kanale “Izaka” w serwisie Twitch. Za mikrofonem zasiądzie on sam i inni polscy komentatorzy. Dodatkowe mecze RMR będą dostępne także na kanale esportnow.

Już 6 kwietnia wystartują trzy z czterech segmentów eliminacyjnych. Odbędą się dwa europejskie turnieje RMR i po jednym dla Ameryk oraz Azji. Terminarz prezentuje się następująco:

 • Europejski RMR A: 6-9 kwietnia
 • Amerykański RMR: 6-9 kwietnia
 • Azjatycki RMR: 6-9 kwietnia
 • Europejski RMR B: 11-15 kwietnia
 • Europejskie kwalifikacje ostatniej szansy: 15 kwietnia

W przypadku Europy i Ameryki zasady są proste: trzy zwycięstwa oznaczają awans na Majora, a trzy porażki eliminację z RMR. Bilanse są jednak ważne, gdyż decydują one o statusie Legend i Pretendentów na paryskim turnieju. Dodatkowo po trzy zespoły z europejskich RMR A i B dostaną szansę zagrania w kwalifikacjach ostatniej szansy, które przejdzie tylko jeden z nich, zapewniając sobie ostatni bilet do Paryża.

W europejskich RMR zagra jedna w pełni polska ekipa i aż pięciu Polaków reprezentujących barwy zagranicznych formacji:
RMR A:

 • Kamil “siuhy Szkaradek” – GamerLegion
 • Karol “rallen” Rodowicz – Into The Breach
 • Maciej “F1KU” Miklas – OG

RMR B:

 • 9INE
 • Szymon “kRaSnaL” Mrozek – Monte
 • Paweł “dycha” Dycha – ENCE

Ponadto obsada trenerska ma również polskie akcenty w RMR A Jakub ‘Kuben’ Górczyński poprowadzi skład Apeks, natomiast w RMR B bułgarskie 500 zagra pod wodzą Denisa ‘Grashoga’ Hristov’a, który ma podwójne obywatelstwo (bułgarsko-polskie).

W Azji system będzie drabinkowy – wszystkie drużyny zaczną z górnego koszyka, przy czym ewentualna przegrana zrzuci je do dolnego. Drugie potknięcie jest równoznaczne z odpadnięciem. W Paryżu zagrają za to dwie ekipy – zwycięzca górnej i dolnej drabinki.

Na BLAST.tv Major Paris wystąpią w sumie 24 drużyny. 16 zacznie rywalizację od fazy Pretendentów, którą przejdzie połowa z nich. Dołączy ona do ósemki już rozstawionej w fazie Legend, czyli najlepszych ekip turniejów RMR. Pula nagród BLAST.tv Major Paris wyniesie 1,25 miliona dolarów. Harmonogram zmagań w Paryżu przedstawia się następująco:

 • Faza Pretendentów: 8-11 maja
 • Faza Legend: 13-16 maja
 • Faza Mistrzów: 18-21 maja

Finały BLAST.tv Major Paris wyłonią ostatniego Mistrza Świata Counter-Strike: Global Offensive.