Respawn.pl

IEM wraca do Sydney!

Autor: Krzysztof Sarna

To już pewne! IEM wraca do Sydney i to jeszcze w tym roku.  ESL oficjalnie poinformowało o tym, że Intel Extreme Masters po raz czwarty zawita do tego miasta w Australii. Tym samym ESL wprowadzi więcej światowej klasy esportu do Kraju Eukaliptusów. 

IEM Sydney jeszcze w 2023 roku

Wielkie wydarzenie esportowe odbędzie się w połączeniu z SXSW Sydney 2023 w dniach 16-22 października. Fani z Australii i nie tylko będą mogli kibicować swoim ulubionym drużynom Counter-Strike’a podczas finałowego etapu rozgrywek, który odbędzie się w Aware Super Theatre w ICC Sydney. I to jest właśnie coś nowego, ponieważ do tej pory fani zasiadali w liczącej 21 000 miejsc Sydney Super Dome. Tym razem jednak istna śmietanka CS-a będzie o trofeum walczyć w odmiennej lokacji. 

W imprezie weźmie udział szesnaście formacji. Wszystko zainauguruje faza grupowa, która rozegrana zostanie w dniach 16-18 października. O przepustkę do fazy play-off ekipy będą walczyć w dwóch grupach liczących po osiem drużyn. Play-offy z kolei będą mieć miejsce w dniach 20-22 października. Łączna pula nagród wydarzenia to ćwierć miliona dolarów. Najlepszy kolektyw zainkasuje sto tysięcy dolarów, ale także zakwalifikuje się do pierwszego, kolejnego wydarzenia ESL Pro Tour Championship w 2024 roku i zdobędzie punkt w wyścigu do Intel Grand Slam. To natomiast oznaczać będzie zbliżenie się o krok do zdobycia nagrody pieniężnej w wysokości 1 000 000 USD.

CZYTAJ TAKŻE: Ulepszenia naklejek i mnóstwo poprawek – Aktualizacja CS2 21/06/2023

Australia zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach, jeśli chodzi o wydarzenia Counter-Strike. W ciągu ostatnich miesięcy Melbourne było niesamowitym gospodarzem naszych zawodów ESL Challenger i zdecydowanie nie możemy się doczekać przyjazdu do Sydney z kolejnym wydarzeniem IEM – mówił Shaun Clar, Senior Director Game Ecosystem CS:GO w ESL FACEIT Group. – Sydney odwiedzały już jedne z najlepszych drużyn w historii Counter-Strike’a i zdobywały tutaj tytuł mistrza, w tym SK Gaming, FaZe Clan i Team Liquid. Teraz fani mogą spodziewać się kolejnego niezapomnianego wydarzenia, ponieważ najlepsze drużyny na świecie wkrótce powrócą do miasta – mówił dalej.

Jeśli chodzi o uczestników, to listę zasili sześć drużyn partnerskich. Zaproszenie otrzyma topowy regionalny zespół, a także cztery formacje zostaną zakwalifikowane poprzez światowy ranking ESL. Pozostałe pięć zespołów zostanie wyłonionych w drodze regionalnych, otwartych, a następnie zamkniętych eliminacji. 

Harmonogram kwalifikacji:

Europa:

 • Otwarte kwalifikacje #1 – 9-10 sierpnia – Dwie drużyny awansują do zamkniętych kwalifikacji
 • Otwarte kwalifikacje #2 – 11-12 sierpnia – Dwie drużyny awansują do zamkniętych kwalifikacji
 • Zamknięte kwalifikacje – 23-25 sierpnia – Osiem rywalizujących drużyn, z których dwie kwalifikują się do IEM Sydney 2023

Ameryka Północna:

 • Otwarte kwalifikacje #1 – 9-10 sierpnia – Jedna drużyna awansuje do zamkniętych kwalifikacji
 • Otwarte kwalifikacje #2 – 11-12 sierpnia – Jedna drużyna awansuje do zamkniętych kwalifikacji
 • Zamknięte kwalifikacje – 24-25 sierpnia – Cztery rywalizujące drużyn, z których jedna awansuje do IEM Sydney 2023

Azja:

 • Otwarte kwalifikacje #1 – 9-10 sierpnia – Jedna drużyna awansuje do zamkniętych kwalifikacji
 • Otwarte kwalifikacje #2 – 11-12 sierpnia – Jedna drużyna awansuje do zamkniętych kwalifikacji
 • Zamknięte kwalifikacje – 24-25 sierpnia – Cztery rywalizujące drużyny, z których jedna awansuje do IEM Sydney 2023

Oceania:

 • Otwarte kwalifikacje #1 – 9-10 sierpnia – Jedna drużyna awansuje do zamkniętych kwalifikacji
 • Otwarte kwalifikacje #2 – 11-12 sierpnia – Jedna drużyna awansuje do zamkniętych kwalifikacji 
 • Zamknięte kwalifikacje – 22-23 sierpnia – Cztery rywalizujące drużyny, z których jedna awansuje do IEM Sydney 2023

Od czasu naszego ostatniego turnieju Intel Extreme Masters Sydney w 2019 roku słyszeliśmy rosnące głosy australijskich fanów, którzy wyrażali chęć powrotu tego kultowego wydarzenia – skomentował Greame Du Toit, szef sprzedaży i marketingu w Australii w ESL FACEIT Group. – Kiedy więc otrzymaliśmy wyjątkową okazję, aby ponownie zorganizować IEM w Sydney w tym roku, musieliśmy z niej skorzystać. Liczymy, że w październiku nasi fani po raz kolejny pokażą, dlaczego są najlepszą esportową publicznością na świecie – kontynuował.

Sprzedaż biletów startuje właśnie dzisiaj (czwartek, 22 czerwca – przyp. red.). Dostęp do wszystkich trzech dni turnieju jest również wliczony w wejściówkę SXSW Sydney Platinum lub Games. Więcej informacji na temat rodzajów biletów i sposobu ich zakupu można znaleźć tutaj