Respawn.pl

Intel wybuduje fabrykę w Polsce! Ogromna inwestycja

Autor: Marcin Kapusta

Amerykański gigant technologiczny Intel zainwestował ogromne pieniądze w Polskę. Pod Wrocławiem powstanie ogromny zakład półprzewodników!

Jeden z liderów w branży technologicznej, Intel ogłosił plany inwestycji ponad 20 miliardów złotych w Polskę. Amerykański gigant wybuduje pod Wrocławiem nowoczesny ośrodek do produkcji i testowania półprzewodników. Jak podano w oświadczeniu, budowa kompleksu rozpocznie się natychmiast po zatwierdzeniu planów przez Komisję Europejską. Obiekt ma zapewnić kilka tysięcy nowych miejsc na rynku pracy. Ponadto inwestycja, w połączeniu z zakładami w Niemczech i Irlandii, ma na celu stworzenie najnowocześniejszego łańcucha dostaw i systemu produkcji półprzewodników na Starym Kontynencie.

“Inwestycja w Polsce katalizatorem inwestycji w ekosystemie kraju i całej UE”

Planowana inwestycja firmy Intel w Polsce, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji w irlandzkim Leixlip i planowanym zakładem produkcji w niemieckim Magdeburgu, pomoże stworzyć pierwszy w swoim rodzaju kompleksowy, wiodący łańcuch produkcji półprzewodników w Europie. Będzie również katalizatorem dodatkowych inwestycji i innowacji w ekosystemie Polski i całej Unii Europejskiej.” – zawarto w oficjalnym oświadczeniu.

Polska jest już domem dla operacji Intela i jest dobrze przygotowana do współpracy z zakładami Intela w Niemczech i Irlandii. Jest również bardzo konkurencyjna cenowo w porównaniu z innymi lokalizacjami produkcyjnymi na całym świecie i oferuje ogromną bazę talentów. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie ze strony Polski, ponieważ pracujemy nad rozwojem lokalnego ekosystemu półprzewodników i przyczyniamy się do realizacji celu Unii Europejskiej, jakim jest stworzenie bardziej zrównoważonego łańcucha dostaw półprzewodników.

– powiedział dyrektor generalny firmy Intel, Pat Gelsinger

Nowa inwestycja firmy Intel pod Wrocławiem jest jedną z największych w historii Polski. To blisko 20 miliardów złotych i tysiące miejsc pracy w najnowocześniejszym sektorze nowych technologii. To przyszłość polskiej gospodarki.

– napisał premier RP Mateusz Morawiecki

Największa inwestycja zagraniczna w historii Polski – prawie 20 miliardów złotych – na Dolnym Śląsku. Pokonaliśmy kilkadziesiąt konkurencyjnych lokalizacji na całym świecie i właśnie w Miękini powstanie fabryka procesorów Intela.

– napisał minister cyfryzacji RP Janusz Cieszyński

Unia Europejska postawiła sobie ambitny cel, a mianowicie uzyskanie 20% udziału w globalnej produkcji półprzewodników do 2030 roku. Polska ma w tym celu przewodzić spośród wszystkich krajów Wspólnoty Europejskiej. 

Intel

Wyrenderowany projekt kompleksu firmy Intel w Miękini pod Wrocławiem