Respawn.pl

Jak naprawić pęknięty lub rozlany wyświetlacz w iPhone X?

Autor: Partner serwisu

Pęknięty lub uszkodzony wyświetlacz iPhone X nie wygląda estetycznie, a do tego może sprawiać, że telefon nie będzie działał poprawnie. Najpierw warto ocenić stopień uszkodzenia ekranu. Jeśli stwierdzimy, że usterka jest dość poważna, wtedy należy oddać iPhone X do serwisu, gdzie serwisanci profesjonalnie wymienią ekran smartfonu.

iPhone X wyróżnia się dużym wyświetlaczem zajmującym cały przód telefonu. Dodatkowo smartfon ten jest wyposażony w  ulepszoną technologię Face ID.

Przednia szybka i tylna klapka zostały wykonane ze szkła, a do ich obudowy użyto nierdzewnej stali chirurgicznej. Jednak telefony Apple znane są ze swej delikatności, przede wszystkim w obrębie ekranu. Rysy często pojawiają się na powierzchni przedniej szybki, a czasami także na tyle i bokach obudowy. Nierzadko dochodzi do poważniejszych uszkodzeń ekranu, np. pęknięcia spowodowane upadkiem telefonu z dużej wysokości. Każdą naprawę uszkodzonego wyświetlacza należy zlecić serwisantom. 

Wyświetlacza iPhone X – budowa

Firma Apple stosuje w iPhone’ach X wyświetlacze Retina Display. To technologia, która zapewnia bardzo wysoką rozdzielczość oraz ostrość obrazu, powoduje, że pojedyncze piksele są niewidoczne dla ludzkiego oka (retina oznacza siatkówkę). Wyświetlacz Retina zapewnia także żywe i bardzo naturalne kolory. Dodatkowo charakteryzuje się doskonałą szczegółowością i wysokim kontrastem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości paneli typu IPS lub OLED oraz większemu zagęszczeniu pikseli.

Ekran iPhone X składa się z kilku różnych elementów i warstw, z których każda pełni inne funkcje. Wyróżniamy tu następujące warstwy:  

  • przezroczysta szybka – ozdoba i ochrona, panel dotykowy;
  • klej OCA – umożliwia przyklejenie do kolejnej warstwy ekranu;
  • filtr polaryzacyjny – polaryzator, który umożliwia wyświetlanie kolorów;
  • pasta statyczna – odpowiada za wyładowywania elektrostatyczne;
  • ekran Retina i warstwa dotykowa (digitizer);
  • podświetlenie – Retina ma zestaw folii i diod LED, co powoduje, że ekran emituje światło;
  • klej przewodzący ACF;
  • taśma Flex.

Wymiana ekranu w serwisie

Gdy z różnych przyczyn dojdzie do uszkodzenia ekranu smartfonu i konieczna będzie wymiana wyświetlacza iPhone X, wtedy ważne jest, aby naprawę przeprowadzili profesjonalni technicy korzystający z oryginalnych części Apple. 

W większości  uszkodzeń ekranu iPhone X najbezpieczniejszymi i najlepszym sposobem naprawy jest wizyta w profesjonalnym serwisie, gdzie zatrudnieni są certyfikowani technicy korzystający z oryginalnych części Apple. Wymiana ekranu przez amatora lub osobę używającą nieoryginalnych zamienników może skończyć się gorszą funkcjonalnością wyświetlacza oraz mieć wpływ na bezpieczeństwo telefonu i jego użytkownika. Dodatkowo po naprawach, podczas których nie zostaną poprawnie wymienione wkręty lub osłony, luźne części mogą uszkodzić baterię albo doprowadzić do przegrzania urządzenia. 

Wyświetlacz w iPhone X jest wielowarstwowy i zabezpieczony dodatkowymi foliami. Jednak ekran może ulec uszkodzeniu na skutek upadku z dużej wysokości. W takim przypadku należy wymienić wyświetlacz w profesjonalnym serwisie. Zobacz więcej na https://screenlab.pl/