Respawn.pl

Jak oszczędzić na zakupach, czyli święta w dobie inflacji

Autor: Partner serwisu
Ręce kobiet korzystające ze smartfona i laptopa do zakupów online. Wyświetlenie strony szczegółów płatności.

Rosnące ceny produktów powodują, że Polacy szukają oszczędności. Tendencja ta dotyczy zwłaszcza okresu przedświątecznego, gdy zostawiamy w sklepach spore kwoty. Czy podczas przygotowań do świąt można zaoszczędzić? Gdzie szukać okazji cenowych?

Zakupy według listy

Święta Bożego Narodzenia wiążą się z niemałymi wydatkami, dlatego warto poszukać sposobów na oszczędzanie. W pierwszej kolejności powinniśmy przygotować listę zakupów, której będziemy trzymać się przez cały grudzień. Zaplanujmy nie tylko zakupy produktów spożywczych, lecz również prezentów. Jest to o tyle istotne, że pozwala uniknąć sytuacji, w której wybieramy cokolwiek, bez względu na cenę. Planowanie wiąże się bowiem z dokładnym przemyśleniem, co i komu podarujemy na święta. Listę zakupów możemy modyfikować według potrzeb, jednak postarajmy się przygotować z głową, nie odbiegając zasadniczo od zaplanowanych wydatków.

Sklepy online zamiast sklepów stacjonarnych

W sklepach internetowych możemy kupić takie same produkty, jak w sklepach stacjonarnych, płacąc mniej. Dobrym rozwiązaniem jest poszukiwanie tańszych zamienników oraz ofert promocyjnych. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na Black Friday, czyli ostatni piątek listopada, podczas którego w wielu sklepach online organizowane są akcje promocyjne. Szukaj zabawek w promocji w sklepach internetowych, zwłaszcza że obecnie trzeba za nie zapłacić naprawdę sporo.

W sieci kupimy dziś niemal wszystko, nie tylko zabawki – także perfumy, odzież, kosmetyki, sprzęt RTV i AGD, książki, dekoracje świąteczne. Wybór jest ogromny, a sklepy czynne przez całą dobę. Dogodne metody płatności, szybka dostawa i brak kolejek do kasy zachęcają do zakupów w sieci.

Zakupy z wyprzedzeniem

Wiele produktów, które będą nam potrzebne w święta, możemy kupić z pewnym wyprzedzeniem czasowym. Mowa zwłaszcza o prezentach, które z powodzeniem przechowamy w szafie aż do Wigilii. Dlaczego wcześniejsze zakupy pomogą w oszczędzaniu? Na początku grudnia większość towarów jest jeszcze dostępna, podczas gdy przed samymi świętami możemy mieć niemały problem z ich nabyciem. Często kupujemy więc droższe zamienniki, przez co wydajemy znacznie więcej, niż pierwotnie zaplanowaliśmy.

Zakupy na ostatnią chwilę generują zbędny stres, którego przed świętami lepiej unikać. Im szybciej wybierzemy się do sklepów (lub zamówimy produkty w internecie), tym spokojniej przygotujemy się do Bożego Narodzenia. Pośpiech, stres, zdenerwowanie to źli doradcy, dlatego warto wykorzystać fakt, iż przedświąteczna gorączka zakupów najczęściej zaczyna się już pod koniec listopada.