Respawn.pl

Jaki laptop do CS:GO?

Autor: Sergiusz Lelakowski
laptop do cs:go

Kupując komputer do gier mając określoną sumę pieniędzy, zawsze musimy godzić się na kompromisy. Co prawda im droższy zestaw, tym zazwyczaj lepszy, ale nie zawsze tańsze urządzenie oznacza dużo gorszą wydajność w grach. Co więcej, jeśli zależy nam na wydajności w konkretnej grze, wybór powinien być odpowiednio przemyślany. Jaki komputer wybrać do CS:GO?

Wielu graczy składając wydajny komputer ma jeden, najważniejszy cel: Płynna gra w co najmniej 60 FPS w najwyższej rozdzielczości i z najlepszą jakością grafiki. Wartość 60 FPS to oczywiście ilość generowanych klatek na sekundę, czyli najbliżej komfortowego dla naszych oczu poziomu. Ale czy takie same wytyczne pasują do gry Counter Strike: Global Offensive? Okazuje się, że nie!

CS:GO – jakie parametry są najważniejsze?

W grach FPS (First Person Shooter), a taką jest właśnie CS:GO, najważniejsza jest płynna rozgrywka bez zacięć i opóźnień. Piękne widoki i scenerie możemy podziwiać w wyścigach, efekty specjalne i graficzne wodotryski w strategiach oraz grach typu RPG, natomiast w FPS najważniejsza jest natychmiastowa reakcja, która w rozgrywkach na najwyższym poziomie zazwyczaj kosztuje utratę życia. A czy animacja na poziomie 60 FPS będzie wystarczająca? Prawdę mówiąc, to minimum, jeśli myślimy o grze na odpowiednim poziomie. Ba! Niektórzy profesjonalni gracze dążą do uzyskania nawet 100, 150 czy też 200 FPS.

Niestety w przypadku laptopów ze średniej półki cenowej, tj. w kwocie 4000-4500 złotych, uzyskanie takiej wartości klatek na sekundę jest możliwe tylko teoretycznie. Dlaczego? Otóż w większości przypadku wyświetlacz laptopa legitymuje się częstotliwością odświeżania na poziomie 60 Hz, a to oznacza, że obraz odświeżany jest 60 razy na sekundę, co z kolei daje nam maksymalną płynność na poziomie 60 FPS. Czy to oznacza, że profesjonalny gracz nie będzie w stanie nawet z wydajnego laptopa „wyciągnąć więcej”? Na szczęście jest recepta – zewnętrzny monitor lub telewizor o wyższej częstotliwości odświeżania. Najważniejsze kryterium mamy za sobą, przejdźmy zatem do pozostałych aspektów.

Ekran – większy = lepszy?

Większy ekran nie zawsze będzie lepszym rozwiązaniem. Jak wyżej wspomnieliśmy, zawsze możemy laptop podłączyć do większego monitora lub telewizora z wyższą rozdzielczością, zaś duży ekran laptopa 17,3 cala to nadal za mało do gry na profesjonalnym poziomie. Co więcej, taki model jest cięższy i mniej poręczny, a gracze w CS:GO bardzo często wyjeżdżają na turnieje bądź organizują własne imprezy ze znajomymi. Wtedy zabranie laptopa mniejszego z matrycą 15,6 cala będzie dużo bardziej wygodne.

Rozdzielczość? Tu nie ma się nad czym rozwodzić – laptop do gier musi mieć rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli). Mniejsze wartości nie wchodzą w grę.

Procesor – podstawa dobrego laptopa

Wybór laptopa warto rozpocząć od określenia, jaki procesor będzie jego sercem. Najlepszym rozwiązaniem będą procesory z serii Skylake, czyli 6-tej generacji np. i5-6200, i5-6300, i7-6700 itd., oferujące najwyższą wydajność, ale wielu nadal decyduje się na starsze modele procesorów Intel np. i5-4210, i7-5700 itd. Należy jednak pamiętać, że starszy procesor to również brak obsługi najnowszych technologii oraz co najważniejsze, obsługa starszego standardy pamięci RAM – DDR3. Kupując urządzenie, które ma nam posłużyć kilka lat, warto decydować się na nowsze i bardziej przyszłościowe rozwiązania, a do tego zalicza się między innymi obsługa pamięci DDR4.

Pamięć RAM – im więcej, tym lepiej?

Jeśli chodzi o pamięć operacyjną RAM, jest kilka teorii. Jedna mówi, że im więcej pamięci, tym lepiej, druga zaś, że nieużywana pamięć to strata pieniędzy. Prawda leży mniej więcej po środku. Oczywiście warto zainwestować np. w 16 GB pamięci RAM, nawet 32 GB będzie ciekawym rozwiązaniem, ale może się okazać, że zanim wyjdą gry wykorzystujące tyle „RAM-u”, pojawi się nowy standard i trzeba będzie wszystko wymieniać.

Obecnie 8 GB pamięci RAM to standard, który sprawdzi się również w CS:GO, ale o wiele lepszym wyborem będzie 16 GB pamięci RAM w dwóch kościach po 8 GB. A co, jeśli kupowany laptop ma tylko 8 GB, jest aktualnie promocja i jego cena jest atrakcyjna? Zrezygnować i wybrać dużo droższy o takich samych parametrach, ale z 16 GB pamięci RAM? Nie, wybrać 8 GB! Dlaczego? W każdej chwili możemy dokupić drugą kość 8 GB po jakimś czasie. Upewnijmy się tylko, czy dany model obsłuży taką ilość pamięci, choć dzisiejsze modele nie powinny mieć z tym najmniejszych problemów.

Karta graficzna – optymalna równowaga

Wybór karty graficznej, to po wyborze procesora kolejna, bardzo ciężka decyzja. O ile w przypadku komputera stacjonarnego możemy pozwolić sobie na błąd lub kompromis np. słabsza karta graficzna z perspektywą jej wymiany na mocniejszy model za jakiś czas, tak wybierając laptop z przeznaczeniem do gier, wybór musi być ostateczny i przemyślany. Nie mamy przecież możliwości wymiany podzespołów, zaś eksperymentalne modele umożliwiające taki zabieg kosztują fortunę.

Obecnie totalnym minimum jest grafika nVidia GeForce GTX 950M. Układ GTX 950M występuje w tańszych odmianach laptopów dla graczy, choć nie oznacza to, że taki sprzęt nie nadaje się do CS:GO. Jeśli jednak zamierzamy grać również w inne, nowe gry o wysokich wymaganiach, lepiej zdecydować się na coś mocniejszego. W kwocie do 4500 złotych znajdziemy modele z układem GTX 960M lub GTX 965M. Wyższe wymagania to już wyższa cena, ale w zamian dostaniemy grafikę GTX 970M, w której pamięć nawet 4 GB z pewnością przyda się, jeśli chcemy grać na najwyższych ustawieniach grafiki. Taki komfort kosztuje około 7000 złotych. Ci, którzy do wydania mają nawet 10 000 złotych lub więcej, mogą liczyć na urządzenia z układem GTX 980M, w którym pracuje nawet 8 GB pamięci GDDR5.

Dysk HDD czy SSD?

Wybór dysku twardego warto zostawić na koniec. Niektórzy uważają, że podobnie jak w przypadku pamięci RAM, panuje zasada – im więcej, tym lepiej. Obecnie minimum wydaje się magazyn danych o pojemności 500 GB, choć w laptopach dla graczy kosztujących ponad 3000 złotych znajdziemy dyski o pojemności 1 TB. Większa pojemność to gwarancja, że nasza biblioteka filmów, muzyki oraz co oczywiste, gier zmieści się bez dylematu typu „co skasować?”. Mimo to w pogoni za pojemnością, nie wolno zapominać o wydajności.

Jeśli w planach mamy instalację kilku ulubionych gier, zaś wszystkie dane i multimedia przechowujemy na innym komputerze lub zewnętrznym dysku twardym, warto rozważyć zakup laptopa z szybkim dyskiem SSD. Co prawda cena w przeliczeniu na pojemność jest o wiele wyższa, niż w przypadku dysków tradycyjnych HDD, ale ich wydajność, szybkość transferu oraz dostęp do danych, nieporównywalnie szybszy. Szybki dysk raczej nie wpłynie na płynność gry czy jakość grafiki, ale czasy ładowania dużych poziomów z pewnością znacznie się skrócą.

Dodatki i gadżety – mniej istotne?

Nie do końca. Oczywiście nie warunkujmy wyboru modelu od ilości wbudowanych portów USB – istnieją przecież tzw. huby. Mimo to minimalnie powinno być ich 3, w tym co najmniej jedno w standardzie USB 3.0. Oprócz tego złącze HDMI pozwalające podłączyć monitor oraz wyjścia audio dla słuchawek lub zewnętrznych głośników. Przydatna okaże się także podświetlana klawiatura oraz miła dla oka, wytrzymała obudowa.