Respawn.pl

Janusz “Hayabusa” Kubski o ambicjach i przygotowaniach devils.one do ESL Pro League.

Autor: Piotr Ossowski

Już dziś największe wydarzenie, jeśli chodzi o polską drużynę Counter Strike’a w 2019 roku. Swój debiut w rozgrywkach ESL Pro League zaliczy devils.one! Z tej okazji postanowiliśmy zadać Januszowi Kubskiemu, szefowi pionu “Esports Operations” w ekipie Diabłów, kilka kluczowych pytań.

Zacznijmy może od kilku słów na temat waszych przygotowań do ESL Pro League. Różniły się czymś od tych normalnych?

Nasze przygotowania do rozgrywek ESL nie wyglądały jakoś inaczej. Na dwa tygodnie przed samymi zawodami trenowaliśmy drużynowo około 5-6 godzin. Natomiast na 7 dni przed rozpoczęciem wydarzenia działaliśmy po 8-9 godzin. Doby typowego treningu przeplatały się z tzw. dniami turniejowymi, czyli eliminacje do DreamHack Tours, ESL One Cologne. Na pewno była to dla nas też pewna okazja do sprawdzenia. Patrząc na grafik, można zauważyć rubrykę “omawianie”. Nie jest to jednak sama taktyka, ale również analiza naszych rywali, których spotkamy podczas nadchodzących zawodów.

Jak w takim razie zapatrujesz się na całkowitą zmianę systemu rozgrywek ESL Pro League. Czy nadal jest to liga?

Przeniesienie wydarzenia na system LAN jest bardzo pozytywnym działaniem, ale nie ma on już nic wspólnego z ligą. Jest to typowy turniej z podziałem na grupy. Wcześniej było to 14 ekip, które rozgrywał 26 spotkań. Fakt, trwało to wszywstko dosyć długo i niektóre spotkania po prostu musiały zostać przekładane. Niemniej jednak zastanawiam się, czy z perspektywy marketingowej nie było to dla sponsorów i partnerów bardziej atrakcyjne. Poprzedni system przy kiepskim starcie nie przekreślał szans na końcowy sukces, a pod koniec rozgrywek przy równej liczbie punktów, niektóre mecze były naprawdę emocjonujące.

____________________________________________

Przytoczę więc może w formie graficznej nowy system:

Faza grupowa 1 (12-25 kwietnia):

Spośród 16 drużyn, które wezmą udział w pierwszym LAN-ie, wyeliminowane zostaną 4. Ekipy są podzielone na 4 grupy, stąd można łatwo wywnioskować, iż z każdej eliminowana jest jedna formacja. Mecze rozgrywane są w formacie BO3.

1. Team A
2. Team B
3. Team C
4. Team D

Zielony kolor oznacza bezpośredni awans na finały, które odbędą się w Montpellier. (1 miejsce)

Brzoskwiniowy kolor oznacza przejście do fazy grupowej numer 2, którą omówię niżej. (2-3 miejsce)

Czerwony kolor oznacza odpadnięcie z rozgrywek. Gra w barażach o utrzymanie w lidze. (4 miejsce)

 

Faza grupowa 2 (ma się zakończyć 23 maja):

Po pierwszym rozdaniu pozostaje 12 drużyn. 4 bezpośrednio wywalczyły sobie awans na finały we Francji, stąd w ścisłej stawce pozostało 8 barażowych ekip. Te formacje zostaną podzielone na 2 grupy, z których wyłonionych zostanie kolejnych 4 uczestników. Mecze rozgrywane są w formacie BO3.

1. Team A
2. Team B
3. Team C
4. Team D

Zielony kolor symbolizuje awans na finały w Montpellier. (1-2 miejsce)

Czerwony kolor symbolizuje odpadnięcie z rozgrywek. (3-4 miejsce)

 

 

____________________________________________

Liczba spotkań nie jest już więc tak duża, stąd nie nazywajmy już rozgrywek ESL ligą. Kilka dni i po wszystkim.

Jaki jest wasz cel minimum na nadchodzące rozgrywki EPL?

Podstawą będzie wyjście z grupy. Najlepiej byłoby oczywiście wygrać pierwszą fazę, ale o to będzie trudno.

Waszymi przeciwnikami będą FaZe, NiP oraz Heroic. Mógłbyś, po krótce, opisać każdą z drużyn?

Pomimo iż w ostatnich statystykach nie ma spotkań bezpośrednich w tym składzie, wcześniej graliśmy już na NiP oraz FaZe.

NiP:

12:16, 14:16 – ESL Pro League 2017

7:16 – eliminacje do Minora

FaZe:

16:8, 16:6 – ESL Pro League 2017

Z Heroic natomiast graliśmy sporo. Niestety nasz bilans jest ujemny. Spośród wszystkich drużyn z naszej grupy to my jesteśmy najniżej w rankingu, ale nadal myślę, że łatwiej może być nam wygrać z NiP oraz FaZe niż z Heroic, z którym się dobrze znamy.

Szczególnie chciałbym się odnieść do FaZe, które mimo zwycięstwa podczas Blast Pro Series jest niestabilne. Jeden z zachodnich komentatorów podsumował ich wygraną, mówiąc o tym, że posiadanie gwiazd nie gwarantuje stabilności, ale także konsekwencji. W przypadku tego spotkania liczę również na zmęczenie tej ekipy oraz biorę pod uwagę wszelkie okoliczności związanę z daleką podróżą, w tym jet lag.

Dycha jako nowy zawodnik świetnie wprowadził się do drużyny. Jaką jednak pełni funkcję obecnie w grze?

O Dyszcze ciężko mi mówić, bo nasi zawodnicy grali do tej pory mało oficjalnych meczów, a ja treningów nie obserwuję. Te mecze, w których grał, były zdecydowanie pozytywne. Szczególnie podobała mi się jego gra podczas rozgrywek LAN w Warszawie. Zdaje się, że grał bez większego stresu. Mam nadzieję, że nie przyjdzie teraz, w obliczu mocniejszych przeciwników

Jak zapatrujecie się na okres po EPL-u? Jakie są wasze ambicje na cały nadchodzący sezon?

Kolejne plany to ESL Mistrzostwa Polski oraz Polska Liga Esportowa. Po powrocie skupimy się także na eliminacjach online do ESL One Cologne.

____________________________________________

Wszystkich zainteresowanych meczami devils.one zapraszam [TU]. Pod linkiem znajdziecie elementarz nadchodzących rozgrywek ESL Pro League.