Respawn.pl

Czy to już koniec gier hazardowych CS:GO? [AKTUALIZACJA]

Autor: Sergiusz Lelakowski

Valve, czyli twórcy Steam i CS:GO opublikowali oświadczenie, w którym odcinają się od istniejących stron z grami hazardowymi, twierdząc, że wykorzystywanie ich infrastruktury do tworzenia stron tego typu jest niezgodne z ich regulaminem. Czyżby rozpoczęła się krucjata przeciwko hazardowi w CS:GO?

Możliwe, że to już koniec stron tego typu. W ostatnim czasie nastąpił istny zalew stron hazardowych, szczególnie takich typu ruletka. Jedna była dosłownie kopią drugiej. Zabawa polega na obstawieniu jednego z kolorów, czarnego, czerwonego lub zielonego. Jeśli trafimy poprawnie – dostajemy drugie tyle(bądź aż 14 razy tyle, jeśli trafimy zielone), jeśli nie –  tracimy obstawiony zakład.

Największą bolączką stron tego typu jest to, iż mają z góry ustalony algorytm losowania na cały dzień. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że autorzy stron cały czas wiedzą jaki kolor wypadnie. Pojawiły się dwie afery związane z tym faktem. W jednej z nich szef strony CSGODiamonds skontaktował się z moE, byłym zawodnikiem Echo Fox. W zamian za promocję strony na swoim streamie, miałby dostawać informacje o przyszłych losowaniach. MoE odmówił, przynajmniej tak się wszystkim wydawało. Później wyszło na jaw, że ten przez jakiś czas otrzymywał informacje o wynikach i pieniądze.

Teraz Valve opublikowało oświadczenie, w którym ogłasza, że wykorzystywanie Steam API(swoistej infrastruktury, dzięki której strona uzyskuje podstawowe dane o naszym koncie, jak przedmioty w ekwipunku) do tworzenia stron hazardowych będzie uznawane za niezgodne z regulaminem Steam, a właściciele takich stron dostaną upomnienia.

Pełne oświadczenie Valve TUTAJ

Wraz z tą zmianą pojawiło się oświadczenie Twitch.tv. Włodarze najpopularniejszego serwisu streamingowego dołączają się do słów Valve. Ogłaszają oni, że streamowanie contentu niezgodne z regulaminem właściciela gry będzie kończyło się banem. Póki co chyba nikt sobie z tego nic nie zrobił – znany “twitchowy hazardzista” PhantomLord przez pół nocy transmitował rozgrywkę z gry na ruletce.

Pełne oświadczenie Twitch.tv TUTAJ

Nie znaczy to jednak, że wszyscy olewają temat. CSGODouble, czyli chyba największa strona tego typu, opublikowała swoje oświadczenie i ogłosiła, że działalność strony zmierza ku końcowi. Nie można już deponować swoich przedmiotów, a wszyscy są zachęcani do wypłacania skinów znajdujących się w puli.

Wygląda na to że nadchodzi pewna rewolucja. Sama idea takich stron jest interesująca i jak to mówią – “moje skiny, moja sprawa”, ale w momencie, gdy grają tam głównie niepełnoletni, to trzeba uznać to zjawisko za problem.

Jak będzie – czas pokaże, ale z racji, iż jest to ogromny biznes to twórcy tych stron na pewno znajdą inny sposób na dalsze prowadzenie ruletki.

AKTUALIZACJA #1

Wygląda na to, że streamerzy powoli się dostosowują. Ciężko znaleźć jakikolwiek kanał na Twitch streamujący hazard. Co ciekawe – CS:GO spadło aż na czwartą pozycję najpopularniejszych gier, ale być może jest to tylko chwilowe.

Co więcej, CSGOWild NAGLE dodało w swoim regulaminie wpis: “Strona nie ponosi odpowiedzialności za utratę Twoich skinów, będącą wynikiem działalności osób trzecich, w tym Steam”.

https://twitter.com/Kevin_Hitt/status/753380809680166912