Respawn.pl

KFA2 RTX 4090 HOF – tylko dla koneserów wydajności!

Autor: Partner serwisu

Dziś przyjrzymy się w stronę najnowszego akceleratora z rodziny kart graficznych HOF firmy Galaxy Microsystems. Jak zwykle w przypadku HOF, konstrukcja ta została skierowana na ekstremalne podkręcanie z użyciem ciekłego azotu, a jej bogate wyposażenie fabryczne z pewnością przyciągnie uwagę entuzjastów, zwłaszcza że mowa o RTX 4090!

Założona w Hongkongu w 1994 roku, pierwotnie znana jako Galaxytech, od lat dostarcza najbardziej innowacyjny sprzęt komputerowy na stale rozwijający się rynek globalny. Dzięki zespołowi utalentowanych projektantów oraz kooperacji z najbardziej zaawansowanymi producentami, KFA2 ugruntowało swoją pozycję producenta wysokiej jakości sprzętu komputerowego i rozpoczęło długoterminową współpracę z firmą NVIDIA w 1999 roku. Obecnie KFA2 produkuje jedne z najlepszych kart graficznych oraz kontynuuje podnoszenie branżowych standardów.

Karta została fabrycznie podkręcona, co z pewnością wpłynie na jej wydajność. Co więcej, charakteryzuje się ona obecnością 128 bloków SM i 16384 jednostek cieniujących, co przekłada się na wzrost o ok. 52% względem GeForce’a RTX 3090 Ti. Oczywiście, nie zabrakło również rozbudowanego chłodzenia z trzema wentylatorami oraz iluminacji LED z RGB. W testach sprawdziłem, czy rzeczywiście jest wydajnie, cicho i chłodno.

Pora przedstawić specyfikację testowanej karty graficznej, czyli KFA2 RTX 4090 HOF:

 • Proces technologiczny: 5 nm,
 • Rozmiar rdzenia: 609 mm2
 • Liczba tranzystorów: 76,3 mld,
 • SM/CU: 128,
 • Cache L2: 72 MB,
 • SPU: 16384,
 • TMU: 512,
 • ROP: 176,
 • Ilość pamięci: 24 GB,
 • Typ pamięci: GDDR6X,
 • Taktowanie bazowe: 2520 MHz,
 • Taktowanie boost: 2595 MHz,
 • Szyna pamięci: 384-bit,
 • Przepustowość: 1008 GB/sec,
 • Interfejs: PCI-E 4.0 x16,
 • TDP: 550 W.

Budowa i jakość wykonania

Karta została dostarczona w dużym opakowaniu, z instrukcjami, kablem ARGB, składaną podpórką, rękawicami, wyświetlaczem, ozdobnikiem w kształcie korony i przejściówkami. KFA2 GeForce RTX 4090 HOF to jeden z najdłuższych akceleratorów, z systemem chłodzenia radiatora i trzema wentylatorami. Mierzy ona bowiem aż 345 mm. Na rewersie znajdziemy płytkę usztywniającą i gniazda zasilania dwóch złączy 16-pin, przeznaczone do ekstremalnego podkręcania z użyciem ciekłego azotu. Karta ma iluminację LED i można ją kontrolować za pomocą aplikacji Xtreme Tuner wraz z synchronizacją podświetlenia z płytą główną lub urządzeniem mobilnym. Złącza wideo obejmują pojedyncze HDMI 2.1 i trzy DisplayPort 1.4a. Ogólnie rzecz biorąc, KFA2 GeForce RTX 4090 HOF to karta graficzna z bogatym wyposażeniem i systemem chłodzenia, dedykowana dla entuzjastów ekstremalnego podkręcania.

KFA2 RTX 4090 HOF 3

KFA2 RTX 4090 HOF 4

KFA2 RTX 4090 HOF 6

KFA2 RTX 4090 HOF 7

KFA2 RTX 4090 HOF 9

KFA2 RTX 4090 HOF 8

KFA2 RTX 4090 HOF 10

Metodologia testowa i wyniki wydajności

KFA2 GeForce RTX 4090 HOF przetestowałem z wykorzystaniem programu Fraps do pomiaru liczby klatek podczas rzeczywistej rozgrywki. Testy zostały przeprowadzone przy użyciu systemu Windows 10 64-bit 21H1 i sterowników GeForce Game Ready Driver 521.90. W testach porównuję wydajność karty graficznej w grach takich jak Dying Light 2, Chernobylite oraz Metro Exodus Enhanced Edition. Ta ostatnia posłużyła, by sprawdzić, jak karta radzi sobie z wykorzystaniem Ray Tracingu na tle poprzednika i konkurencji.

  Chernobylite

Dying Light 2 overclocking

Dying Light 2

Metro Exodus Enhanced Ray Tracing

Podkręcanie

Podkręcenie karty KFA2 GeForce RTX 4090 HOF zostało przeprowadzone za pomocą programu MSI Afterburner, bez ingerencji w konstrukcję karty. Stabilność podkręcania została sprawdzona w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Po osiągnięciu stabilnej wartości, przetestowano wydajność karty po OC w grach Dying Light 2. Ustawienia graficzne pozostały bez zmian.

Pobór prądu 

Podczas testu KFA2 GeForce RTX 4090 HOF został użyty zestaw NVIDIA PCAT, który umożliwił dokładniejszy pomiar poboru prądu tylko dla samej karty graficznej. Dzięki dedykowanemu oprogramowaniu zielonych uzyskano precyzyjne wyniki, które pokazują duży apetyt na Waty z waszego gniazdka.

Pobor pradu

KFA2 RTX 4090 HOF 11

Podsumowanie recenzji

Recenzowana karta graficzna KFA2 GeForce RTX 4090 HOF okazała się bardzo dobrym modelem, który przynosi nie tylko imponujące wyniki wydajnościowe, ale także posiada wyjątkowe cechy wyróżniające go spośród innych konstrukcji na rynku.

W kwestii wydajności, karta plasuje się w czołówce dotychczas testowanych GeForce’ów RTX 4090, osiągając wyniki zbliżone do najszybszych modeli na rynku. Nie da się ukryć, że stworzona została z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach na świecie – nie tylko graczy, ale również entuzjastów sprzętu komputerowego ogółem.

Jakość wykonania oraz wyposażenie fabryczne karty są na bardzo wysokim poziomie. Konstrukcja karty jest solidna i masywna, co przekłada się na wrażenie trwałości i jakości. Warto również zwrócić uwagę na 4,3″ wyświetlacz LCD, który jest jednym z najciekawszych elementów wyposażenia fabrycznego. Pozytywnie należy ocenić białą kolorystykę karty oraz nienachalną iluminację LED z opcją synchronizacji z płytą główną. Niestety, projektanci przesadzili z ilością logo HOF na płytce usztywniającej, co psuje efekt.

Chłodzenie fabryczne również jest na dobrym poziomie, jednak nie wyróżnia się szczególnie spośród innych konstrukcji na rynku. Cooler dobrze radzi sobie z rozpraszaniem przeszło 400 W ciepła, dzięki czemu temperatury GPU i pamięci VRAM są sensowne, a hałas nie przeszkadza w użytkowaniu komputera.

Ostatecznie, sugerowana cena za recenzowaną konstrukcję wynosi 11999 zł, co nie da się ukryć, jest kwotą bardzo wysoką, nawet jak na standardy kart graficznych klasy premium. Jednakże należy tutaj wziąć pod uwagę to, że w zasadzie nie ma na rynku drugiej takiej karty graficznej, a konkurencja w postaci AMD jest na tyle daleko, że producent może właściwie żądać za nią dowolnej sumy. Na szczęście nie jest ona wyższa od tego, co widziałem podczas premiery RTX-a 3090 Ti i jest to według mnie krok w dobrym kierunku, jeśli chodzi o najwydajniejsze akceleratory na rynku. Jeśli zatem szukasz rozwiązania bezkompromisowego i oczekujesz od karty graficznej czegoś więcej niż, GeForce RTX 4090 w wersji KFA2 Hall of Fame cię nie zawiedzie. To sprzęt najwyższej możliwej klasy.

Recenzja powstała we współpracy z firmą KFA2 lub  firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję nie przyjął gratyfikacji w żadnej formie.