Respawn.pl

Strona główna » KFA2 Stealth-03 – recenzja dobrej, a zarazem taniej klawiatury!

KFA2 Stealth-03 – recenzja dobrej, a zarazem taniej klawiatury!

Autor: Marcin Skrętkowicz

KFA2 to marka produkująca w szczególności karty graficzne dla graczy. W ciągu ostatnich lat stała się ogólnoświatową firmą w tym zakresie. Dzisiaj skupimy się na czymś nowym w ofercie firmy KFA2, a mowa o mechanicznej klawiaturze Stealth-03.

Firma KFA2 została założona w Hongkongu w 1994 roku, wcześniej znana jako Galaxytech. Przez wiele lat firma ta była w pełni zaangażowana w dostarczanie najbardziej innowacyjnego sprzętu komputerowego na rozwijające się rynki światowe w zakresie IT. Przez wiele lat marka budowała swoją potęgę poprzez wchłanianie w swoje struktury coraz to bardziej zaawansowanych producentów. W 1999 roku nadszedł ogromny przełom bo KFA2 podpisało wieloletnią i długoterminową współpracę z firmą Nvidia. Tak też zaczęli produkować karty graficzne. Może na europejskim rynku nie są w topce znanych marek ale jak spojrzymy na Azję to sytuacja się kompletnie odwraca. Pomału natomiast zaczyna wchodzić na nasz europejski rynek i to z przytupem.

Przez długi czas marka ta kompletnie omijała peryferia dla graczy, gdzie wszyscy na około już je mieli w swoich ofertach. Teraz natomiast sytuacja się zmienia. Zapewne spowodowane jest to problemem dostępności części do produkcji kart graficznych, a sama firma próbuje zdywersyfikować i od uzależnić swoich dochodów tylko z jednej kategorii produktów IT. Niebawem pewnie zobaczymy całe serie produktów od GPU po obudowy.

Skupimy się teraz nad najnowszym produktem na naszym rynku, a mianowicie klawiaturze mechanicznej KFA2 Stealth-03. Zacznijmy od podstaw. Jest to pełnowymiarowa klawiatura, a więc posiada blok numeryczny. Niestety przewodowa ale kto wie, może producent pokusi się na wypuszczenie wersji bez kabelka. Przed dokładną recenzją spójrzmy sobie na specyfikację techniczną od producenta.

Specyfikacja techniczna: 

 • łączność: przewodowa,
 • interfejs: USB o długości 1.3 metra,
 • liczba przycisków: 104,
 • profil klawiszy: OEM,
 • układ: QWERTY/ANSI,
 • kolor podświetlenia: wielokolorowy, strefowy,
 • mechanizm klawiszy: mechaniczne,
 • rodzaj przełączników: Gaote Outemu Blue:
   • rodzaj: dotykowe (tactile),
   • siła nacisku: 60g,
   • travel distance: 4mm,
   • przeznaczenie: uniwersalne (do gier i pisania).
 • gwarancja: 24 miesiące,
 • dodatki: klawisze funkcyjne, regulowane stopki, stopki antypoślizgowe oraz technologia Anti-Ghosting.

Platforma testowa:

Poznaliśmy specyfikację techniczną to myślę, że pora przejść do jej konstrukcji. Klawiatura KFA2 Stealth-03 została wykonana z jakiegoś stopu metalu. Nie jest to typowe aluminium ale na pewno nadaje masywności oraz na pierwszy rzut oka prezentuje się bardzo solidnie. Co ważne klawiatura jest dosyć wysoka i to przed zastosowaniem regulowanych stopek pomimo, że to niski profil.

Sama klawiatura jest bardzo tradycyjną konstrukcją. Nie posiada dodatkowych klawiszy multimedialnych co raczej nie powinno dziwić. Mało kto z tego korzysta.. chyba, że używa się specjalnych makr. Producent też nie zastosował na klawiszach specjalnej czcionki oraz chropowatości ale za to jest specjalny format, który ma chronić sprzęt przed wilgocią oraz ścieraniem.

Patrząc od tyłu zauważyć można tylko kabel USB do podłączenia z naszym sprzętem. Producent tutaj nie zastosował żadnej dodatkowej ochrony na kabel. Brak oplotu, przewód bardzo giętki, a sama guma przewodu daje wrażenie bardzo cienkiego i mało wytrzymałego połączenia. Jak ktoś często przestawia klawiaturę na biurku to musi po prostu uważać.

Co widzimy od spodu? w sumie to nic nadzwyczajnego. Są tam stopki o jednostopniowej regulacji. Niestety nie maja one gumy antypoślizgowej i jak ktoś klawiaturę nie trzyma na podkładce to niestety będzie odrobinę jeździć.

Jak tam przełączniki? zastosowano tutaj bardzo znane z tanich klawiatur przełączniki marki Outemu w wariancie clicky tj. niebieskie. Niestety te przełączniki mają to do siebie, że są bardzo głośne. Ich punkt aktywacji jest na poziomie 2.2 mm i jest łatwo wyczuwalny, a sam przełącznik stawia standardowy opór około 55 gramów. Natomiast producent przewidział sytuację, że nie każdemu będą odpowiadać te przełączniki i zastosował hotswap, który pozwala na łatwą i nieinwazyjną wymianę bazowych switchy. Tak, więc w kilka chwil możemy zamienić switche na jakiekolwiek chcemy.

Podsumowanie: 

Cóż.. KFA2 Stealth-03 to mechaniczna tania klawiatura i tutaj swoje zdanie spełnia idealnie. Klawiatura normalnie jest dostępna w cenie około 150 złotych ale bywają promocje obniżające cenę produktu na jakieś 120 zł co jest ceną rewelacyjną. Mimo tanich switchy to klawiatura spisuje się dobrze. Pisanie na niej jest przyjemne i wygodne zapewne ze względu na niski profil. Na szczęście jestem przygłuchy, a więc dźwięk klikania mnie nie denerwował. Szkoda też, że nie ma żadnego oprogramowania do możliwości personalizacji. Mimo to jak za cenę około 150 złotych naprawdę warto.