Respawn.pl

Koniec z baseniarami? Twitch pochwalił się swoimi planami na 2022 rok

Autor: Krzysztof Sarna

Twitch bezsprzecznie jest jedną z przodujących platform do nadawania na żywo. Jak to zawsze bywa w przypadku wielkich koncernów, problemów i afer nie brakuje. Tak też było i w minionym roku, za pośrednictwem chociażby wielu dziwnych banów, czy też wycieku kodu źródłowego, adresów, czy zarobków twórców. Serwis pochwalił się, jakie ma plany na bieżący, 2022 rok.

W miniony wtorek światło dzienne ujrzał list otwarty od szefowej Twitcha działu do spraw zaufania i bezpieczeństw, Angeli Hession. Ukazało się w nim kilka ciekawych informacji, jak chociażby to, jakich zmian pod względem wspomnianego bezpieczeństwa będziemy mogli się spodziewać w bieżącym roku. 

Podsumowanie 2021 roku pod względem zabezpieczeń

Zanim jednak dojdziemy do omówienia tego, co czeka nas w 2022 roku, w liście otwartym znalazło się jeszcze podsumowanie tego, co wydarzyło się w ubiegłych 365 dniach. Każdego miesiąca na Twitchu streamuje ponad siedem milionów twórców. Wedle badań, liczba ta cały czas rośnie. Marka zapewnia, że bezpieczeństwo nieustannie rośnie i jest nieprzerwanym procesem. 

W 2021 roku z Twitcha miało zostać usuniętych 15 milionów kont botów. To przykładowo efekt ataków ukierunkowanych, znanych także jako nienawistne raidy. W liście możemy przeczytać, że nie jest to jeszcze koniec walki z tym zagadnieniem, a przeciwko osobom, które przeprowadziły wiele tego typu ataków, zostały podjęte działania prawne. Ponadto w styczniu, a więc rok temu uległy aktualizacji zasady dotyczące nienawistnego postępowania, nękania i napastowania seksualnego. Zawarte zostało jeszcze jaśniejsze i ostrzejsze stanowisko w sprawie szkodliwych zachowań skierowanych głównie do kobiet, osób czarnoskórych, członków LGBTQIA+, ludności rdzennej i mniejszości narodowych. 

Uruchomione zostało centrum bezpieczeństwa, w którym znajdują się informacje o wszystkich aspektach bezpieczeństwa społeczności na Twitchu. Regularnie pojawiają się tam wpisy bloga, artykuły pomocne, a także instruktażowe filmy. Do tego pojawiła się telefoniczna weryfikacja na czacie, która ogranicza uprawnienia na czacie wyłącznie do użytkowników. Warto jeszcze wspomnieć o wykrywaniu podejrzanych użytkowników. 

Wszystkie informacje i szczegóły znajdziecie pod tym odnośnikiem.

Co czeka nas w 2022 roku?

Otrzymaliśmy zapewnienie, że dążenie do bezpieczeństwa nie jest zakończone. Czekają nas kolejne nowości, a sam zespół ma słuchać opinii społeczności i wprowadzać nowe zasady i produkty. 

Cztery podstawowe cele prezentują się następująco:

  • Ograniczenie szkodliwych zachowań;
  • Wzmocnienie społeczności za pomocą narzędzi, które mogą kontrolować;
  • Poprawa edukacji i komunikacji w zakresie bezpieczeństwa;
  • Znalezienie sposobów na zrównoważenie treści, które mogą nie przemawiać do wszystkich odbiorców.

Trzeba przyznać, że te wymienione punkty nie brzmią zbyt konkretnie. Angela Hession zakomunikowała jednak, że zespół Twitcha nie zawsze może być konkretny, wszak złośliwi użytkownicy mogą te informacje wykorzystać.

Pojawiła się także lista z tym, co ma nadejść w 2022 roku:

  • Ulepszenia procesu zgłaszania użytkowników i składania odwołań;
  • Aktualizacje sposobu, w jaki twórcy mogą korzystać z narzędzia do wykrywania podejrzanych użytkowników;
  • Zmiany zasad dotyczących treści erotycznych;
  • Aktualizacje dotyczące naszej komisji ds. bezpieczeństwa zainspirowane Waszymi opiniami;
  • Więcej lepszych treści edukacyjnych i programów w naszym centrum bezpieczeństwa, transmisjach na żywo i nie tylko. 

Tak więc spoglądając na trzeci punkt, w którym możemy spodziewać się zmian dotyczących treści erotycznych, można wysnuć poniekąd teorię, że być może oberwie się streamom z basenu. To właśnie o tym temacie bardzo głośno mówiło się w ubiegłym roku i to także on budził wielkie kontrowersje. Jak jednak będzie? Czas pokaże.