Respawn.pl

Krzesła dla graczy – czym różnią się od klasycznych modeli

Autor: Partner serwisu

Komfortowe siedzenie przy biurku w trakcie korzystania z komputera jest szczególnie ważne, kiedy spędzamy przy nim wiele godzin. Mowa tu zarówno o pracy biurowej, jak i graniu w gry komputerowe. Siedzenie na niewygodnym krześle nie tylko obniża poczucie komfortu, ale tym samym także negatywnie wpływa na nasze zdrowie – zwłaszcza zdrowie kręgosłupa. Czym charakteryzują się fotele dla graczy, a czym fotele biurowe? Oto nasze porównanie!

Fotel biurowy a fotel gamingowy

Chcesz kupić idealny fotel do swojego biurka? Taki, który będzie wygodny i zapewni prawidłową postawę przy komputerze? Zanim wybierzesz model, który na oko wydaje się być komfortowy, zobacz, jakie są podobieństwa i różnice między klasycznymi krzesłami biurowymi a krzesłami gamingowymi. 

Fotel biurowy pod wieloma względami nie różni się od fotela gamingowego. Zazwyczaj jest to fotel obrotowy osadzony na podnośniku pneumatycznym, którego podstawą jest tzw. krzyżak, czyli pięcionóg – najczęściej wyposażony w kółka. Ponieważ jest to mebel przeznaczony do utrzymania wygodnej pozycji siedzącej, wyposażony jest w proste oparcie, czasem też zagłówek. Krzesło biurowe może, ale nie musi posiadać podłokietników. Warto dodać także, że pod względem wizualnym klasyczne krzesła biurowe są bardziej różnorodne. Możemy wybierać spośród modeli o charakterze korporacyjnym, przeznaczonych stricte do wielogodzinnego siedzenia przed ekranem komputera lub też sięgnąć po krzesło bardziej eleganckie, w kolorze innym niż klasyczna czerń. 

Fotel dla gracza posiada więcej udogodnień względem klasycznego fotela. Różnice widoczne są już na pierwszy rzut oka i nie chodzi tutaj wyłącznie o design, który faktycznie znacząco odbiega od typowo biurowego czy salonowego. Przede wszystkim jest to mebel umożliwiający przyjęcie ergonomicznej pozycji siedzącej, a to dzięki wyprofilowanemu oparciu, regulowanym podłokietnikom, zagłówkowi, możliwości odchylenia oparcia, funkcji kołysania oraz możliwości rozłożenia do pozycji leżącej. Krótko mówiąc, krzesło gamingowe to dużo więcej niż po prostu krzesło. 

Krzesła gamingowe – charakterystyka

Stanowisko gracza bez odpowiedniego fotela gamingowego byłoby raczej stanowiskiem wybrakowanym. Obecnie na rynku jest wiele ciekawych modeli, które zasługują na Twoją uwagę. Musisz być jednak czujny i przed zakupem, zorientować się, czy krzesło gamingowe nie jest gamingowe wyłącznie z nazwy. Niektórzy sprzedawcy wykorzystują brak wiedzy, najczęściej rodziców nastolatków, sprzedając im fotele, które tak naprawdę nie spełniają warunków ergonomicznych lub nie posiadają pewnych funkcji. Nie wiesz jaki fotel gamingowy wybrać? Nie kupuj kota w wroku – koniecznie zwróć uwagę na poniższe kwestie!

Ergonomiczna konstrukcja

Komfortowe siedzisko dla gracza to podstawa! W przeciwnym wypadku może on odczuwać dyskomfort, a nawet ból podczas długich sesji gamingowych. Wielogodzinne granie, rzecz jasna, nie służy zdrowiu, jednak jeśli zadbamy o odpowiednio przystosowany fotel gamingowy, ryzyko wystąpienia schorzeń znacznie zmaleje. 

Parametry siedziska odgrywają tu kluczową rolę. Ważne jest tak naprawdę wszystko: maksymalne obciążenie, wysokość siedziska, szerokość siedziska, głębokość siedziska, wysokość oparcia, odchylenie oparcia oraz regulowane podłokietniki i zagłówek. Ale po kolei!

  1. Dobry fotel gamingowy to taki, który posiada wyprofilowane oparcie z zagłówkiem (najlepiej z funkcją odchylania). Oparcie powinno być na tyle wysokie i szerokie, aby plecy użytkownika mogły całkowicie do niego przylgnąć. Większość foteli dla graczy ma też wbudowane poduszki podpierające lędźwie i szyję. 
  2. Regulowana wysokość siedziska – dzięki tej funkcji gracz może ustawić wysokość siedziska, tak aby jego nogi zginały się pod kątem 90 stopni, a stopy całą swoją powierzchnią swobodnie spoczywały na podłodze. Ważna jest także głębokość – lędżwie powinny komfortowo przylegać do oparcia, przy zachowaniu odpowiedniego ułożenia nóg. 
  3. Warto kupić fotel gamingowy, który posiada regulowane podłokietniki. Dzięki nim użytkownik może swobodnie oprzeć przedramiona, unikając tym samym garbienia się czy podpierania na blacie biurka. 
  4. Maksymalny komfort użytkowania zapewnia funkcja kołysania, dzięki której gracz może swobodnie odchylić się całym ciałem do tyłu, rozciągając i rozluźniając plecy. Podczas długich sesji grania można zrobić sobie przerwę i zrelaksować mięśnie. Wystarczy odchylić się w wygodny sposób i zablokować pozycję krzesła na dogodnym poziomie. 

Ergonomiczny charakter krzeseł gamingowych pozwala dostosowywać je do indywidualnych preferencji. Szeroki zakres regulacji to jednak wciąż nie wszystko, bowiem fotele dla graczy z najwyższej półki posiadają jeszcze inne akcesoria, takie jak wbudowane głośniki i funkcja wibracji, które z pewnością przypadną do gustu najbardziej wytrawnym graczom. 

fotele dla graczy

fot. materiały prasowe

 

Materiał obicia

Profesjonalny fotel gamingowy wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Krzesła gamingowe najczęściej obija się skórą naturalną, ekologiczna lub PVC. Tego typu materiał obicia jest trwały i łatwy w czyszczeniu. Do wyboru mamy także materiałowe fotele gamingowe, które zapewniają komfort zwłaszcza w ciepłych pomieszczeniach i w upalne dni, kiedy mocniej się pocimy. Bardzo popularną tkaniną jest siatka mesh, która cechuje się dobrą termoizolacją, nie jest jednak tak trwała i solidna jak skóra ekologiczna. 

Design

Design krzeseł gamingowych zdecydowanie różni się od klasycznych modeli. Dla jednych design fotela gamingowego to atrakcyjny futuryzm, dla innych zaś przerost formy nad treścią. Faktycznie tego typu fotel nie będzie pasować do każdego wnętrza, jednak w pokoju prawdziwego gracza, z pewnością będzie prezentować się godnie. 

W sklepach znajdziemy fotele gamingowe zasadniczo tylko w kolorze czarnym lub szarym, rzadziej w białym. Krzesła zyskują sportowego, wręcz agresywnego charakteru dzięki kolorowym elementom, które ożywiają monotonne kolory obicia. Ponadto wygląd mebla przykuwa wzrok ze względu na wyprofilowania, poduszki i zagłówek. 

Czy fotele gamingowe nadają się tylko do grania?

Fotele gamingowe są projektowane w taki sposób, aby wielogodzinne siedzenie przed ekranem komputera nie skutkowało bólem pleców, karku i szyi. Liczne udogodnienia i funkcje, które możemy dostosowywać według własnych preferencji, sprawiają, że fotel gamingowy jest w pełni komfortowy i bezpieczny dla naszego zdrowia.

Ergonomiczna konstrukcja krzesła gamingowego sprzyja prawidłowej pozycji bez względu na to, czy gramy w grę komputerową, czy też korzystamy z komputera w celach edukacyjnych bądź zawodowych. Tak więc fotele gamingowe, choć są dedykowane graczom, nadają się tak naprawdę dla każdego, kto spędza dużo czasu przy biurku. 

Lepiej kupić fotel gamingowy czy fotel biurowy?

Który fotel jest lepszy: biurowy czy gamingowy? To zależy od kilku czynników. 

Przede wszystkim trzeba postawić sobie pytanie: komu ma służyć ten fotel? Jeśli mamy zamiar kupić krzesło do biurka dla zapalonego gracza, który cały swój wolny czas spędza przed ekranem komputera, wówczas nie ma się nad czym zastanawiać – fotele gamingowe są właśnie dla gamerów. Podobnie, jeśli na fotelu ma przesiadywać osoba, która praktycznie nie opuszcza swojego biurka i przez kilka godzin dziennie codziennie pracuje przed komputerem. Natomiast w przypadku przeciętnego użytkownika komputera, który zasiada przy biurku rzadko, powiedzmy na godzinę lub dwie dziennie, fotel gamingowy nie będzie potrzebny.

Drugą kwestią jest estetyka. Jak już wiesz, design foteli gamingowych wyróżnia się na tle pozostałych modeli, dlatego tutaj trzeba się zastanowić, czy tego typu krzesło będzie pasowało do naszego wnętrza. Jeśli kupujesz fotel z myślą o nastolatku lub nastolatce, których pokój nie wygląda jak żywcem wyciągnięty ze strony jakiegoś modnego magazynu wnętrzarskiego, to nie musisz się zbytnio przejmować estetyką. Wielce prawdopodobne, że wygląd mebla nie będzie dla niego lub niej zbytnio istotny, a poza tym zdrowie jest dużo ważniejsze niż efekty wizualne. Kiedy jednak planujesz kupić fotel do pomieszczenia wspólnego, gdzie akurat znajduje się miejsce przeznaczone na stanowisko komputerowe, lepiej wybierz model tradycyjny. 

Podsumowanie

Postanowiłeś kupić nowy fotel do swojego biura? A może szykujesz dla kogoś niespodziankę? Krzesła gamingowe to wspaniała opcja dla osób, które spędzają przed komputerem wiele godzin dziennie każdego dnia. Sprawdzą się zarówno u graczy, jak i “tradycyjnych” użytkowników komputera. 

Fotele gamingowe pod kilkoma względami różnią się od tradycyjnych modeli, a raczej mają więcej do zaoferowania. Otóż dzięki ergonomicznemu kształtowi, regulowanym podłokietnikom, zagłówkowi i funkcji bujania krzesło gamingowe jest wysoce komfortowe i bezpieczne dla naszego zdrowia. Oczywiście wielogodzinne korzystanie z komputera nigdy nie jest zdrową aktywnością, co nie znaczy, że nie można przynajmniej zminimalizować ryzyka powstania schorzeń kręgosłupa czy karku. 

Warto zadbać o swój komfort przed komputerem, dlatego jeśli szukasz naprawdę wygodnego fotela do biurka, to fotel gamingowy będzie strzałem w dziesiątkę!