Respawn.pl

Macron walczy o głosy w… Minecrafcie?! Kampanie prezydenckie wchodzą w XXI wiek

Autor: Aleksander Kurcoń

To już końcówka kampanii prezydenckiej we Francji przed zbliżającymi się wyborami na najważniejsze urzędowe stanowisko. Obecny prezydent – Emmanuel Macron – zaskoczył rywali i rozwiesił swoje plakaty w… Minecrafcie. 

Kampanie w radiu, telewizji, outdoorowe, internetowe – to wszystko znamy sami doskonale, nawet z polskiego podwórka. We Francji sztabowcy poszli jednak o krok dalej i zbudowali cały serwer Minecraft. “To przypadnie do gustu graczom” – stwierdzili. Serwer “Avec vous” czyli po polsku “z Wami” ruszył we wtorek, 29 marca.

Głupie? Raczej nie do końca. We Francji Minecraft sprzedał się w liczbie 22 milionów kopii. Zakładając nawet, że sporo osób to dzieci, to i tak Macron może dotrzeć do znaczącej rzeszy wyborców. Promowanie kandydatury na głowę państwa to jednak nie jedyny cel tej kampanii. Jest to również zachęcenie do głosowania młodych ludzi w średnim wieku 24 lat.

Co znajdziemy na serwerze? Jest oczywiście masa plakatów z Macronem, zachęcająca na oddanie na niego głosu. Są również NPC-ki, które odsyłają nas na różne strony, które mogłyby nas zainteresować. Na całej mapie nie można nic niszczyć ani zbudować, co wydaje się oczywiste. Poniżej można obejrzeć nagranie z tego miejsca przygotowane przez kanał LeHuffPost: