Respawn.pl

Maluteńkie ale fajne klawiaturki od Cooler Master – sprawdzamy SK620 i SK622!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Cooler Master ma w ofercie bardzo dużo produktów ale lubi też peryferia dla graczy. Od jakiegoś czasu w ofercie mają miniaturowe klawiatury. Mowa tutaj o modelach SK620 i SK622, które są kompatybilne zarówno z systemem Windows, jak i macOS. Różnice pomiędzy tymi klawiaturami zobaczycie w tym tekście!

Cooler Master od ponad dwóch dekad dostarcza innowacyjne rozwiązania w zakresie chłodzenia urządzeń komputerowych. Wśród nich należy wyróżnić między innymi nowoczesne systemy chłodzenia: radiatory, wentylatory, a także obudowy, komponenty i inne akcesoria. Dzięki rozwojowi, profesjonalnej obsłudze i trosce o wysoką jakość produktów, Cooler Master stał się niekwestionowanym liderem w branży.

Klawiatura mechaniczna Cooler Master SK620 od strony stylistycznej zdaje się łączyć klasykę z nowoczesnością. Obudowa pokryta jest szczotkowanym aluminium i ma wielkość 60% typowej klawiatury. Każdy jej przycisk posiada niezależne podświetlenie, które można dostosować i zaprogramować wedle własnych potrzeb.

Natomiast klawiatura mechaniczna Cooler Master SK622 to również kompaktowa konstrukcja o wielkości 60% standardowej. Alee…. oferuje ona użytkownikom możliwość pracy zarówno w trybie przewodowym, jak i bezprzewodowym, korzystając z interfejsu Bluetooth 4.0. Producent podkreśla, że zachowano przy tym pełną kompatybilność ze wszystkimi wiodącymi platformami, tak desktopowymi (macOS, Windows), jak i mobilnymi (iOS, Android).

Poznajmy zatem specyfikację techniczną klawiatury CM SK622:

  • Przełączniki: niskoprofilowe czerwone, niebieskie lub brązowe;
  • Podświetlenie: pełne RGB, niezależne dla każdego przycisku;
  • Procesor: ARM Cortex M0 (32-bit);
  • Wbudowana pamięć: 512 kB;
  • Częstotliwość próbkowania:
    • 1000 Hz w trybie przewodowym;
    • 125 Hz w trybie bezprzewodowym.
  • Łączność:
    • przewód USB-C do USB-A o długości 1.8 metra, w oplocie;
    • Bluetooth 4.0.
  • Wymiary: 293 x 103 x 30.28 mm;
  • Waga: 446 gramów.

Platforma testowa:

Jakie są różnice pomiędzy SK622, a SK620? Na pewno w cenie o której później ale tak naprawdę to kwestia samej łączności. SK620 to przewodowa klawiatura, natomiast SK622 to bezprzewodowa klawiatura łącząca się z bluetooth lub jak kto woli może jej używać również przewodowo. Druga różnica to fakt, że SK622 można używać również z platformami mobilnymi tj. iOS & Android.

Cooler Master SK620 i SK622 2

Cooler Master SK620 i SK622 3

Cooler Master SK620 i SK622 4

Obie klawiatury posiadają przewód o długości 1.8 metra. Kabel zabezpieczony jest tekstylnym oplotem, który dodatkowo może być odłączany w celu np. łatwiejszego przenoszenia lub konserwacji. O ile nie ma to znaczenia w przypadku bezprzewodowej klawiatury, o tyle w SK620 jest to super opcja bo nawet jak uszkodzimy kabel w jakiś sposób to możemy go zastąpić każdym innym. Klawiatura ma wtyczkę USB-C, więc jest to już standard, a kabli na rynku jest tysiąc.

Obie klawiatury wyposażone zostały w niskoprofilowe przełączniki mechaniczne z bardziej ergonomicznymi kapslami. Produkt wyróżnia się również wbudowanym 32-bitowym chipem ARM Cortex odpowiadającym za szybką responsywność. Cooler Master SK620 i SK622 oferuje też funkcję N-Key Rollover, dzięki której urządzenie powinno prawidłowo zareagować na każde wciśnięcie klawisza, bez znaczenia, jak duża ich liczba została jednocześnie użyta. W przypadku SK622 rezygnując z kabla klawiatura automatycznie przechodzi w tryb 6-przyciskowego rollyveru. Dzięki temu SK622 oszczędza energię.

Cooler Master SK620 i SK622 12

Cooler Master SK620 i SK622 11

Cooler Master SK620 i SK622 9

Cooler Master SK620 i SK622 8

Cooler Master SK620 i SK622 7

Dla większości osób to jednak podświetlenie jest najważniejsze. W obu Cooler Masterkach każdy przycisk posiada niezależne podświetlenie, które można dostosować i zaprogramować wedle własnych potrzeb dzięki oprogramowaniu MasterPlus+. Użytkownicy mogą wybierać spośród palety ponad 16 milionów kolorów i szeregu różnych dostępnych efektów świetlnych przygotowanych bezpośrednio przez producenta. Co więcej, ustawienia można modyfikować za pomocą specjalnie znaczonych przycisków (więc defakto aplikacja nie jest nam potrzeba ale daje dużo możliwości).

Cooler Master SK620 i SK622 6

Cooler Master SK620 i SK622 5

Patrząc od spodu na klawiatury to odnajdziemy tam nóżki ulokowane na spodzie urządzenia, posiadają gumowe wykończenia, uniemożliwiające ślizganie się klawiatury na powierzchniach płaskich. Mają one jednak tylko jeden stopień dodatkowego wychyłu, umożliwiając korzystanie na płasko pod kątem ~15 stopni lub na nóżkach ~25 stopni.

Cooler Master SK620 i SK622 10

Cooler Master SK620 i SK622 14

Podsumowanie

Bez dwóch zdań klawiatury SK620 i SK622 od Cooler Master to świetne klawiatury. Chociaż obie nie są pozbawione wad. Ciekawą rzeczą SK622 jest fakt, że można łączyć ją z czterema urządzeniami (w tym 3 bezprzewodowymi). Natomiast ogromnym minusem to sam akumulator – cóż.. przy podświetleniu starcza na około 12 godzin działania. Co w przypadku przewodowej wersji SK620? No tutaj ciężko doszukać się minusów. Odłączalny kabelek, pełna możliwość dostosowywania podświetlenia… no jedyny i najważniejszy minus obu klawiatur to ich cena..  SK620 to koszt około 280 PLN, natomiast SK622 to wydatek rzędu około 550 PLN.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę Cooler Master lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął tylko gratyfikację w formie recenzowanych klawiatur. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl