Respawn.pl

Mangi dla graczy – które warto przeczytać?

Autor: Partner serwisu

Nie ulega wątpliwości, że wielu twórców gier inspirowało się komiksowymi mangami przy tworzeniu hitów video popularnych wśród graczy na całym świecie. Społeczność miłośników mangi jest ogromna, również w gronie pasjonatów gier video. Dlatego warto przyjrzeć się komiksom mangi dla graczy – zobaczmy, które warto przeczytać?

Czym jest manga? 

Manga z japońskiego oznacza “komiks”. To specjalny, znany na całym świecie rodzaj komiksu, który wyróżnia się charakterystycznym stylem rysowania postaci i opowiadania historii, według różnych rodzajów przeznaczony do odpowiedniej grupy odbiorców. W skrócie możemy wyróżnić: mangę która jest skierowana głównie dla dziewczyn, chłopców, młodych mężczyzn, manga dla kobiet opowiadająca o ich codziennym życiu w Japonii, a także manga alternatywna.

Jak publikuje się mangę? 

Mangi zazwyczaj publikowane są w formie odcinków w publikowanych cyklicznie magazynach, a następnie zbierane w tomiki i wydawane w jednej książce. Ciekawostką dla osób kompletnie nieobeznanych z tematem mangi będzie fakt, że tradycyjne japońskie komiksy czytamy od prawej strony do lewej. A jakie tematy porusza manga? Zakres jest ogromny, począwszy od bohaterów posiadających niezwykłe moce, po dramatyczne historie z rozbudowanym tłem społecznym, a także opowieści science fiction, gdzie przedstawiane są wizje świata w przyszłości i stawiane pytania o kondycję ludzką. W Japonii mangi są bardzo popularne i stanowią ważny element kultury popularnej, a dzięki ekspansji na inne rynki, posiadają zwolenników na całym świecie. Mangę często przekłada się na różne inne formy rozrywki, takie jak anime, filmy, powieści graficzne i gry video. 

Jaka manga zainteresuje środowisko graczy? 

Przedstawiamy pięć tytułów mangi, które powinny zainteresować środowisko graczy. Sprawdź nasze propozycje oraz zobacz, dlaczego wybór padł właśnie na wskazane zeszyty.  

  • Naruto – to manga stworzona przez Masashiego Kishimoto, publikowana w latach 1999-2014, która opowiada o młodym ninja o imieniu Naruto i jego przygodach w walce z wrogami i drodze w poszukiwaniu uznania i przyjaźni. Manga ta stała się podstawą dla gier wideo popularnej serii Naruto: Ultimate Ninja.
  • Ghost in the Shell – manga stworzona przez Masamune Shirowa, która opowiada o przyszłości, w której ludzie łączą swoje mózgi z sieciami informatycznymi i nowoczesną technologią. Główna bohaterka, Major Motoko Kusanagi, jest agentką specjalną, która wraz z zespołem rozwiązuje różne sprawy kryminalne. Manga Ghost in the Shell dała podstawę do cyberpunkowych strzelanek takich jak “Shell: Stand Alone Complex” oraz “Ghost in the Shell: First Assault Online”.
  • Attack on Titan – to manga, którą stworzył Hajime Isayama. Akcja toczy się w postapokaliptycznym świecie, w którym ludzie muszą walczyć z gigantycznymi stworzeniami, zwanych tytanami. Manga ta została przetworzona na cztery gry wideo, w tym ostatnią, multiplatformową grę “Attack on Titan: Wings of Freedom”. 
  • Berserk – manga stworzona przez Kentaaro Miurę, która opowiada o Gatsu, wojowniku walczącym w brutalnym świecie fantasy, gdzie walka i przemoc to codzienność. Manga ta cieszy się wielką popularnością wśród fanów gier, głównie ze względu na swoją mroczną atmosferę i brutalne sceny walki. Na podstawie mangi powstała gra “Berserk and the Band of the Hawk”, wyprodukowana przez firmę Koei Tecmo i wydana w 2016 roku na różne platformy, w tym PlayStation 4, PlayStation Vita i PC. 
  • Dragon Ball – w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć tego tytułu. Dragon Ball to manga stworzona przez Akirę Toriyamę. Opowiada o przygodach chłpca o imieniu Goku, który wyrusza w podróż w poszukiwaniu tajemniczych kul, dzięki którym będzie mógł przywołać smoka mającego spełnić jego życzenia. Dzięki tej mandze powstała niezwykle popularna seriia gier Dragon Ball Z.