Respawn.pl

Strona główna » Masz słaby komputer? Nie pograsz w Fortnite!

Masz słaby komputer? Nie pograsz w Fortnite!

Autor: Marcin Skrętkowicz

Posiadasz starszą kartę graficzną, która nie obsługuje DirectX 10? To oznacza tylko jedno – nie pograsz już w Fortnite od 10 sezonu. Począwszy od sezonu 10, Fortnite na PC będzie wymagać karty graficznej obsługującej standard Microsoft DirectX 11.

Epic Games podało informacje, że od 10 sezonu w Battle Royale przestanie wspierać karty graficzne, nieobsługujące DirectX 11. Pomimo tego, że w minimalnych wymaganiach sprzętowych od zawsze widniała informacja, że gra obsługuje DX11 to gracze z starszym sprzętem mogli sobie pograć. Sytuacja zmieni się od 10 sezonu, kiedy to oficjalnie Epic Games wyłączy wsparcie dla DX10. Sezon 10 rozpocznie się wkrótce, prawdopodobnie pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Czy należy panikować? Nie. Standard DirectX 11 zadebiutował wraz z Windowsem 7, czyli 9 lat temu. Sytuacja dotyczy naprawdę starych sprzętów, które zapewne i tak nie dają rady w Fortnite. Wspomnę, że wsparcie DX11 dostały karty graficzne z serii NVIDIA GT/GTX 4xx lub Radeony HD 5xxx , które zadebiutowały w okolicach 2010 roku.

Czy moja karta obsługuje DirectX 11? Jak to sprawdzić?

Aby sprawdzić czy karta graficzna obsługuje DX 11 można zrobić to w dwa sposoby.
Pierwszym sposobem jest sprawdzenie specyfikacji technicznej naszej karty graficznej na stronie producenta.

Drugi sposób jest dla osób, które nie znają modelu swojej karty graficznej:

  1. W menu strat wpisać “dxdiag” i nacisnąć enter;
  2. Uruchamiamy widoczny program i sprawdzamy co jest napisane na samym dole.