Respawn.pl

Monitor dla gracza – o czym pamiętać?

Autor: Partner serwisu
monitor dla gracza

Granie w gry komputerowe od czasu do czasu nie wymaga wielkich nakładów finansowych na sprzęt. Jak już bowiem mamy konsolę, to oznacza, że ponieśliśmy największy koszt, a teraz – w zależności od tego, czy często, czy rzadziej kupujemy nowe gry – będą mniejsze lub większe, ale na pewno nie na tym poziomie, co kupno konsoli. Inaczej jednak wygląda sytuacja osoby, która gra często, namiętnie, a nawet może planuje startować w różnych zawodach. Dla takiego gracza wysokiej jakości sprzęt jest nieoceniony, a wśród najważniejszych rzeczy profesjonalny monitor stanowi coś, na czym nie można oszczędzać. Jaki jednak będzie odpowiedni? Co jest ważne?

Słowo klucz dla gracza to…

Input lag, choć wiele osób podrapie się po głowie, zadając sobie pytanie: input lag – czym jest? To zdecydowanie najważniejszy parametr dla każdego, kto na poważnie myśli, aby osiągać dobre wyniki w grach. Oznacza po prostu szybkość, z jaką telewizor jest w stanie przeliczać sygnał z konsoli na obraz. Tłumaczone jako “opóźnienie wejścia” ma wielki wpływ na to, jak nam się będzie grało. Żeby nie denerwować się zacinającą grą, musimy wybrać monitor z jak najniższym input lagiem. To szczególnie ważne, gdy występuje dużo detali na ekranie oraz efektów specjalnych. Jaka wartość będzie najlepsza? Zdecydowanie prędkość około 20-25 ms.

Czy rozdzielczość jest tak ważna?

Generalnie wszystkie telewizory do gier występują w wysokiej jakości rozdzielczości HD lub 4K. Jedna, jak i druga zapewniają świetny obraz, ale trzeba przyznać, że 4K bardziej nadaje się do określonego typu rozgrywek, jak FPS czy Fantasy, bo klimat gier będzie bardziej realistyczny. Co ciekawe ważniejsza od przekątnej zdaje się odległość, w jakiej znajduje się telewizor od miejsca, z którego gramy. Przykładowo, jak wybierzemy telewizor 60-calowy, to odległość powinna wynosić od 3,75 do 5,25 metra, a FullHD bardzo skraca ten dystans, do około metra.

monitor dla gracza 1

Tryb HDR – dlaczego jest istotny?

High Dynamic Range (HDR) wpływa na komfort i większy realizmy gry. Dba o to, by podczas gry obraz był nie tylko realistyczny, ale również jasny i szczegółowy. To niezwykle przydatne w wielu grach, a co równie ważne – dzięki tej funkcji można bez problemu grać nawet w mocniej oświetlonych pomieszczeniu.

Odświeżanie obrazu

Panuje zasada, że odświeżanie telewizora do gier nie może być dłuższe niż 100 Hz. Dlaczego? Po prostu, w większości gier akcja jest bardzo dynamiczna, a to oznacza, że ruch musi być odpowiednio odwzorowany. Czyli nie może być zamazany, co przeszkadza w normalnej grze. To jest więc dlatego tak ważne, bo poszczególne klatki odświeżają się bardzo szybko, a więc radość z gry jest większa.

monitor dla gracza 1

To najważniejsze, o czym musimy pamiętać, wybierając profesjonalny monitor do gier. Jak widać, trzeba zwrócić uwagę na wiele parametrów, ale jak podejdziemy do tego na poważnie, skrupulatnie wszystko oceniając, mamy szansę, że zakupiony przez nas sprzęt będzie sprawował się idealnie. Warto więc poświęcić trochę czasu, by znaleźć odpowiedni monitor, taki, który nie tylko poprawi nasze wyniki w grze, ale też sprawi, że będziemy odczuwali prawdziwą frajdę, gdy tylko “odpalimy” konsolę.