Respawn.pl

MSI Spatium M461 1 TB – recenzja dysku SSD!

Autor: Marcin Skrętkowicz

MSI to znana marka, jeśli chodzi o konsumenckie podzespoły komputerowe. Począwszy od płyt głównych, po karty graficzne, a po peryferia kończąc. To tutaj ten tajwański producent zaznacza swoją wyraźną obecność, dlatego z tym większą ciekawością podszedłem do tematu testowania ich jednego z najlepszych aktualnie dostępnych dysków SSD. Czy SPATIUM M461 da sobie radę? 

MSI SPATIUM M461 1TB – recenzja dysku SSD?

Firma MSI (Micro-Star International Co., Ltd.) to tajwańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji elektroniki komputerowej, głównie podzespołów komputerowych oraz urządzeń peryferyjnych. MSI zostało założone w 1986 roku i szybko zyskało uznanie w branży komputerowej dzięki wysokiej jakości produktów. Główne obszary działalności firmy MSI obejmują produkcję i projektowanie płyt głównych, kart graficznych, laptopów, monitorów, obudów komputerowych, zasilaczy, pamięci RAM, dysków SSD i innych akcesoriów komputerowych.

Specyfikacja MSI Spatium M461

MSI Spatium M461 do dysk SSD PCIe 4.0 wykorzystujący format M.2-2280, a zatem najbardziej dziś standardowy, który zmieści się zarówno do PC, jak i laptopa czy konsoli PlayStation 5. Bazuje on na kościach pamięci 3D NAND QLC marki Micron – dokładnie jest to model N48R FortisFlash i kontrolerze Phison PS5021-E21T.

MSI Spatium M461 1TB 3 MSI Spatium M461 1TB 4

Producent twierdzi, że model 1 TB oferuje odczyt sekwencyjny na poziomie 5000 MB/s, a zapis sekwencyjny do 3200 MB/s. Losowy odczyt próbki 4KB wynosi do 630 tys. IOPS, a zapis do 750 tys. IOPS. Dysk objęty jest 60-miesięczną gwarancją, a jego współczynnik trwałości TBW wynosi 250 TB – więc jest to standardowy współczynnik.

Budowa i jakość wykonania dysku MSI Spatium M461

Jak już wspomniałem, MSI Spatium M461 wykorzystuje standardowy format M2-2280, a w pudełku wraz z dyskiem przychodzi instrukcja obsługi i tyle. Cieszy mnie też ogólna stylistyka dysku. Ciemna płytka drukowana prezentuje się znacznie lepiej niż niebieska czy zielona. Chłodzenie zapewnia z kolei cienka metalowa blaszka, pokrywająca wszystkie elementy na laminacie i z pewnością coś poprawia w temacie throttlingu termicznego – jeśli taki w ogóle się oczywiście pojawia.

MSI Spatium M461 1TB 5 MSI Spatium M461 1TB 6

Temperatura dysku MSI Spatium M461 

MSI zaskoczyło mnie w temacie throttlingu termicznego – i to naprawdę pozytywnie. Zdecydowana większość wydajnych dysków korzystających z interfejsu PCIe 4.0 (i tym bardziej 5.0) wydziela bardzo dużą ilość ciepła i jeśli sprzęt nie jest parowany z dedykowanym radiatorem z płyty głównej (lub obojętnie jakim kawałkiem metalu), throttling termiczny jest niemal pewny.

Podczas testu i maksymalnego obciążenia temperatura dysku MSI Spatium M461 wyniosła 68 stopni Celsjusza i mogę z całą pewnością stwierdzić, że nada się on nie tylko do komputerów stacjonarnych, ale również do laptopów i konsoli PlayStation 5, gdzie o czymś takim jak radiator można jedynie pomarzyć.

SPRAWDŹ RECENZJĘ KLAWIATURY MSI VIGOR GK41

Podsumowanie recenzji MSI Spatium M461

MSI Spatium M461 to dobry i przede wszystkim opłacalny dysk. Kupić go można już za nieco ponad 240 zł za 1 TB pojemności, a więc można tu mówić o naprawdę wysokiej konkurencyjności. Pod względem wydajności idzie łeb w łeb z droższymi od siebie urządzeniami. Czy warto? Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety, to jak najbardziej. Jedyny główny minus to brak pamięci RAM oraz mimo wszystko TBW.

Sprzęt do recenzji został dostarczony przez firmę MSI lub firmę marketingową/PR’ową zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął gratyfikację w formie recenzowanego dysku MSI Spatium M461. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl