Respawn.pl

Najlepsi gracze 2022 roku według HLTV: 10. stavn

Autor: Krzysztof Sarna

No i to, na co wszyscy czekali! Wraz z pierwszą sobotą 2023 roku rozpoczęło się wyłanianie najlepszej dziesiątki zawodników świata CS:GO w ramach roku minionego. Na pierwszy ogień poszło dziesiąte miejsce, na którym plasuje się Martin “stavn” Lund.

stavn to kolejny zawodnik, dla którego pojawienie się na tej liście nie jest żadną nowością. Co więcej – Duńczyk w minionym roku wypracował swój najlepszy rezultat, bo mówimy tu o już wspomnianym dziesiątym miejscu. Dla porównania, w 2021 roku reprezentant Heroic okazał 16. najlepszym zawodnikiem, a w 2020 dwunastym. Tak więc nie tylko udało się odbić, ale jednocześnie pobić i ustanowić swój rekord.

20-latek wraz z Heroic w minionym roku sięgnął po mistrzostwo BLAST Premier Fall Final oraz Pinnacle Cup. Do tego zdobył wicemistrzostwo IEM Rio Major oraz dotarł do półfinału IEM Katowice. Na swoim koncie co prawda nie ma żadnej nagrody MVP, ale otrzymał pięć wyróżnień EVP: IEM Katowice, Pinnacle Cup, IEM Rio Major, PGL Major Antwerp oraz BLAST Premier Fall Final.

Jego rating w ubiegłych 365 dniach to 1.17. Zawodnik ze Skandynawii zadawał średnio na rundę 83.3 obrażenia. Co prawda nie ma żadnej statystyki, w której byłby pierwszy na świecie, ale warto odnotować asysty na rundę, których było 0.15, co uczyniło go czwartym w tej konkurencji.

Lund jako prognozę na 2023 rok wybrał Iuliana “regaliego” Harjău, który jest szóstym wymienionym do tej pory graczem. To rumuński snajper, reprezentujący barwy Copenhagen Flames. Osiemnastolatek wraz z CF wygrał kilka turniejów online jak chociażby CCT Central Europe Series 3 czy European Development Championship 6. – W 2022 roku pokazał świetny poziom. Oglądałem kilka meczów Copenhagen Flames i w ostatnim czasie wygrali sporo turniejów online. Zdecydowanie warto na niego uważać – mówił dziesiąty zawodnik świata w 2022 roku.

Ranking dwudziestu najlepszych zawodników w 2022 roku według portalu HLTV.org prezentuje się następująco:

10. Martin “stavn” Lund – (Heroic)

11. Russel “Twistzz” Van Dulken – (FaZe Clan)

12. Benjamin “blameF” Bremer – (Astralis)

13.  Håvard “⁠rain⁠” Nygaard – (FaZe Clan)

14. Nemanja “huNter-“ Kovač – (G2 Esports)

15. Mareks “YEKINDAR” Gaļinskis – (Team Liquid)

16. Valeriy “b1t” Vakhovskiy – (Natus Vincere)

17. David “⁠frozen⁠” Čerňanský – (MOUZ)

18. Lotan “Spinx” Giladi – (Team Vitality)

19. Yuri “yuurih” Santos – (FURIA)

20. Dzhami “Jame” Ali – (Outsiders)

Najlepszych graczy 2022 roku znajdziecie pod tym odnośnikiem (będzie on codziennie aktualizowany).