Respawn.pl

Najlepsi gracze 2023 roku według HLTV: 12. frozen

Autor: Krzysztof Sarna
frozen

Już za chwileczkę, już za momencik rozpocznie się odsłanianie pierwszych kart najlepszej dziesiątki graczy 2023 roku według portalu HLTV. Zanim jednak przyjdzie czas na spijanie istnej śmietanki, pozostajemy przy drugiej dziesiątce plebiscytu najlepszych dwudziestu graczy. Na pozycji numer dwanaście uplasował się David “frozen” Čerňanský, który względem minionego roku zaliczył progres. 

frozen 12. najlepszym graczem 2023 roku

Zawodnik pochodzący ze Słowacji po raz drugi zakończył rok w najlepszej dwudziestce zawodników. W poprzednim, 2022 roku okazał się 17. indywidualnym ogniwem. Tak więc bez wątpienia nie tylko można, ale wręcz należy mówić o postępie i progresie 21-latka, którego najprawdopodobniej czeka świetlana przyszłość na scenie Counter-Strike’a.

W minionych 365 dniach wraz ze swoimi byłymi już kolegami z MOUZ nasz sąsiad zza południowej granicy sięgnął po mistrzostwo 18. sezonu ESL Pro League, wicemistrzostwo IEM Dallas, mistrzostw CS Asia oraz BLAST Premier World Final, a także dotarł do półfinału IEM Sydney. Warto jednak już z tego miejsca nadmienić, że frozen dokładnie 4 grudnia minionego roku przeniósł się do FaZe Clanu i wicemistrzostwo światowych finałów BLAST-a zdobył z amerykańską organizacją.

CZYTAJ TAKŻE: Znamy już pełny skład 9INE? Nowe doniesienia!

Wyróżniony został czterema nagrodami EVP, za następujące turnieje: IEM Dallas, Thunderpick World Championship, 18. sezon ESL Pro League oraz CS Asia Championships. Čerňanský indywidualnie w liczbach prezentuje się ponadprzeciętnie. Mówimy tu o ratingu wynoszącym 1.19 czy zadawanych średnio na rundę obrażeniach rzędu 80.8. Ponadto Słowak zajął trzecie miejsce w kategorii procenta map z ratingiem powyżej 1.00, było to aż 79% wszystkich rozegranych przez niego aren. Pod względem KAST natomiast okazał się piąty, mówimy tu o 75,3%.

Co już jest tradycją w plebiscycie najlepszej dwudziestki graczy roku, nie mogło zabraknąć predykcji zawodnika na 2024 rok. Nowy nabytek FaZe Clanu wskazał na Brama “Nexiusa” Campanę, który także niedawno zdecydował się na zmianę barw klubowych. 21 grudnia 2023 roku zamienił MOUZ NXT na OG Esports. Wraz z frozenem rywalizował chociażby podczas Intel Extreme Masters Sydney, gdzie wspólnie dotarli dotarli do półfinału. 20-letni Belg zastąpił wówczas Jimiego “Jimpphata” Salo. Miałem okazję grań z nim na IEM Sydney i myślę, że wspaniale jest widzieć, że dostał aktualnie szansę w OG. Spodziewam się po nim dobrych rzeczy w przyszłości – mówił 12. najlepszy gracz 2023 roku. 

Ranking dwudziestu najlepszych zawodników w 2023 roku według portalu HLTV.org prezentuje się następująco:

12. David “frozen” Čerňanský (Od grudnia 2023 roku: FaZe Clan, reszta 2023 roku: MOUZ)

13. Nemanja “huNter-“ Kovač (G2 Esports)

14. Guy “NertZ” Iluz (Od grudnia Heroic, reszta 2023 roku: ENCE)

15. Jakob “jabbi” Nygaard (Od końca listopada Astralis, reszta 2023 roku: Heroic)

16. Benjamin “blameF” Bremer (Astralis)

17. Emil “Magisk” Reif (Team Vitality)

18. Casper “cadiaN”  Møller (Team Liquid)

19. Kaike “KSCERATO” Cerato (FURIA)

20. Russel “Twitstzz” Van Dulken (Team Liquid)

Najlepszych graczy 2023 roku znajdziecie pod tym odnośnikiem (będzie on codziennie aktualizowany).