Respawn.pl

Natus Vincere zwalnia wszystkich rosyjskich graczy akademii CS:GO

Autor: Marcin Kapusta

Natus Vincere wdraża kolejne działania w obliczu panującej wojny na Ukrainie. Organizacja zakończyła współpracę z Rosjanami z akademii CS:GO!

Kilka dni temu dyrektor generalny NAVI,  Yevhen Zolotarov, udzielił obszernego wywiadu na łamach prestiżowego dziennika The Washington Post. Omówił w nim wiele kluczowych wątków, w tym m.in. kondycję organizacji oraz przyszłość składu CS:GO. Wspomniał także o Rosjanach, którzy reprezentują barwy Natus Vincere. “Nie zamierzamy pracować z ludźmi, którzy mieszkają w Rosji i płacą podatki na rzecz Federacji Rosyjskiej. Mamy wielu Rosjan, którzy od lat grają dla NAVI i doskonale rozumieją, że wszystko, co pokazują w rosyjskiej telewizji, to bzdura i propaganda. Rozumieją to, bo spędzają dużo czasu na Ukrainie. Mają tu obóz treningowy. Znają nas […] Istnieją jednak kwestie legislacyjne. Rosjanie mają ogromne trudności, aby wyrazić swoje opinie na temat tej wojny, ponieważ można trafić do więzienia. Nie będziemy jednak mogli pracować z graczami, którzy będą tam mieszkać i płacić podatki. Jesteśmy więc gotowi pomóc w relokacji graczy, którzy nie podzielają polityki Federacji Rosyjskiej”.

Okoliczności się zmieniają, talent odchodzi na dalszy tor

Zgodnie ze słowami Zolotarova, ukraińska organizacja rozpoczęła działania mające na celu oczyszczenie struktur od pracowników/graczy, którzy mieszkają na terenie Rosji. Jako pierwsi swoje posady utracili Rosjanie z akademii CS:GO, a mianowicie Vladislav “latt1kk” Vydrin, Dmitry “fen2k” Gladskikh oraz Vladislav “xiELO” Lysov. Wszyscy wymienieni zawodnicy są niepełnoletni, więc przeprowadzka do innego kraju byłaby w ich przypadku bardzo skomplikowanym procesem.

NAVI Academy zostało założone ponad dwa lata temu. Od zawsze byliśmy przykładem dla innych organizacji. Nasi zawodnicy biorą udział w międzynarodowych zawodach różnego szczebla, odnoszą zwycięstwa i jesteśmy dumni z każdego z nich. Nasze drzwi zawsze były otwarte na utalentowanych młodych graczy z naszego regionu, bez względu na narodowość czy poglądy polityczne. Dla mnie zawsze liczyły się tylko umiejętności gry i postawa ludzka. Panuje przekonanie, że esport trzyma się z dala od polityki – owszem, trzyma się, ale esport nie może trzymać się z dala od wojny. 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Zabija nasze dzieci, kobiety, bombarduje nasze miasta. Nie możemy się od tego trzymać z daleka. W związku z tym postanowiliśmy zmienić podejście do tworzenia składów akademii. Każdy zawodnik z Rosji otrzymał propozycję przesiedlenia się do innego kraju, aby móc dalej reprezentować NAVI. Ze względu na młody wiek naszych graczy jest to duży problem i nie będziemy nikogo zmuszać do podejmowania decyzji na siłę.” – oświadczył główny trener NAVI Junior, Amiran “ami” Rekhviashvili.

Główny zespół CS:GO podzieli losy akademii?

Przyszłość głównej drużyny CS:GO stanęła pod znakiem zapytania. Nie wiadomo bowiem, czy rosyjscy gracze (Boombl4, Perfecto, electroNic) zdecydują się na przeprowadzkę do innego kraju. W tym miejscu warto wspomnieć, że Boombl4 dotychczas nie wypowiedział się publicznie na temat wojny, natomiast żona electroNica ma skrajnie prokremlowskie poglądy i posiada nieruchomości na terenie Rosji. Niemniej s1mple zapewnił fanów podczas IEM Katowice 2022, że jego rosyjscy koledzy opowiadają się za pokojem. “Przez całą moją karierę grałem z Ukraińcami, Rosjanami, Amerykanami i wszyscy Ci ludzie są świetni. W tej chwili jestem z moimi przyjaciółmi (przyp. red. z kolegami z zespołu NAVI), prawdziwymi przyjaciółmi. Razem wygrywamy i razem przegrywamy. I wszyscy chcemy pokoju na Ukrainie i na całym świecie. Wszyscy się boimy”. – powiedział na deskach Spodka.

Aktualny skład NAVI Junior wygląda następująco:

  • Ukraina Daniil “headtr1ck” Valitov
  • Ukraina Andrey “nipl” Kukharsky
  • Ukraina Rodion “fear” Smyk
  • Ukraina Mark “UNBROKEN” Warakuta
  • Ukraina Amiran “ami” Rekhviashvili (trener)
  • Ukraina Igor “crush” Shevchenko (asystent trenera)

Aktualny skład NAVI Youth wygląda następująco:

  • Ukraina Dmitry “dem0N” Miroshnichenko
  • Ukraina Artyom “kensizor” Kapran
  • Ukraina Adam “froz1k” Nagorny