Respawn.pl

NAVI – czy istnieje życie bez s1mple’a? [BLAST Fall Final]

Autor: Marcin Kapusta

Natus Vincere przystąpi do zmagań w jesiennych finałach BLAST Premier bez swojego najjaśniejszego punktu, Ołeksandra “s1mple’a” Kostyliewa. Czy istnieje życie bez ukraińskiego gwiazdora? Na to pytanie poznamy odpowiedź już w najbliższych dniach!

Nowe rozdanie w szeregach NAVI

W czerwcu bieżącego roku zarząd Natus Vincere wdrożył ogromną restrukturyzację w strukturach dywizji CS:GO, tworząc pierwszy międzynarodowy kolektyw w historii organizacji. Na ławce rezerwowych wylądowali Andrij “npl” Kucharski, Ilja “Perfecto” Zalutskij oraz wieloletni reprezentant Denis “electroNic” Szaripow. Powstałe wakaty wypełnili Justinas “jL” Lekavicius, Ivan “iM” Mihai oraz Aleksi “Aleksib” Virolainen, których ściągnięto odpowiednio z Apeks, Teamu GamerLegion i Ninjas in Pyjamas.

Może będziemy mieli jakieś problemy z komunikacją. Martwię się tylko o to […] Czuję, że będziemy mieli naprawdę fajny okres miodowy, może nawet zaczniemy naszą przygodę od sukcesów. Ale potem będziemy mieli pewne problemy, zresztą jak zwykle, gdy zaczynasz uczyć się nowych map. Czuję, że potrzebujemy co najmniej trzech miesięcy. Mam nadzieję, że w końcu zdobędziemy trofeum, ponieważ NAVI jest już zmęczone przegrywaniem w półfinałach.

– oświadczył Ołeksandr “s1mple” Kostyliew we vlogu

CS:GO NAVI

Fot. NAVI

Jak wypadł debiut nowej piątki NAVI? Całkiem dobrze, ponieważ zawodnicy zajęli 4/6. miejsce podczas BLAST Premier Fall Groups 2023, wygrywając starcia m.in. z Astralis, BIG oraz G2 Esports. Tym samym zdołali awansować na jesienne finały, które startują już jutro. 

W pierwszej połowie sierpnia ponieśli smak porażki w IEM Cologne oraz Gamers8, plasując się odpowiednio na 7/8. i 5/8. lokacie. Pierwszy poważny sukces nastąpił na początku października – wówczas podopieczni Andrija “B1ad3a” Gorodenskija wywalczyli wicemistrzostwo osiemnastego sezonu ESL Pro League, ulegając MOUZ w wielkim finale. Niemniej wzbogacili się o niespełna 100 tysięcy dolarów, a w pokonanym polu pozostawili Apeks, Eternal Fire, Monte czy faworyzowane FaZe. 

Mieliśmy poważną rozmowę po przyjeździe z Rijadu, rozmawialiśmy o tym, nad czym musimy popracować. Myślałem, że od razu będziemy wygrywać. Chciałem szybkich wyników, szybkich zwycięstwo, ale musiałem wrócić do rzeczywistości. Rzeczywistość jest taka, że nie da się zostać międzynarodową drużyną i od razu wszystko wygrywać. Kiedy stajesz się międzynarodową drużyną, wszystko się zmienia, a pierwsze miesiące są najtrudniejsze. Myślałem, że może być łatwo, ale zdecydowanie potrzebowaliśmy trochę czasu” – stwierdził wówczas s1mple. 

Bolesne rozczarowanie w Sydney

Wejście Natus Vincere w nową erę Counter-Strike’u 2 z pewnością było bolesnym rozczarowaniem. Na dzień przed startem IEM Sydney 2023 s1mple ogłosił, że nie wystąpi z drużyną z powodu problemów natury osobistej. W jego buty awaryjnie musiał wejść trener Andrij “B1ad3” Gorodenskij, który swój ostatni profesjonalny mecz w roli gracza rozegrał w 2018 roku. Osłabiony zespół w inauguracyjnym turnieju najwyższego szczebla rozgrywkowego poniósł sromotną klęskę, odpadając już w trzecim meczu fazy grupowej. Co prawda zdołał wygrać z Apeks, a także urwać mapę w pojedynkach z Vitality i FaZe Clanem, ale ambicje sięgały znacznie wyżej.

W tej chwili nie mamy idoli ani nikogo, na kim moglibyśmy się wzorować. Możesz być idolem sam dla siebie, wyznaczać cele i samodzielnie je osiągać, wybierać to, co jest dla Ciebie najlepsze […] Po prostu bardzo ciężko przygotowywałem się do tego turnieju i to po prostu bolesne, że zaistniały te niefortunne okoliczności. 

– powiedział jL na łamach HLTV

s1mple ląduje za burtą, jego następcą 19-latek

26 października to czarna data dla Natus Vincere, ponieważ tego dnia Ołeksandr “s1mple” Kostyliew przeszedł na rezerwę. 26-latek reprezentował żółto-czarne barwy od 2016 roku i to właśnie w rodzimym klubie wyrósł na najlepszego gracza CS-owego globu, stając się poniekąd wizytówką NAVI. Decyzja o zakończeniu współpracy obu stron widniała już na horyzoncie przed oficjalnym ogłoszeniem. Ukrainiec wcześniej na swoich streamach mówił, że planuje zrobić sobie przerwę od profesjonalnej rywalizacji, a jego krytyczne wypowiedzi na temat kondycji CS-a 2 tym bardziej potwierdziły, że s1mple nie jest skłonny do grania. 

Czas na przerwę, tak jak chciałem. Muszę skupić się na innych ludziach w moim życiu. O przejściu do innej organizacji: nigdy o tym nie myślałem, ale ciekawie byłoby zobaczyć oferty na pozycję riflera, ponieważ AWP-a nie ma większego wpływu na nową grę. Choć nic jeszcze nie zostało przesądzone, mam nadzieję, że nadal będziecie kibicować chłopakom w nadchodzących turniejach” – napisał s1mple na Twitterze. 

s1

fot. PGL

Następcą s1mple’a na pozycji nominalnego snajpera został 19-letni adept, Ihor “w0nderful” Zhdanow, którego NAVI wykupiło z szeregów Sprout. Trzeba przyznać, że perspektywiczny gracz został rzucony na głęboką wodę, ponieważ ma za zadanie udźwignąć bagaż po s1mplu. 

Jestem podekscytowany dołączeniem do tak legendarnej organizacji, jak NAVI! To było moje największe marzenie odkąd zacząłem grać w Counter-Strike’a. Wiem, że wejście w buty s1mple’a i spełnienie oczekiwań wszystkich będzie trudne, ale zaufaj mi, zrobię wszystko, co w mojej mocy. Wielkie podziękowania kieruję do Natus Vincere za danie mi tej okazji do wkroczenia na wielką scenę, która z pewnością zmieni moje życie.” – zakomunikował w0nderful. Jego debiut w rodzimej formacji nastąpi właśnie już jutro, tj. 22 listopada na deskach kopenhaskiej Royal Areny. 

Statystyki indywidualne

Ukraine Ihor “w0nderful” Zhdanow
w0nderful

Fot. w0nderful x Spirit

 • Rating: 1.29
 • Impact rating: 1.26
 • K-D Ratio: 1.43
 • % strzałów w głowę: 43.1
Ukraine Wałerij “b1t” Wakhowskij
b1t

fot. ESL

 • Rating: 1.19
 • Impact rating: 1.20
 • K-D Ratio: 1.27
 • % strzałów w głowę: 63.1
Lithuania Justinas “jL” Lekavicius
jL 1

fot. ESL

 • Rating: 1.09
 • Impact rating: 1.07
 • K-D Ratio: 1.07
 • % strzałów w głowę: 49
Romania Mihai “iM” Ivan
iM

fot. ESL

 • Rating: 1.05
 • Impact rating: 1.06
 • K-D Ratio: 0.98
 • % strzałów w głowę: 52.2
Finland Aleksi “Aleksib” Virolainen
Aleksib

fot. ESL

 • Rating: 1.02
 • Impact rating: 0.94
 • K-D Ratio: 0.93
 • % strzałów w głowę: 45.8

* Na podstawie występów z ostatnich trzech miesięcy

NAVI vs ekipa Boombl4

Reprezentanci kijowskiego klubu na inauguracje grupy A podejmą rosyjskie Cloud9, którego prowadzącym od niedawna jest Michaił “Boombl4” Mikhaiłow. Obie drużyny w obecnym kształcie nie rywalizowały przeciwko sobie, lecz za większego faworyta w tym starciu uważane jest Cloud9. 

Mecze inauguracyjneFinał górnej drabinki
Europe FaZe
Europe NiP
 
TBD
TBD
Russia Cloud9
Europe Natus Vincere
 
Finał dolnej drabinki 
TBD
TBD
 
 

RELACJA TEKSTOWA - BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Partnerami polskiej transmisji z BLAST Premier Fall Final ponownie zostaną marki logitech G, LV Bet, WK Dzik, Hellcase oraz Grześki. Zapewnią oni dodatkowe atrakcje i nagrody dla widzów, które umilą czas w oczekiwaniu na kolejne spotkania Counter-Strike 2 najlepszych drużyn świata. Transmisję w języku polskim będzie można oglądać w serwisie Twitch na kanale Piotra “izaka” Skowyrskiego, a przygotuje ją niezawodny zespół GX_Studio.

Materiał powstał przy współpracy z WE’RE Fantasy!