Respawn.pl

Czy NEO i spółka wrócą na szczyt z frozenem? [BLAST World Final 2023]

Autor: Marcin Kapusta
Podopieczni Filipa “NEO” Kubskiego zmierzają do Abu Zabi z nadzieją na powrót złotej ery po przeprowadzonej zmianie kadrowej!

Dominacja FaZe Clanu

FaZe Clan ma za sobą niesamowite wejście w erę Counter-Strike’a 2, ponieważ zwyciężyło trzy prestiżowe turnieje z rzędu – IEM Sydney 2023, Thunderpick World Championship oraz CS2 Asia Championships 2023. Tydzień po triumfie w Szanghaju Filip “NEO” Kubski otrzymał stały angaż na stanowisku głównego trenera. “Po trzech wygranych turniejach z rzędu uznaliśmy, że nadszedł czas, aby usunąć określenie ‘tymczasowy trener’. Oficjalnie NEO zostaje zakontraktowany jako główny szkoleniowiec dywizji FaZe Clan Counter-Strike” – ogłosiła amerykańska organizacja za pośrednictwem platformy X.

NEO

NEO ze stałym angażem w FaZe, fot. ESL / Tyler Grenfell

Pod koniec listopada zawodnicy międzynarodowego kolektywu zameldowali się na linii startu jesiennych finałów BLAST Premier, będąc głównymi faworytami do zwycięstwa całych rozgrywek. W fazie grupowej utwierdzili swoją dobrą formę, pozostawiając w pokonanym polu Ninjas in Pyjamas oraz Cloud9.

Dużo ćwiczyliśmy tym składem i jesteśmy w dobrej formie […] Wszyscy czekali na CS2, a my po prostu uwolniliśmy się w tym czasie. Na to czekaliśmy. Jak widać, chłopaki całkiem dobrze czują grę i włożyliśmy wiele godzin w pracę nad CS2. Wymyśliliśmy wiele nowych taktyk, a niektóre drużyny nadal bazowały na taktykach w CS:GO. Myślę, że z każdym zwycięstwem będzie coraz trudniej. Ludzie będą się na nas przygoytowywać […] Miejmy nadzieję, że uda nam się kontynuować tę passę” – oświadczył NEO na łamach HLTV po awansie FaZe Clanu do play-offów BLAST Premier Fall Finals.

Na etapie półfinałów wyeliminowali compLexity po zaciętej batalii, a w finale stawili czoła Teamowi Vitality. Od samego początku to ekipa Mathieu “ZywOo” Herbauta kontrolowała spotkanie, a Finn “karrigan” Andersen i spółka nie zdołali podjąć rękawicy, ulegając 0:2 w mapach. Tym samym Vitality przełamało passę siedemnastu spotkań wygranych z rzędu przez FaZe Clan.

Vitality

Vitality przełamuje niesamowitą passę FaZe, fot. BLAST Premier

Gwiazdor MOUZ nowym podopiecznym NEO

Zaledwie pięć dni po wywalczeniu wicemistrzostwa jesiennych finałów BLAST Premier, FaZe Clan oficjalnie wdrożyło zmianę kadrową w szeregach zespołu. Z amerykańską organizacją rozstał się Russel “Twistzz” Van Dulken, który swoją przyszłość postanowił oprzeć o nowy skład Teamu Liquid.

To były niesamowite trzy lata, od momentu dołączenia do tej organizacji czułem się mile widziany przez fanów i społeczność FaZe. Rok 2021 nie był łatwy, ale wierzyłem w przyszłe plany. W 2022 roku osiągnęliśmy naprawdę wiele, a pod koniec 2023 zakończyliśmy to, co zaczęliśmy razem, umacniając ten skład w historii Counter-Strike’a. Przed rozpoczęciem IEM Sydney zespół wiedział o moim odejściu. Wiedziałem, że będzie to last dance, ale nigdy nie spodziewałem się sukcesów, które nastąpiły. Koniec stał się początkiem, wygrywając trzy turnieje z rzędu. Wiem, że moja decyzja może być dla niektórych szokująca, więcej informacji zdradzę później. Ale na razie mogę powiedzieć, że jestem gotowy na kolejne wyzwanie i choć smutno jest odchodzić, to cieszę się, że naszą wspólną drogę zakończyliśmy w tak niesamowity sposób.

– oświadczył Twistzz

Wakat po Kanadyjczyku wypełnił David “frozen” Čerňanský, który dołączył do amerykańskiego klubu na zasadzie transferu z MOUZ. Angaż słowackiego gwiazdora spowodował, że rdzeń obecnego składu FaZe stanowią byli gracze mousesports – Robin “ropz” Kool, Finn “karrigan” Andersen oraz właśnie frozen.

Kiedy miałem szesnaście lat, ludzie z MOUZ dali mi szansę, życiową szansę na spełnienie moich marzeń. Coś, o czym zawsze marzyłem, nagle stało się rzeczywistością. Podróżowanie po świecie przy jednoczesnym rywalizowaniu w moją ukochaną grę, podnoszenie mojego pierwszego trofeum i poznanie wielu dobrych przyjaciół – będę im za to zawsze wdzięczny. Wszyscy Ci ludzie, zarówno gracze jak i osoby zza kulis, uczestniczyli w moim rozwoju jako człowieka i gracza” – zawarł frozen w obszernym komunikacie.

FaZe frozen

frozen nowym podopiecznym NEO, fot. FaZe Clan

Pierwszym sprawdzianem dla frozena i FaZe Clanu będzie BLAST Premier World Final 2023. Podopieczni Polaka nie dzierżą tytułu niekwestionowanego faworyta ze względu na przeprowadzone zmiany kadrowe, ustępując pod tym względem Teamowi Vitality. Niemniej uplasowali się w grupie B, w której rywalizować będą również MOUZ, G2 Esports oraz Heroic. W meczu inauguracyjnym podejmą duński zespół Petera “dupreeha” Rasmussena.

RELACJA TEKSTOWA Z WYDARZENIA

Polską transmisję światowych finałów BLAST Premier realizuje zespół GX Studio (Fantasyexpo) i wraz partnerami – logitech G, LV Bet, WK Dzik, Hellcase oraz Grześki zapraszają na dużą dawkę emocji związanych z najlepszym Counter-Strike 2 na świecie. Transmisję w języku polskim można oglądać na kanale Twitch – Piotra “Izaka” Skowyrskiego. Natomiast relacje i najnowsze wyniki z BLAST Premier World Final można znaleźć w naszej specjalnej zakładce.

Materiał powstał przy współpracy z WE’RE Fantasy!