Respawn.pl

NiP – w pogoni za stabilizacją [BLAST Premier Fall Final]

Autor: Marcin Kapusta

NiP boryka się z ogromnym kryzysem, który trwa już od miesięcy. Sukcesowa posucha, regres i brak stabilizacji. Czy jesienne finały BLAST Premier 2023 okażą się wyjątkiem od reguły i przekują passę niepowodzeń formacji?

Rok 2023 gehenną dla NiP-u

Trzeba przyznać, że rok 2023 jest fatalny dla zawodników Ninjas in Pyjamas. Na przełomie ostatnich jedenastu miesięcy nie sięgnęli oni po żaden triumf, a ogromny regres nadal zbiera żniwo w postaci sukcesowej posuchy. Ponadto przeprowadzone zmiany kadrowe jeszcze bardziej zdestabilizowały międzynarodowy kolektyw. 

Pierwsze przetasowania w szeregach zespołu nastąpiły na początku stycznia. Wówczas organizacja poczyniła udany ruch pod względem długoterminowej wizji, kontraktując 18-letniego wychowanka akademii NAVI – Daniła “headtr1cka” Walitowa. Młody adept o świetlanej przyszłości wszedł w buty Patricka “es3taga” Hansena. “Danił jest wyjątkowo obiecującym snajperem młodego pokolenia, z którego przybycia jesteśmy niezwykle zadowoleni” – stwierdził Jonas Gundersen, dyrektor operacyjny klubu. 

obraz 2023 01 09 193026690

Fot. NiP

Zaledwie dwa tygodnie po zakontraktowaniu headtr1cka, na rezerwę przeszedł dotychczasowy prowadzący Hampus “hampus” Poser, który postanowił odsunąć się w cień z powodu problemów natury zdrowotnej. Powstały wakat wypełnił były zawodnik Astralis, Kristian “k0nfig” Wienecke. 

Wszyscy wiecie, że traktujemy zdrowie naszych graczy bardzo poważnie. Wzajemne zaufanie pozwala nam szybko zauważyć i rozwiązać problemy. Hampus spędził ostatnie kilka dni na konsultacjach z naszym dyrektorem wykonawczym i specjalistami medycznymi. Wspólnie uzgodniliśmy, że potrzebuje przerwy od esportowej rywalizacji. Aby zapewnić mu czas i przestrzeń potrzebną do odpoczynku, hampus weźmie wolne do końca sezonu wiosennego […] Stabilność jest istotnym czynnikiem w budowaniu topowej drużyny. Gdy zauważyliśmy sytuację z hampusem, od razu zaczęliśmy szukać długoterminowego rozwiązania. Więc: witamy nowego Nindżę – Kristiana “k0nfiga” Wienecke!

– oświadczył zarząd Ninjas in Pyjamas

Przeprowadzone zmiany miały wynieść drużynę na szczyt CS-owej topki, ale wywołały efekt kompletnie odwrotny do zamierzonego, wpychając ją w spirale destabilizacji. Podopieczni Daniela “djL-a” Narancica tragicznie radzili sobie na arenie międzynarodowej, szybko odpadając z BLAST Premier Spring Groups, IEM Katowice oraz siedemnastego sezonu ESL Pro League. Nie zdołali nawet zakwalifikować się do turnieju Intel Extreme Masters Dallas, uznając wyższość Fnatic w etapie kwalifikacyjnym. Późniejszy bilans blamażów prezentował się następująco:

 • 7/8. miejsce – IEM Rio 2023
 • 9/11. miejsce – BLAST Major Paris 2023
 • 9/12. miejsce – CCT Online Finals 1
 • 5/8. miejsce – Kwalifikacje ostatniej szansy na Gamers8

Zmiana warty

W połowie czerwca doszło do zmiany na pozycji głównodowodzącego. Hampus “hampus” Poser powrócił z urlopu rekonwalescencyjnego i przejął obowiązki od Aleksiego “AleksiegoB” Virolainena, który postanowił kontynuować karierę w Natus Vincere. 

Zgadnijcie, kto wrócił? Wchodząc w nowy sezon, hampus ponownie przejmuje obowiązki prowadzącego – wypoczęty i głodny jak nigdy dotąd. Jesteśmy naprawdę dumni, że pracowaliśmy system, który może zaspokoić potrzebę gracza. Naprawdę cieszymy się, znowu widząc hampusa w formie. Ta zmiana oznacza również, że Aleksib wylądował na ławce rezerwowych. W ciągu ostatnich dwóch sezonów pomógł nam zbudować potrzebną strukturę zespołu, która będzie nam służyć w przyszłości. Jesteśmy wdzięczni za wspólnie spędzony czas. Powodzenia, Aleksi!” – zakomunikowała szwedzka organizacja. 

Powrót hampusa wzbudził nadzieję na powrót NiP-u, jednak te oczekiwania spaliły na panewce. Oprócz zakwalifikowania się na jesienne finały BLAST Premier, ekipa Fredrika “REZ’a” Sternera zajęli odległe lokaty podczas IEM Cologne 2023 oraz osiemnastego sezonu Pro Ligi. 

20220831 Adela Sznajder EPLS16 00944 scaled

fot. ESL | Adela Sznajder

+hampus, -hampus, +hampus, -hampus

Pod koniec października hampus ponownie stracił angaż, tym razem na rzecz Patricka “es3taga” Hansena, który powrócił do profesjonalnej rywalizacji po dziesięciu miesiącach spędzonych na grzaniu ławy. “Miło nam ponownie powitać znajomą twarz, es3taga. Jednocześnie podjęliśmy decyzję o przesunięciu na rezerwę hampusa. Chcielibyśmy mu podziękować za jego wysiłki na rzecz drużyny i życzyć wszystkiego najlepszego w przyszłości” – ogłosili przedstawiciele NiP-u za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Zaledwie cztery dni później swoją posadę stracił Ludvig “Brollan” Brolin, którego NiP pozyskało w marcu 2022 roku. Według ówczesnych doniesień krążących w kuluarach, kwota jego wykupu z Fnatic mogła wynieść nawet 600 tysięcy dolarów. “Nasz drugi ruch kadrowy w składzie został sfinalizowany. Postanowiliśmy przenieść na ławkę rezerwowych Brollana i dać mu szansę na poszukanie innych ofert. Dziękujemy Ludvig za wysiłek i pasję, które wniosłeś do zespołu. Nie możemy się doczekać, aż zabłyśniesz jako jedna z najjaśniejszych szwedzkich gwiazd. Chcielibyśmy również podziękować maxsterowi, ponieważ będzie pełnił funkcję zmiennika nieco dłużej, dopóki nie ujawnimy ostatecznego elementu naszej wyjściowej piątki.” – napisano w komunikacie. 

Nowa era, ale wyniki po staremu

Ninjas in Pyjamas nie powtórzyło ery dominacji z początków CS:GO, wszak w Counter-Strike’u 2 nie mogliśmy liczyć na chwile nostalgii. REZ i spółka tragicznie poradzili sobie w inauguracyjnych turniejach, w których brali udział. Podczas Thunderpick World Championship zajęli ostatnie miejsce w swojej grupie, plasując się na 13/16. pozycji. W Roobet Cup nieco poprawili bilans, wszak zanotowali jedno zwycięstwo w fazie grupowej. Natomiast najlepiej zaprezentowali się w CS2 Asia Championships, ponieważ zdołali dotrzeć do ćwierćfinałów, gdzie lepsze okazało się ENCE. Dotarcie do play-offów brzmi jak sukces, nieprawdaż? Nic bardziej mylnego. Aby wyjść z grupy, drużyna potrzebowała wygrać zaledwie jeden mecz. NiP zdołało pokonać swoich oponentów… którymi byli Chińczycy z Wings Up. 

Hiszpan przejmuje stery

Na początku listopada organizacja skompletowała skład, angażując Alejandra “alexa” Masaneta na stanowisko prowadzącego. Tym samym Hiszpan, dotychczas związany z Movistar Riders, wypełnił wakat pozostawiony przez hampusa.

To, że drużyna taka jak NiP wykazała zainteresowanie i podpisała ze mną kontrakt, jest spełnieniem moich marzeń. Naprawdę nie mam słów, by opisać to uczucie, jest naprawdę piękne” – stwierdził alex na łamach HLTV.

Ponieważ nasz ukochany Counter-Strike się zmienił, NiP również musi się zmienić. Nasze procesy dotyczące budowania zwycięskich drużyn muszą ewoluować. Zmiany w składzie są częścią tego procesu i zdecydowanie najbardziej widoczną jego częścią. Teraz naszą uwagę kładziemy na dwa kluczowe aspekty – konflikty ról i prowadzenie. Kiedy ogłosiliśmy powrót es3taga do składu, wyjaśniłem, w jaki sposób przyczynia się to do rozwiązywania konfliktów ról. Co pozostało? Sprawdzony lider. Cieszę się, że alex zasilił nasze szeregi, ponieważ idealnie pasuje do zespołu, który budujemy. Mieliśmy go na oku przez dłuższy czas. Wykonał świetną robotę w Movistar Riders, imponując nam na wielu turniejach niesamowicie zwartym i spójnym CS-em przeciwko znacznie silniejszym drużynom na papierze. Wczesne dni CS2 z pewnością będą chaotyczne, ale mocno wierzę, że solidne podstawy i silna etyka pracy są najważniejszą częścią adaptacji do nowej gry.

– oznajmił generalny menadżer Ninjas in Pyjamas, Bjorn “THREAT” Pers

fot. ESL

Debiut alexa w nowych barwach nastąpi już jutro (tj. 22 listopada) właśnie w ramach jesiennych finałów BLAST Premier. Na inauguracje grupy A Ninjas in Pyjamas podejmie FaZe Clan, który dzierży tytuł niekwestionowanego faworyta. Nic dziwnego, wszak podopieczni Filipa “NEO” Kubskiego od początku ery CS2 zwyciężyli już trzy turnieje z rzędu. 

Mecze inauguracyjneFinał górnej drabinki
Europe FaZe
Europe NiP
 
TBD
TBD
Russia Cloud9
Europe Natus Vincere
 
Finał dolnej drabinki 
TBD
TBD
 
 

Statystyki indywidualne

Sweden Fredrik “REZ” Sterner
REZ NiP Iem Katowice

Fot. Joao Ferreira/PGL

 • Rating: 1.08
 • Impact rating: 1.02
 • K-D Ratio: 1.09
 • % strzałów w głowę: 52.6
Ukraine Danił “headtr1ck” Walitow
800px Headtr1ck at IEM Rio 2023

Fot. Luc Bouchon x ESL

 • Rating: 1.08
 • Impact rating: 0.99
 • K-D Ratio: 1.16
 • % strzałów w głowę: 29.7
Denmark Kristian “k0nfig” Wienecke
k0nfig

fot. ESL

 • Rating: 0.99
 • Impact rating: 1.02
 • K-D Ratio: 0.92
 • % strzałów w głowę: 62.5
Spain Alejandro “alex” Masanet

fot. ESL

 • Rating: 0.98
 • Impact rating: 0.95
 • K-D Ratio: 0.88
 • % strzałów w głowę: 46
Denmark Patrick “es3tag” Hansen
es3tag

fot. PGL

 • Rating: 0.86
 • Impact rating: 0.77
 • K-D Ratio: 0.72
 • % strzałów w głowę: 42.5

RELACJA TEKSTOWA - BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Partnerami polskiej transmisji z BLAST Premier Fall Final ponownie zostaną marki logitech G, LV Bet, WK Dzik, Hellcase oraz Grześki. Zapewnią oni dodatkowe atrakcje i nagrody dla widzów, które umilą czas w oczekiwaniu na kolejne spotkania Counter-Strike 2 najlepszych drużyn świata. Transmisję w języku polskim będzie można oglądać w serwisie Twitch na kanale Piotra “izaka” Skowyrskiego, a przygotuje ją niezawodny zespół GX_Studio.

Materiał powstał przy współpracy z WE’RE Fantasy!