Respawn.pl

Niskotonowy rytm w barwach RGB, czyli recenzja Genesis Helium 800BT

Autor: Marcin Kapusta

Helium 800BT to najnowszy model głośników ze stajni polskiego producenta peryferyjnego Genesis. Jak wypadły, czy opłaca się posiadać taki sprzęt na swoim biurku?

Genesis posiada w swojej ofercie kilka modeli głośników. Najnowszym z nich jest Helium 800BT, który trafił do sprzedaży w maju bieżącego roku. Tę konkretną wersję wyposażono w system audio 2.1, podświetlenie RGB oraz bezprzewodową łączność Bluetooth. Jej cena w oficjalnym sklepie producenta wynosi 549 zł, jednak można ją nabyć również na raty. 

Specyfikacje techniczne

  • System audio: 2.1
  • Rodzaj komunikacji: przewodowa, Bluetooth
  • Moc wyjściowa RMS: 60 W
  • Łączna moc wyjściowa RMS satelit: 30 W
  • Pasmo przenoszenia: 100 – 20000 Hz
  • Podświetlenie: RGB
  • Wymiary:
    • Satelita: 180 x 110 x 113 mm
    • Subwoofer: 255 x 250 x 235 mm
  • Kolor: czarny
  • Materiał wykonania: drewno
  • Zasilanie: sieciowe (230V)
  • W zestawie: instrukcja obsługi, pilot sterujący
  • Złącza:
    • Audio: RCA, minijack 3,5 mm, Toslink
    • ARGB: USB, 3-pin 5 V
  • Długość przewodu:
    • Pomiędzy głośnikami: 135 cm
    • Sygnałowy: 110 cm
    • Zasilający: 135 cm

Platforma testowa:

Unboxing

Produkt dotarł do mnie w czarnym solidnym kartonie, owiniętym w charakterystycznym obwolucie informacyjnym. Po otworzeniu pudełka, moim oczom ukazały się głośniki, zabezpieczone pianką oraz folią ochronną. Tym samym otrzymujemy podwójny standard bezpieczeństwa, który bez wątpienia jest cechą priorytetową.

Oprócz samego dania głównego w postaci Helium 800BT, w zestawie znalazła się również instrukcja obsługi, wszystkie niezbędne przewody (RCA, minijack, USB, Toslink, 3-pinowy ARGB) oraz pilot sterujący. Otrzymujemy więc kompletne wyposażenie, potrzebne do wygodnego użytkowania najnowszego modelu głośników ze stajni Genesis.

Budowa

Na Helium800BT składają się dwie satelity średnich rozmiarów (180 x 110 x 113 mm) i dosyć spory subwoofer (255 x 250 x 224 mm), co czyni ten zestaw typem audio 2.1. Całość została wykonana z drewna typu MDF, które jest o wiele lepszym wyborem niż plastik. Na przodzie głośników znajdują się membrany zabezpieczone metalowymi osłonami dziurkowanymi.

Na lewej ściance bocznej subwoofera znajduje się wylot powietrza, zaś na prawej umieszczono wszystkie złącza i centralny panel sterujący. Składa on się z włącznika, analogowych regulatorów głośności i poziomu basu oraz trzech przycisków. Pełnią one następujące funkcje:

  • MODE – służy do przełączania pomiędzy trybem przewodowym a Bluetooth. W trybie przewodowym dioda świeci światłem stałym, zaś w trybie bezprzewodowym dioda miga.
  • ECO – służy do włączania lub wyłączania trybu ekologicznego. Gdy tryb ten jest włączony, dioda świeci na fioletowo, a głośnik przejdzie w tryb oszczędzania energii automatycznie po jednej godzinie bezczynności.
  • RGB – służy do zmiany trybu podświetlenia.

Dodam także parę słów o okablowaniu, które według mnie jest minusem całego zestawu. W satelitach przewody są zamontowane w sposób trwały, tak samo jak kabel zasilający w subwooferze. Niemniej takie rozwiązanie wcale mi nie przeszkadza. Przeszkadza mi natomiast długość tych przewodów, ponieważ są one zdecydowanie za krótkie.

Podświetlenie RGB

Podświetlenie RGB jest cechą charakterystyczną i chyba największym atutem Helium 800BT. Zostało ono umieszczone na pierścieniach wokół membran. Świeci się również logo producenta w centralnej części subwoofera. Podświetlenie jest wyraźne, płynne i nadaje głośnikom design, który naprawdę przykuwa wzrok, szczególnie w ciemności.

Do wyboru mamy kilka trybów podświetlenia, dlatego też możemy je śmiało personalizować według swojego gustu i korzystać z różnych stylów. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest tęcza, która uwydatnia wszystkie kolory. Oprócz tego, mamy możliwość wybrania m.in. szybko migających światełek lub podświetlenia w jednym stałym kolorze. Istnieje także opcja całkowitego wyłączenia RGB.

Ponadto Helium 800BT zostały wyposażone w kompatybilne podświetlenie z Mystic Light Sync, RGB Fusion, Polychrome RGB oraz AuraSync. Za pomocą tych systemów możemy dostosować podświetlenie RGB z innymi komponentami naszego komputera poprzez synchronizację. Jeżeli chcemy zastosować takie rozwiązanie, to najlepiej podłączyć głośniki do płyty głównej.

Łączność bezprzewodowa

Helium 800BT posiada możliwość łączności bezprzewodowej poprzez Bluetooth 5.0. Ta technologia ma swoje zalety w postaci m.in. mobilności, ale również posiada tę negatywnie nacechowaną stronę. Mowa mianowicie o pewnym ubytku jakości dźwięku, z którą musimy się liczyć w tym standardzie. W przypadku Helium 800BT nie zastosowano kodeka aptX, która poprawiłby jakość dźwięku z łącza bezprzewodowego. Ale nie bójcie się, ponieważ podczas testów praktycznie nie odczułem pogorszenia się jakości dźwięku, nawet gdy oddaliłem mój telefon od głośników na odległość ok. 5/6 metrów.

Proces parowania urządzenia z głośnikiem

  • Należy wcisnąć przycisk MODE, dioda zacznie szybko migać
  • Na urządzeniu, na którym chcemy się połączyć, wybieramy parowanie z Genesis Helium 800BT
  • Urządzenia sparują się ze sobą, a dioda zacznie migać z mniejszą częstotliwością
  • Później, gdy ponownie będziemy chcieli włączyć tryb bezprzewodowy, urządzenia będą parować się ze sobą automatycznie.

Brzmienie i jakość dźwięku

Priorytetem każdych głośników jest jakość dźwięku i brzmienie. Jak te cechy prezentują się w przypadku produktu ze stajni Genesis?

Zacznijmy od tego, że Helium 800BT posiadają system audio 2.1, który składa się z dwóch głośników i subwoofera. Jego zastosowanie nie jest tutaj kwestią przypadku, ponieważ pozwala on uzyskać dźwięk przestrzenny i lepszą rozciągliwość basu, a także powiększyć głębię brzmienia. I tutaj faktycznie są uwydatnione te cechy. Jakość dźwięku jest na bardzo wysokim poziomie, a zastosowany głośnik niskotonowy powoduje, że bas nie zniekształca odtwarzanego dźwięku w znaczący sposób.

Helium 800BT, jak sam producent zaznacza, przeznaczone są głównie dla graczy. Wyraziste detale audio, takie jak strzelaniny czy eksplozje, doskonale sprawdzą się w kilkugodzinnej rozgrywce. Oczywiście, jeżeli zamierzanie kupić głośniki stricte do muzyki, to lepiej zainwestować w produkt o systemie audio 2.0. Takowy posiada m.in. model Helium 300BT ARGB.

Pilot zdalnego sterowania

Dołączony do zestawu pilot sterujący jest fajnym dodatkiem dla użytkowników, którzy zakupili Helium 800BT. Można dostosować głośność i bas wedle uznania za pomocą pilota, nie musimy wstawać i podchodzić do panelu sterowania na subwooferze. By sparować pilot z głośnikami, należy jednocześnie nacisnąć przyciski “sub-” oraz “sub+”. O tym jednak instrukcja nie wspomina.

Jakość pilota… pozostawia wiele do życzenia. Jest on bardzo mało i wykonany z lekkiego plastiku, który wygląda bardzo tanio. Ten fakt wzbudził u mnie obawy o jego wytrzymałość.

Podsumowanie

Efektowe podświetlenie RGB, które przez zastosowane technologie może być kompatybilne z innymi peryferiami komputera, solidna i akustyczna budowa, jakość dźwięku na wysokim poziomie, system bezprzewodowej łączności Bluetooth 5.0 oraz fenomenalne brzmienie basowe – mogę śmiało stwierdzić, że Helium 800BT w stosunku jakość-cena wypadają bardzo dobrze. Producenci zadbali, aby w zestawie znalazły się wszystkie potrzebne rzeczy. Oprócz głośników, dostajemy pilot do zdalnego sterowania oraz komplet okablowania, w tym m.in. wejście optyczne. Należy również wspomnieć o minusach, do których zaliczamy słabe wykonanie pilota oraz brak zastosowanego kodeka aptX lub aptX HD, który poprawiłby brzmienie głośników podczas korzystania z Bluetooth. Niektórzy mogą również narzekać na zbyt krótką długość przewodów.

Helium 800BT posiadają system audio 2.1, który trafi do gustu przede wszystkim graczom. Dla użytkowników preferujących głównie słuchanie muzyki preferuję poszukanie innych głośników w tym samym przedziale cenowym, ale z systemem audio 2.0 (tj. bez subwoofera).

Recenzja powstała na zlecenie firmy Genesis lub firmy marketingowej/PR’owej zajmującą się daną marką na rynku polskim. Portal Respawn.pl za tę recenzję przyjął gratyfikację w formie recenzowanego głośnika jak i pieniędzy. Firma nie miała żadnego wpływu na opinię wystawioną przez portal Respawn.pl oraz nie miała wpływu na autora niniejszej recenzji. Autor rozumiany jako redaktor portalu Respawn.pl