Respawn.pl

NZXT Kraken X73 RGB – czy ten potwór radzi sobie z odbiorem ciepła?

Autor: Marcin Skrętkowicz

NZXT posiada jedne z najmocniejszych i najbardziej uniwersalnych chłodzeń cieczą na rynku. Dzisiaj sprawdzimy właśnie to najmocniejsze dziecko w rodzinie AiO od NZXT, czyli Kraken X73 i to z ledami w RGB!

NZXT to amerykańska firma z siedzibą w Los Angeles założona w 2004 roku przez Johnna Hou. Specjalizuje się w układach chłodzenia o obudowach, a od niedawna produkuje także płyty główne. Aktualnie jest jednym z najbardziej cenionych producentów obudów.

Model, który dzisiaj testujemy to dobre połączenie nowoczesnej technologii, duży radiator oraz wysokiej jakości wentylatory. Dodatkowo jak to w dzisiejszych czasach nie mogło zabraknąć podświetlenia LED RGB. Defakto oświetlenie jest kompatybilne z każdą płytą główną dostępną na rynku.

Specyfikacja techniczna: 

 • Rozmiar radiatora: 394 x 121 x 27 mm,
 • Materiał radiatora: Aluminium,
 • Prędkość obrotowa pompy: 800 – 2800 +/- 3000 RPM,
 • Prąd zasilający pompę: 12V DC, 0.3A,
 • Liczba wentylatorów: 3x 120 mm,
 • Kontrola obrotów: PWM,
 • Prędkość obrotowa wentylatorów: 500 – 1500 obr./min.,
 • Maksymalny poziom hałasu wentylatorów: 33 dB,
 • Maksymalny przepływ powietrza: od 17 do 52 CFM,
 • Rozmiar wentylatora: 120 x 120 x 26 mm,
 • Złącze: 4-pin PWM,
 • Napięcie zasilające: 12V,
 • Prąd zasilający: 0.18A,
 • Podświetlenie: RGB,
 • Żywotność: 60 000 h,
 • Gwarancja: 24 miesiące w EU (gwarancja producenta), w Ameryce 6 lat.

Platforma testowa:

Rodzina Kraken X3 ma kilka propozycji radiatorów. Oczywiście w nasze ręce trafiła największa wersja. Nazwana przez producenta X73 mm w białej wersji. Natomiast są dostępne również X63 tj. 280 mm oraz X53 tj. 240 mm. Brak natomiast wersji pod jeden wentylator 120mm. Biorąc pod uwagę, że testujemy największą wersję wychodzimy z założenia, że jest to z założenia najwydajniejsze chłodzenie.

Chłodnica, a dokładnie radiator został wykonany z aluminium. Jak to już bywa w konstrukcji tego typu urządzeń radiator ma konstrukcję fali sinusoidalnej. Stworzona ona jest z aluminiowej mikroblachy. Taki stan rzeczy pozwala zmaksymalizować powierzchnię wymiany ciepła przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego przepływu powietrza, jak i chłodziwa.

NZXT Kraken X73 RGB 6

Co ciekawe i tym stanem rzeczy jestem rozczarowany. Nie posiadamy tutaj korka serwisowego, a więc nie jesteśmy w stanie dolać ani wymienić płynu znajdującego się w środku. Pomimo to producent oferuje 6 letnią gwarancję (nie na naszym rynku), więc raczej jest pewny swojego dzieła.

Rurki pomiędzy pompą, a radiatorem wykonane są z poliuretanu. Zakończone w bloku pod kątem 90 stopni z możliwością obracania dla osób próbujących umieścić chłodzenie w niestandardowym miejscu. Posiadają długość 400 mm, więc powinny być wystarczająco długie dla każdego. Rurki posiadają pleciony nylonowy oplot.

NZXT Kraken X73 RGB 5

Na pewno na ogromny plus to fakt, że jest kompatybilny prawie z każdą podstawką procesora na rynku. Nawet z AMD Ryzen Threadripperem. Pomijając fakt kompatybilności to na plus pompy jest możliwość ustawienia dowolnego PWM w oprogramowaniu NZXT – tak więc nie musi pracować na 12V DC jak większość pomp na rynku tym samym AiO może być bardzo ciche.

NZXT Kraken X73 RGB 4

Samo wykonanie pompy jest bardzo precyzyjne i dopracowane. Pompa wykonana jest z czarnego ABS z pięknym detalem o nieskończonym podświetleniu RGB, które otacza wnętrze. Tutaj plus w stronę producenta bo dodał możliwość obrócenia loga NZXT tak, aby było zawsze centralnie niezależnie od ułożenia pompy.

Co z wentylatorami? Nie muszę chyba udowadniać, że to też jest jeden z kluczowych elementów całego AiO. W tym zestawie mamy regulowaną, cichą i wydajną pompę, więc wentylatory muszą sprostać temu zadaniu. W zestawie producent dorzuca już trzy sztuki najbardziej wydajnych wentylatorów swojej serii AER. Defakto jest to obecnie jedyna w portfolio NZXT. Maksymalny poziom hałasu wynosi 22dBa co jest stosunkowo bardzo niskim współczynnikiem hałasu bo mówimy tutaj o maksymalnej prędkości wynoszącej 1500 obr./min.. Minimalny poziom obrotów na minutę wynosi 500. Także w idle zestaw w ogóle nie będzie słyszalny. Nie mogę zapomnieć o podaniu przepustowości powietrza na poziomie 52CFM i ciśnieniu statycznym 1,35mm H2O. Nie są to innowacyjne wartości ale przede wszystkim są ciche.

Podsumowanie:

NZXT Kraken X73 RGB to wysokiej klasy chłodzenie opierające się na technologii jednego z pionierów.  Zastosowano tu siódmą generację bloków od Asetek. Dzięki temu możemy w pełni zarządzać hałasem zachowując odpowiednie temperatury. Dodatkowo dostajemy wsparcie do zamocowania chłodzenia na praktycznie każdy procesor dostępny na rynku.

To także ogromny, a zarazem łatwy w montażu system, który wyróżnia się w testach wydajności. Jego cena wynosi około 1000 PLN, z trzema wysokiej jakości wentylatorami ARGB. Bardzo polecam to chłodzenie, oczywiście cena trochę blokuje sensowność przy tańszych zestawach komputerowych.