Respawn.pl

Ogromne roszady w BIG! Polak objął rolę nominalnego snajpera

Autor: Marcin Kapusta

Do ogromnej rewolucji kadrowej doszło w szeregach BIG. Angaż w wyjściowym składzie otrzymało aż trzech nowych graczy, w tym Mateusz “mantuu” Wilczewski! 

Berlińska organizacja BIG oficjalnie potwierdziła restrukturyzację dywizji CS:GO. Angaż w głównym zespole otrzymali Mateusz “mantuu” Wilczewski oraz dwaj młodzi adepci z akademii – Elias “s1n” Stein i David “prosus” Hesse. Nowi zawodnicy weszli w buty Marcela “hypeda”  Köhna, Nilsa “k1to” Gruhne oraz Josefa “faveNa” Baumanna, który odsunął się w cień z powodu narodzin dziecka.

Wraz z angażem prosusa i s1na do naszego głównego składu, wierzymy w dwa wybitne niemieckie talenty z akademii BIG. Od początku naszym planem było jak najlepsze przygotowanie ich na ten moment. Poświęciliśmy lata na ich edukację i ściśle współpracowaliśmy z nimi nad nasza wizją. Teraz nadszedł czas, aby dać szansę na wykazanie się.” – oświadczył Chief Gaming Officer w berlińskiej organizacji, Roman Reinhardt. “Mantuu jest dla nas idealnym uzupełnieniem. Zna niemiecką scenę, wygrał już ESL Meisterschaft i idealnie pasuje do BIG pod względem stylu gry i charakteru.” – kontynuował.

mantuu powraca na scenę znad Renu

Angaż Wilczewskiego nie jest sporym zaskoczeniem. Nie dość, że kilka dni temu w mediach społecznościowych pojawiły się przecieki, to jeszcze mantuu w przeszłości występował na niemieckim podwórku. Reprezentował drużyny PANTHERS Gaming i ALTERNATE aTTaX, pod których banderą kilkukrotnie sięgnął po triumf w krajowym czempionacie nad Renem. Pod koniec 2019 roku obrał kierunek międzynarodowy, stając się członkiem nowopowstałego składu OG Esports. Utożsamiając się z tym kolektywem, wywalczył m.in. wicemistrzostwo drugiej odsłony Flashpointa i IEM New York 2020 Europe, a także dotarł do półfinałów DreamHack Open Summer 2020 Europe i czternastego sezonu ESL Pro League. W czerwcu 2022 Polak stracił posadę na rzecz Abdula “degstera” Gasanowa. Wraz z nadejściem bieżącego roku, zobowiązania kontraktowe wygasły i mantuu rozpoczął okres wolnej agentury .

faveN zawiesza karierę

faveN poprosił zarząd BIG o przesunięcie go na ławkę rezerwową. 23-latek niedawno został ojcem i chce poświęcić więcej czasu rodzinie. “Jak niektórzy z Was wiedzą, niedawno zostałem ojcem. Po rozmowie z przedstawicielami BIG wspólnie zdecydowaliśmy, że poświęcę trochę czasu, aby skupić się na opiece nad moją rodziną. Gdy będę gotowy, powrócę do profesjonalnej rywalizacji w Counter-Strike’u.” – ogłosił za pośrednictwem Twittera.

Aktualny skład BIG wygląda następująco:

  • Germany Johannes “tabseN” Wodarz
  • Germany Karim “Krimbo” Moussa
  • Germany David “prosus” Hesse
  • Germany Elias “s1n” Stein
  • Poland Mateusz “mantuu” Wilczewski
  • Germany Fatih “gob b” Dayik (trener)

Nowy skład BIG zadebiutuje podczas BLAST Premier Fall Groups 2023. Turniej z pulą 425 tysięcy dolarów odbędzie się w dniach 13-23 lipca w stolicy Danii, Kopenhadze. Oprócz niemieckiej formacji, na linii startu zameldują się m.in. Vitality, Heroic, FaZe, G2 Esports czy Natus Vincere.