Respawn.pl

paszabiceps – po zakończeniu kariery zacząłem żyć

Autor: Michał Maćkowski
paszabiceps

Jarosław „paszabiceps” Jarząbkowski, ikona serii gier Counter-Strike i jeden z najbardziej rozpoznawalnych graczy w historii e-sportu to bohater najnowszego, krótkometrażowego dokumentu produkcji Betclic Studios – „The story of Papito”. Film powstał w ramach konkursu Papaya New Directors, a premierze towarzyszy publikacja godzinnej, osobistej rozmowy z Jarząbkowskim.

Powstał krótkometrażowy film o paszabiceps!

Gwałtowny rozwój światowego e-sportu rozpoczął się około 10 lat temu. To właśnie wtedy profesjonalne rozgrywki Counter-Strike: Global Offensive, popularnej gry-dyscypliny, zaczęły zapełniać wielkie areny, a najlepsi gracze zyskali status globalnych gwiazd. Jednym z zawodników, którzy przyczynili się do nagłego wzrostu zainteresowania e-sportem jest właśnie „paszabiceps”.

Zawsze pozytywny, otwarty Polak o atletycznej sylwetce, autor kultowych już bon motów („you’re not my friend, you’re my brother my friend!”*) zdecydowanie odróżniał się od ukutego wówczas, stereotypowego wizerunku profesjonalnego gracza. Był przy tym rewelacyjnym zawodnikiem i wiodącą postacią polskiego składu organizacji Virtus.Pro, która przez kilka lat utrzymywała się w ścisłej czołówce światowej sceny CS:GO. Bilety na turnieje z udziałem „Złotej Piątki” wyprzedawały się na pniu, a transmisje ich meczów oglądały dziesiątki, a czasem nawet setki tysięcy fanów na całym świecie.

To przepis, który finalnie pozwolił Jarkowi na zdobycie sławy wykraczającej poza sztywne ramy środowiska e-sportowego i zyskanie miana niepodważalnej ikony nie tylko Counter-Strike’a, ale i profesjonalnej, elektronicznej rywalizacji w ogóle. Krótkometrażowa produkcja Betclic Studios opowiada o drodze, jaką „paszabiceps” pokonał, by wejść na szczyt, a także relacji z żoną oraz drugą, życiową pasją – uprawianiem sportu.

Kiedy dowiedziałem się o Jarku, nie miałem pojęcia kim jest, czym się zajmuje oraz co osiągnął. Był dla mnie tajemniczą wyspą, którą bardzo chciałem odkryć. Szybko jednak zdałem sobie sprawę, że nie tylko przedstawia on ucieleśnienie marzeń każdego dzieciaka kochającego gry, ale także jest wzorem niezłomnej determinacji i woli walki. Historia Jarka Jarząbkowskiego to jedna wielka przygoda, która cały czas trwa i nie może się zatrzymać. Chciałem przedstawić Jarka z różnych perspektyw, aby pokazać jego prawdziwą historię i znaleźć momenty w jego życiu, które doprowadziły go do bycia jednym z najlepszych graczy na świecie – mówi Hasenien Dousery, reżyser filmu.

Rozwinięciem filmu „The story of Papito” jest godzinna rozmowa Pawła Książka z Jarkiem, w której gracz odsłania więcej szczegółów na temat swoich doświadczeń i życia profesjonalnego e-sportowca. Krótkometrażowy dokument „The story of Papito” można obejrzeć za darmo YouTube, na którym opublikowana została także rozmowa z Jarosławem „paszabiceps” Jarząbkowskim. Nagranie dostępne jest również w serwisie streamingowym Spotify.